Gdzie się co kupuje? - scenariusz zajęć dla 4 - latków
Cele ogólne-kształtowanie umiejętności uważnego słuchania opowiadania-klasyfikowanie przedmiotów według przeznaczeniaCele operacyjneDziecko:-uważnie słucha opowiadania nauczycielki-potrafi odpowiadać na zadawane pytania-potrafi zgłaszać się gdy ma coś do powiedzenia-wie, że nie należy przerywać innym ich wypowiedzi-zna podstawowe rodzaje sklepów i wie co można w nich kupić-potrafi klasyfikować-przyporządkowuje towar do odpowiedniego sklepuTreści Programowe:Wspomaganie rozwoju mowy dzieci/uważnie słucha, formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych.../grupuje obiekty w sensowny sposób /klasyfikuje/.Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania /słucha np. opowiadań, rozmawia o nich/.Przebieg zajęć1.Wysłuchanie opowiadania Cz. Janczarskiego ,,Gdzie się co kupuje?”2.Rozmowa kierowana n/t opowiadaniaDzieci odpowiadają na pytania:-o co mama prosiła Anię-co zrobił Uszatek?-o co miś prosił panią ekspedientkę w sklepie spożywczym?-o co miś prosił panią w aptece?-dlaczego miś nie mógł kupić tych towarów?3.Zabawa ruchowa ,,Idziemy na zakupy”W trakcie muzyki dzieci chodzą, podskakują .Gdy muzyka milknie nauczycielka mówi ,,Chcę kupić kalosze ,idę do sklepu.... .Dzieci odpowiadają i naśladują ruchem wkładanie kaloszy. Podobnie ,,kupują” inne towary np.rower,pajacyka,skakankę,piłkę.Za każdym razem pokazując ruch, który kojarzy się z danym przedmiotem.4.Zabawa dydaktyczna ,,Rodzaje sklepów”Nauczyciel przygotowuje miejsca ,gdzie rozkłada obrazki-symbole sklepów ich nazwy /np. Sklep spożywczy-rysunek chleba; Sklep papierniczy-farby: Sklep warzywny-jabłko: Sklep chemiczny-mydło/mogą być inne / Na dywanie w kole rozłożone są różne przedmioty, które można kupić w tych sklepach .Dzieci biorą po jednym przedmiocie, nazywają go i układają do odpowiedniego sklepu .5.Zabawa twórcza ,,Co można kupić w sklepie?”Dzieci tworzą koło. W środku koła nauczyciel z piłką rozpoczyna zdanie ,,W sklepie spożywczym można kupić...” i rzuca do któregoś dziecka piłkę .Zadaniem dziecka jest podanie nazwy przedmiotu, który można kupić w danym sklepie. Jeśli zgadnie -ono wchodzi do środka i zadaje podobne pytanie rzucając piłkę do wybranego kolegi. Po pewnym czasie nauczyciel zmienia nazwę sklepu: sklep odzieżowy, papierniczy, pasmanteria.6.Ewaluacja
Katarzyna Nowakowska - Puk
Gdańsk
annkrzpk3636