Pinokio C. Collodiego uczy i śmieszy.doc

(31 KB) Pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO POLSKIEGO

Temat: Pinokio C. Collodiego uczy i śmieszy.

 

Czas realizacji: 45 minut.

 

Cel nauczania:                                           Uczeń potrafi

              odczytać sens utworu,

              wskazać jego wartości wychowawcze,

              opowiadać tekst przeczytany i budować samodzielnie opowiadanie.

Metody pracy:               drama (techniki wchodzenie w rolę, inscenizacja),

                                          metoda poszukująca (heureza)

Formy pracy:               indywidualna, zespołowa

 

Pomoce: Pinokio C. Collodiego, Słownik wyrazów bliskoznacznych.

 

Tok lekcji

1. Zgromadzenie słownictwa:

 

pouczający               dydaktyczny, kształcący, umoralniający, wychowawczy;

zabawny               ucieszny, śmieszny, pocieszny, komiczny, wesoły, poradny, humorystyczny.

2. Gry dramatyczne.

Uczniowie w dwuosobowych zespołach wchodzą w role Dżeppetta, Wróżki, Gadającego Świerszcza, Raka, Kosa i Pinokia i pokazują sytuacje, z których wynika pouczenie. W tym celu układają dialogi.

 

Przykładowe sytuacje:

a) Pajac rozmawia z Gadającym Świerszczem (s. 15);

b) Pinokio jest głodny, rozmawia ze swoi tatusiem (s. 22);

c) Pajac wpada w sidła, rozmowa z Robaczkiem Świętojańskim (s. 70);

d) Wróżka rozmawia z Pinokiem o nauce i pracy (s. 86);

e) Pajac jedzie do Krainy Zabawek, osiołek ostrzega go (s. 114-115);

f) Pinokio spotyka Kota i Lisa, nie wierzy im już i poucza (s. 140).

 

3. Które sytuacje są najzabawniejsze?

Uczniowie opowiadają o nich z pozycji jednego z uczestników zdarzenia.

 

Przykłady:

Bójka między mistrzem Antonio a Dżeppettem,

Pajac spotyka Kota i Lisa, którzy opowiadają mu o Krainie Głupków,

Doktorzy badają chorego pajaca,

Pinokio nie chce wypić lekarstwa,

Pajac kłamie,

Zamiana w osła.

 

4. Sformułowanie wniosku.

Uczniowie przepisują wniosek z tablicy uzupełniając luki.

"Pinokio” to książka, która . . . . . . . . . . .  i  . . . . . . . . . . . .  . Wiele postaci występujących w utworze, np. . . . . . . . . . . . . . , . . . . . . . . . . . . , . . . . . . . . . . . ,   poucza Pinokia, że . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . Rady te Pinokio . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  , ale mimo to zapadają one w jego

. . . . . . . . . . . . . . i  . . . . . . . . . . . . . . . .   . W chwilach . . . . . . . . . . . . . ,  . . . . . . . . .   przypomina sobie, co mu mówiono i żałuje, że nie jest. . . . . . . . . . . . . . . . .  . Utwór też śmieszy.    . . . . . . . . . . . . . . . . są sytuacje wynikające głównie z . . . . . . . i . . . . . . . . . . . . .  pajaca. W  . . . . . . . . . . . . . . . . sprawdzają też niektóre  . . . . . . . . bohaterów ze względu na komiczny dobór  . . . . . . . . . . . . . . . . .    .

 

Wyrazy i zwroty do uzupełnienia treści:

bawi, śmieszy, Wróżka, Dżeppetto, Gadający Świerszcz, pajac, odrzuca, serce, pamięć, krytycznych, ciężkich, dobrym chłopcem, zabawne, łatwowierność, naiwność, dobry humor, rozmowy, słów.

 

5. Praca domowa (tematy do wyboru)

              1. Napisz w kilku zdaniach odpowiedź:

                            czy współczesny młody człowiek może skorzystać z nauk moralnych                             wypowiadanych przez bohaterów utworu?

              2. Które z rad, udzielanych pajacowi, wydają Ci się najważniejsze?

                            (napisz w kilku zdaniach).

              3. To była naprawdę zabawna sytuacja w moim życiu (opowiadanie).

 

 

3

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin