11sposobownaniejadka.doc

(38 KB) Pobierz

11 sposobów na niejadka

               Większość problemów z jedzeniem ma charakter przejściowy i można ich uniknąć, zmieniając naszą postawę lub doprowadzając do zmiany zachowania dziecka. Oto kilka propozycji:

1.   Sprawdź, czy dziecko jest zdrowe.

Malec, któremu dokucza ból gardła, brzucha lub katar, odmawia jedzenia. Podawaj mu dużo napojów, proponuj owoce, warzywa, nabiał, chude mięso. Jeśli dziecko wygląda na zdrowe, a przez dłuższy czas nie chce jeść, skontaktuj się z pediatrą, który zdiagnozuje przyczynę jego niechęć do jedzenia. Sprawdzi też, czy malec przybiera na wadze. 

2. Nie rób problemu i nie zmuszaj do jedzenia.

Nic tak nie odbiera apetytu, jak widok zdenerwowanej mamy. Nie okazuj niezadowolenia, że dziecko nie tknęło dziś obiadu. Nie zmuszaj też do ich spożywania. Pozwól maluchowi wybierać i jeść tyle, ile chce. Jeśli jest zdrowy, nie pozwoli się zagłodzić.

3.Jedzcie razem.

Malec nie może traktować posiłków jak kary, a tak właśnie jest, jeśli widzi, że wszyscy są zajęci czymś innym, a tylko on musi jeść. Posiłki spożywajcie wspólnie. Dziecko naśladuje dorosłych. Gdy zobaczy, jak tata zjada na obiad kotleciki, ziemniaki i sałatkę, pójdzie w jego ślady.

4.Podawaj owoce i warzywa.

Owoce i warzywa pobudzają apetyt, normalizują pracę układu pokarmowego, zawierają wiele cennych składników. W diecie przedszkolaka powinny się znaleźć codziennie co najmniej 1-2 porcje owoców (np. jabłko, gruszka, maliny) oraz 2 porcje warzyw ( np. surówka do obiadu, ogórek do kanapek).

5.Urozmaicaj dania.

Jeśli maluch nie chce jeść mlecznej kaszki, dawaj mu maleńkie kanapeczki z serem i pomidorkiem. Jeżeli znudziła mu się zupa z mięskiem i surówka z marchwi, zaproponuj kolorowe spaghetti, maleńkie pierożki lub szaszłyki z chudego mięsa. Jadłospis musi być urozmaicony.

6.Wydzielaj małe porcje.

Podawaj je na kolorowych talerzykach. Niejadki są często przerażone ilością jedzenia, które znajduje się na talerzu. Lepiej, jeśli dziecko samo Cię poprosi o dokładkę.

7. Ogranicz słodycze.

Słodycze hamują apetyt, powodują uczucie nasycenia i przede wszystkim nie są zdrowe. Niejadkowi podawaj je zupełnie wyjątkowo, maksymalnie 1-2 razy w tygodniu, najlepiej po zjedzeniu obiadu. Zamiast cukierków, ciastek czy lodów podawaj maluchowi suszone owoce: rodzynki, figi, daktyle oraz owocowe desery.

 

 

8. Dla każdego coś… ostrego.

Przed obiadem warto podać niejadkowi coś, co zaostrzy mu apetyt, np. kwaszonego ogórka, odrobinę pasztetu z pikantnym sosem. Ma to na celu pobudzenie wydzielania soku żądkowego, a to z kolei sprawi, że maluch poczuje głód.

9. Dobry humor.

Dobra atmosfera podczas posiłku potrafi wzmóc apetyt każdego Tadka-niejadka. Jeśli nawet mieliście ciężki dzień, postarajcie się, aby podczas wspólnego jedzenia uśmiech nie opuszczał Waszych twarzy. Dzieci idealnie wyczuwają zmiany nastroju swoich rodziców.

10. Piękno na talerzu.

Postaraj się, aby dziecięce menu było nie tylko pożywne i zdrowe, ale także piękne. Nawet krupnik może wyglądać apetycznie- wystarczy, że posypiemy go zieloną natką pietruszki. A jeśli do tego na drugie danie zaproponujesz dziecku… samochód wykrojony z ziemniaka z plasterkami marchewek jako koła- wkrótce talerz będzie pusty.

11. Znajdź przyczynę.

Zdarza się, że dziecko traci apetyt z powodu przeżyć psychicznych, z którymi nie może dać sobie rady                          ( np. pierwsze dni w przedszkolu, narodziny siostrzyczki, przeprowadzka do nowego domu). Trzeba wówczas znaleźć czas na rozmowę z malcem, przytulić, zapewnić o swojej miłości. A jeśli ta sytuacja się utrzymuje, być może konieczny będzie kontakt z psychologiem.

Codzienna zdrowa dieta przedszkolaka.

Mleko – 3 szklanki ;                                       Owoce – 20-25 dag;                                

Jaja – 1 sztuka ;                                              Pieczywo mieszane – 3 kromki;

Ser biały i żółty – 1 – 2 – plasterki ;               Mąka, kasza, rośliny strączkowe-7 dag;

Mięso, wędlina, drób – 7 – 8 dag;                Dżemy, miód – 7 dag.

Śmietana – 5-6 łyżek

Warzywa -30-35 dag;

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin