Alkohol a odchudzanie.docx

(14 KB) Pobierz

Alkohol a odchudzanie

Alkohol i odchudzanie – zazwyczaj wykluczają się nawzajem. Jeśli odchudzamy się, lepiej unikać procentów. Alkohol to puste kalorie, a jego ilość, która jest spożywana, ma często wpływ nasza wagę. Jednak czasami trudno wytrwać w takim postanowieniu. Nasuwa się pytanie, czy możemy w jakiś sposób pogodzić dietę i wysokoprocentowe napoje? Jeśli nie mamy możliwości całkowitego wyeliminowania alkoholu z naszej diety, czy nadal możemy mieć szanse na zgrabną sylwetkę?

Alkohol a zdrowie

Wiadome jest, że alkohol szkodzi zdrowiu, szczególnie jeśli jest nadużywany przez długi okres czasu. Nadużywanie prowadzi do marskości wątroby i innych poważnych uszkodzeń organów ciała. Oprócz tego może prowadzić do nadciśnienia lub ogólnego osłabienia układu odpornościowego. Alkohol jest szczególnie szkodliwy dla kobiet w ciąży. Co z alkoholem podczas diety?

Alkohol – odchudzanie

Badania wykazują, że osoby pijące małe ilości alkoholu mają niższy wskaźnik BMI, niż osoby, które częściej sięgają po alkohol w większych dawkach. Kalorie pochodzące z nadmiernie spożywanego alkoholu z czasem mogą przyczynić się do nadwagi lub otyłości. Zazwyczaj organizm dostaje zbędną dawkę kalorii pochodząca nie tylko z wysokoprocentowego alkoholu. Picie alkoholu często wiąże się ze wzmożonym apatytem i większa ilością spożytego pokarmu, najczęściej w nie najzdrowszej formie. Podchmielona osoba na diecie często na chwilę zapomina o swoim zaplanowanym jadłospisie i sięga po produkty zakazane.

Alkohol a skuteczne odchudzanie

Pewne rodzaje alkoholów są lepsza opcją dla osoby na diecie. Gdy całkowite wyeliminowanie alkoholu z diety, wydaje się być nierealistyczne, osoba odchudzająca się powinna sięgać po alkohole z mniejsza ilością kalorii. Jeśli pijesz drinki, zastąp kaloryczne soki, woda mineralną. Jeśli pijesz piwo, wybierz jasne, ponieważ jest ono znacznie mniej kaloryczne. Jeśli konsultujesz się regularnie z dietetykiem, zapytaj go o radę. Niech ci podpowie jaką ilość alkoholu możesz włączyć do swojego jadłospisu.

Alkohol – metabolizm

Alkohol nie jest gromadzony w organizmie, musi on zostać spalony przez organizm. Kiedy organizm jest zajęty spalaniem alkoholu, inne przemiana materii jest spowolniona. Co to oznacza? Oznacza to, że cukry i kwasy tłuszczowe, dostarczone wraz z porcja alkoholu, nie są efektywnie spalane, co prowadzi do gromadzenia się ich w tkance tłuszczowej.

 

Ile kalorii ma alkohol?

o                     piwo jasne pełne (330ml) – 150 kcal

o                     kieliszek wódki (50 ml)  - 110kcal

o                     wino czerwone półsłodkie (120ml) – 92 kcal

o                     wino białe wytrawne (120ml) – 80 kcal

o                     advocat (30 ml) – 75 kcal

Niestety są to całkowicie puste kalorie. Pijąc alkohol nie dostarczamy naszemu organizmowi żadnych składników odżywczych. Dziennego zapotrzebowania organizmu na kalorie zostaje przekroczone, lecz ilość witamin i minerałów nie jest wystarczająca. 

Alkohol i odchudzanie to nie najlepsze połączenie. Najlepiej na okres diety zrezygnować z drinków. Jednak od czasu do czasu można sobie pozwolić na odrobinę alkoholowego szaleństwa.


Bibliografia

Ball S., Toksykologia żywności bez tajemnic, Medyk, Warszawa 1998, ISBN 83-87340-55-3
Świderski F. Żywność wygodna i żywność funkcjonalna, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2003, ISBN 83-204-3228-6
Biernat J. Żywienie a uroda, Astrum, Wrocław 2006, ISBN 83-7277-239-8
Biernat J. Żywienie, żywność a zdrowie, Astrum, Wrocław 2001, ISBN 83-7249-075-9

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin