Narkotyki.docx

(15 KB) Pobierz

Narkotyki - cała prawda o używkach

Wiele jest zjawisk będących motorem napędowym do samo destrukcji ludzkiego organizmu. Jednym z nich są narkotyki, silne środki pobudzające (bądź odurzające) pochodzenia roślinnego lub otrzymywane syntetycznie rozpowszechnione w Polsce w wysokim stopniu, stale rozwijające się i działające na czarnym rynku w każdym rejonie kraju. Skalę wielkości rynku narkotykowego w Polsce opisuje m.in. raport o stanie zagrożenia demoralizacją i przestępczością nieletnich oraz patologiami wśród dzieci i młodzieży w województwie wielkopolskim za rok 2004opracowany przez nadkom. Małgorzata Biskup, kom. Alicja Godyla-Jasicka, podkom. Alina Sowińska, w którym w rozdziale II, w paragrafie 2 "narkomania" zawarte są informacje:

W 2004 r. w skali województwa wielkopolskiego wszczęto 1274 dochodzenia i śledztwa związane z narkomanią, wskaźnik dynamiki wyniósł 111,5. Stwierdzono 6269 przestępstw – wskaźnik dynamiki 77,3. Wykryto 6176 przestępstw, wskaźnik wykrywalności 98,5. Ustalono 1969 osób podejrzanych o przestępczość narkotykową, skierowano 1648 wniosków o sporządzenie aktu oskarżenia. W 149 przypadkach oskarżono sprawców przestępstw narkotykowych. Największą ilość dochodzeń i śledztw odnotowano w dużych aglomeracjach, takich jak:


Poznań – 487

Konin – 103

Piła – 85

Ostrów Wlkp. – 59

Kalisz – 56

W ocenianym okresie odnotowano 1.610 czynów karalnych związanych z przestępczością narkotykową popełnionych przez 304 nieletnich. Do nowych zjawisk narkotykowych zaliczyć można odurzanie się przez nieletnich nasionami bielunia (dziędzierzawy), które oferowana są na stronach internetowych, oraz łączenie tabletek przeciwbólowych z alkoholem, najczęściej z piwem. Przedział wiekowy nieletnich używających narkotyki oscyluje pomiędzy 15 a 17 rokiem życia. Odnotowano również pojedyncze przypadki pierwszych kontaktów z narkotykami uczniów szkół podstawowych – przed ukończeniem 13 roku życia.

(...)

Bardzo niepokojący jest fakt, że po narkotyki sięgają w dużym stopniu ludzie młodzi często nieświadomi niebezpieczeństwa jakie wyrządzają sobie oraz bliskim. Kompletnie niedopuszczalną myślą jest to, że po narkotyki sięgnąć mogą dzieci, które nie ukończyły 13-nastu lat! Trzeba też zwrócić uwagę na to, że w/w przypadki są jedynie przypadkami odnotowanymi bowiem skala narkotyzowania się przez młodzież jest co najmniej dwukrotnie wyższa.

Istnieje wiele typów narkotyków. Co dzień powstają nowe i tak naprawdę nikt nie jest w stanie określić ich wszystkich. Pragnę opisać i przedstawić szkodliwość oraz działanie tych najbardziej znanych w środowisku:

Heroina (popularnie "hera", "opium") otrzymywana z soku wyciskanego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego. Ma postać białego proszku, który bardzo często mieszany jest dla niepoznaki z nieszkodliwym pudrem. W pierwszej fazie biorący wciągają heroinę nosem, w drugiej, w stopniu uzależnienia aplikują narkotyk bezpośrednio w żyłę. Heroina po zażyciu daje mylne poczucie zadowolenia i radości po czym przychodzi znacznie dłużej trwające realne nostalgia i przygnębienie.

Kokaina ("koka") otrzymywana z krzewów kokainowych (krasnodrzew pospolity). Chemicznie czysta kokaina, wciągana przez nos lub aplikowana bezpośrednio w żyłę sprawia 5-cio minutowe poczucie siły i ogromnie pobudza intelektualnie. Szybko stan ten mija i człowiek popada w skrajne stany depresyjne i lękowe. Inną groźną i bardzo popularną odmianą kokainy jest crack palony w fajkach i wdychany w postaci dymu. Poza objawami psychicznymi powoduje silne zaburzenia oddechowe i sercowo-krążeniowe. Wśród narkotycznych samobójców dominują właśnie ci zażywający kokainę i crack.

Marihuana ("gandzia", "maryśka", "hasz") otrzymywana z konopi indyjskich. Jeden z popularniejszych narkotyków w mniejszych miastach. Z liści konopi wytwarzane są papierosy. Poprzez wypalanie ich narkotyk dostaje się do organizmu. Podobnie jak z paleniem tytoniu z tą jednak różnicą, że marihuana jest o wiele groźniejsza dla układu oddechowego i płuc. Marihuanę najczęściej palą początkujący narkomani. Mitem jest, że marihuana nie uzależnia bowiem robi to w stopniu podobnym do innych narkotyków. Jej stosowanie jest tak bardzo szkodliwe jak stosowanie pozostałych narkotyków.

Amfetamina ("amfa") produkowana w formie tabletek. Wyróżnia się wiele form amfetaminy np. ecstasy. Początkowo powoduje stan pobudzenia i usuwa stany zmęczenie. Niedługo po tym prowadzi do stanów depresyjnych i lękowych oraz powoduje bóle i zawroty głowy. Silnie uzależnia. Narkomani w stanie uzależnienia z czasem przyjmują coraz większe dawki gdyż małe ilości nie potrafią ich skutecznie zadowolić.

Substancje halucynogenne takie jak LSD (kwas lizergowy), meskalina i psilocybina zwiększają wrażliwość mózgu na bodźce zmysłowe, że odbierane wrażenia i związane z nimi myśli ulegają przekształceniom. Efekt tych zaburzeń często kończy się w kostnicy bowiem środki te często prowadzą do samobójstw i tragicznych wypadków, znane są przypadki gdy 18-latek po zażyciu LSD próbował zatrzymać rękoma rozpędzony pociąg.

Wyżej wymienione substancje są najbardziej znanymi i rozpowszechnianymi przez dealerów narkotykami, którzy kuszą pierwszą porcja całkowicie za darmo znając siłę silnie uzależniających narkotyków. Niestety w szkołach brakuje psychologów i pedagogów, którzy byliby w stanie w fachowy i profesjonalny sposób nauczać i ostrzegać o niebezpieczeństwie, które niesie z sobą zażywanie opisywanych substancji. Młodzież boi się odmawiać zażywania narkotyków, nie potrafi powiedzieć NIE z lęku przed odrzuceniem ze środowiska. Nie można jednak odwracać się od uzależnionych już narkomanów. Istnieje wiele placówek (ośrodek detoksykacyjny znany szerszemu gronu ludzi jako "detoks" czy liczne fundacje do walki z narkotyzmem), które są w stanie przynieść profesjonalną i zadowalającą pomoc.

Tomasz Lipiński wokalista, gitarzysta i tekściarz w jednej ze swoich piosenek pt. "Miassto Fcionga" napisał:



"Opowiem Wam o pewnej dziewczynie,

która jechała na amfetaminie

Po paru latach o losie ponury

w mózgu miała już same dziury

Znałem też inną fajną laskę

ta regularnie łykała extaskę

A jeszcze innej ojciec dał na wakacje

wszystko wydała na browna

(...)


W toaletach modnych lokali robiły karierę i były na fali

Z fajnych gości spijały soki za kreskę przeżenionej koki

Wiruje płomień światła na niby

Wkręca bezlitośnie w tryby

(...)


Miasto pochłania i przeżuwa prędzej czy póżniej wypluwa

Wraki człowieka lepiej się trzymaj od tego z daleka

Wiem co mówię

Mówię co wiem

Sen nie jest jawą

Jawa nie jest snem

Jedną radę mam dla Ciebie

POWIEDZ NIE

ZAWSZE MÓW NIE!!!!

(...)"

Tekst pochodzi sprzed trzech lat i dobitnie ukazuje sytuację rynku narkotykowego w Polsce. Szkoda, że tak mało ludzi nie stosuje się do trzech ostatnich zdań w ostatniej zwrotce piosenki Tomasza Lipińskiego i popada w ten zgubny nałóg.
 

Konrad Morawski

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin