rysowanie pisakami, rysowanie białą i kolorową kredą szkolna, węgiel drzewny, pastel na papierze ściernym, kredka swiecowa na kalce technicznej, woskowe obrazki(1).doc

(173 KB) Pobierz

Do prostych technik zaliczyć można rysowanie barwnymi flamastrami czy pisakami. Można nimi pokrywać papier, drewno, a także tkaniny.

 

 

 

Na papierze, ale także na asfalcie i tkaninie – najlepiej o szorstkiej powierzchni – doskonale rysuje się białą i kolorową kredą szkolną. Rysowanie kredą jest godne polecenia na zajęciach z dziećmi, szczególnie młodszymi.

 

             

 

 

Węgiel drzewny

 

              Czarne rysunki wykonane na szarym papierze pakowym lub kolorowym kartonie o szorstkiej powierzchni najlepiej wykonać węglem drzewnym sprzedawanym w sztyftach lub laseczkach. Dobry węgiel ma głęboki kolor czerni, jest miękki i łatwo go zetrzeć szmatką, zamszem lub kulką utoczoną z miąższu świeżego chleba. Przy rysowaniu węglem można uzyskać kreski o różnych walorach: od jasnoszarej do czarnej. Nie trzeba pokrywać całej powierzchni papieru węglem, lecz zostawić białe plamy czystego papieru. Są one ważnym elementem w kompozycji przez kontrastowe działanie z szarym i czarnymi plamami.

              Rysunek kredą i węglem trzeba utrwalić rozpylając z odległości ok. 1 m odtłuszczone mleko krowie (rozpylaczem do lakieru do włosów, przyrządem do oprysków ogrodowych lub rozpylaczem do spryskiwania bielizny przed prasowaniem).

 

 

 

Pastel na papierze ściernym

 

 

 

              Na papierze ściernym planujemy kompozycję w wybranym temacie, po czym wykonujemy rysunek pastelami. Pamiętać należy, że im grubsza struktura papieru, tym trudniej kolorować, ale efekty wówczas będą ciekawsze, ponieważ kredka pozostaje jedynie na chropowatych wypukłościach, a pomiędzy nimi prześwituje kolor papieru ściernego.

              Po skończonym rysowaniu spryskujemy powierzchnię lakierem do włosów w celu zabezpieczenia pracy przed pyleniem.

 

Kredka świecowa na kalce technicznej

 

 

 

 

Na kalce technicznej białej malujemy dowolne kształty: plamki, paski, nieokreślone wzorki. Należy zadbać o to, aby kredki użyć dużo i w różnych kolorach. Następnie składamy kalkę na pół i przeprasowujemy ją w miarę gorącym żelazkiem. Rozkładamy kalkę i próbujemy doszukać się wśród rozmazanych plam konkretnych kształtów, po czym możemy kredką dokonać retuszu według własnej wyobraźni.

Ostateczną czynnością będzie podklejenie pracy kolorowym kartonem, adekwatnie dobranym do całości, po to żeby zniwelować

 

 

 

 

Woskowe obrazki

 

 

 

Strugamy kredki świecowe (uważajmy, aby nie pomieszać kolorów). Na kartce papieru układamy z ostrużyn dowolną kompozycję (dość cienką warstwę). Na tak przygotowany podkład nakładamy arkusik kalki technicznej lub folii aluminiowej (przy kalce technicznej możemy lepiej kontrolować efekty) i całość lekko przeprasowujemy żelazkiem.

Pod wpływem ciepła kredki rozpuszczą się i utworzą kolorowe plamy, co da nam efektowną pracę. Kto lubi eksperymentować, może uzyskać podobne efekty, wyklejając obrazki niezbyt grubą warstwą plasteliny. Nakrywamy obrazek drugą kartką i przeprasowujemy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin