ACETYLEN.doc

(118 KB) Pobierz
KARTA CHARAKTERYSTYKI NIEBEZPIECZNEJ SUBSTANCJI CHEMICZNEJ

Zgodnie z rozporządzeniem MZ z dnia 3 lipca 2002 r., PN-ISO 11014-1 i Dyrektywy 91/155/EEC

 

KARTA CHARAKTERYSTYKI NIEBEZPIECZNEJ SUBSTANCJI

Wydanie: I

Data wydania: 20.12.02

Strona/stron 8/8

Nazwa:

ACETYLEN ROZPUSZCZONY

 

1. IDENTYFIKACJA SUBSTANCJI

Nazwa produktu: Acetylen rozpuszczony [Etyn]

Wzór konstytucyjny: HCCH

Wzór sumaryczny:  C2H2

Producent:

 

 

 

Dostawca:

 

 

 

Użytkownik:

 

 

 

Telefon awaryjny: (042) 631 47 24 (informacja toksykologiczna w Polsce)

2. SKŁAD I INFORMACJA O SKŁADNIKACH

Chemiczne określenie produktu: Mieszanina acetylenu, acetonu i powietrza

Wzór chemiczny: C2H2

Składniki stwarzające zagrożenie:

Nazwa chemiczna

% wag

Nr CAS

Nr EINECS

Symbol ostrzegawczy

Symbole zagrożenia (R)

acetylen

95,5

74-86-2

200-816-9

F+

5-6-12

aceton

2,5

67-64-1

200-662-2

F

11

3. IDENTYFIKACJA ZAGROŻEŃ

Zagrożenie pożarowe: Gaz skrajnie łatwo palny. Z powietrzem tworzy mieszaniny wybuchowe. Pary są cięższe od powietrza – gromadzą się przy powierzchni i w dolnych partiach pomieszczeń.

Zagrożenie toksykologiczne: Acetylen nie jest klasyfikowany jako substancja szkodliwa.

Zagrożenie ekotoksykologiczne: Minimalne

 

 

4. PIERWSZA POMOC

Uwaga: Acetylen techniczny ma nieprzyjemną woń pochodzącą od zanieczyszczeń, przeważnie toksycznych, którymi są przede wszystkim siarkowodór (H2S), fosforowodór (PH3), arsenowodór (AsH3).

1. Wynieść/wyprowadzić poszkodowaną osobę ze skażonego pomieszczenia.

2. Przy zatruciu drogami oddechowymi zaleca się jak najszybsze stosowanie tlenoterapii. Podawać tlen w ilości 10-15 l/min przez maskę lub zgłębnik założony do jamy nosowo-gardłowej. Obniżone ciśnienie krwi po usunięciu hipoksemii zazwyczaj samoistnie ulega normalizacji.

3. Skażenia skórne przemywać dużymi ilościami wody.

4. Do chwili odtransportowania do szpitala choremu zapewnić spokój, leżenie i ciepło.

5. Najlepiej, jeżeli zatruta osoba zostanie przewieziona do szpitala przygotowanego do leczenia niewydolności nerkowej.

5. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU POŻARU

Szczególne zagrożenia:

Butle z acetylenem narażone na działanie ognia lub wysokiej temperatury mogą eksplodować. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo powstawania mieszanin wybuchowych z powietrzem.

Środki gaśnicze:

Stosować pianę odporną na alkohol, gaśnice proszkowe, ditlenek węgla, wodę. Zagrożone butle i zbiorniki polewać intensywnie strumieniami wody.

Zalecenia szczegółowe:

Zagrożone butle wywozić w bezpieczne miejsce i przez dłuższy czas przechowywać w kąpieli wodnej.

Sprzęt ochronny strażaków:

Aparaty izolujące drogi oddechowe. Eksplozymetr.

Uwaga dodatkowa:

W ogniu powstaje ditlenek węgla i para wodna.

6. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU NIEZAMIERZONEGO UWOLNIENIA DO ŚRODOWISKA

Zalecenia ogólne:

Ogłosić alarm. Zlikwidować wszelkie źródła ognia oraz iskrzenia. Odciąć źródła ciepła. Osoby postronne wyprowadzić poza zagrożony obszar w kierunku „pod wiatr”.

Zalecenia szczegółowe, ochrony osobiste:

Skutki awarii likwidują osoby przeszkolone, wyposażone w ochrony dróg oddechowych, ponieważ acetylen zanieczyszczony jest toksycznymi substancjami (np. związkami arsenu, fosforu, siarki, które mogą przedostawać się z karbidu (węgliku wapnia) w procesie otrzymywania acetylenu).

Osoby dokonujące jakichkolwiek czynności związanych z akcją ratowniczą w skażonej acetylenem atmosferze powinny być ubezpieczane jeszcze przez dodatkowe dwie osoby. Jedna osoba asystuje wewnątrz skażonego pomieszczenia (obiektu, którym mogą być również zbiorniki, kanały, studzienki kanalizacyjne, studnie, zagłębienia terenowe i inne), ze względu na fakt, że acetylen rozpuszczony jest niewiele lżejszy od powietrza. Druga osoba, która znajduje się na zewnątrz tego pomieszczenia (obiektu), w każdej chwili musi być gotowa do udzielenia lub sprowadzenia pomocy. Skażone pomieszczenia (obiekty) muszą być intensywnie wentylowane świeżym powietrzem. Dokonać pomiarów eksplozymetrycznych. Nie można używać narzędzi wytwarzających iskry przy uderzeniach o twardą powierzchnię.

Metody utylizacji:

Kontrolowane spalanie – zgodnie z obowiązującym prawem.

7. POSTĘPOWANIE Z SUBSTANCJĄ I JEJ MAGAZYNOWANIE

7.1

 

 

 

 

 

 

Zaleca się podejmowanie środków ostrożności podczas przemieszczania i magazynowania acetylenu, ponieważ materiał został sklasyfikowany jako skrajnie łatwo palny; tworzy mieszaniny wybuchowe z powietrzem i jest reaktywny chemicznie. Należy unikać źródeł ciepła, zaiskrzeń i otwartego płomienia. W pomieszczeniach zamkniętych stosować wydajną wentylację mechaniczną. Zainstalować urządzenia gaśnicze. Temperatura wewnątrz pomieszczeń nie powinna przekraczać 35oC. Pomieszczenie powinno posiadać lekką konstrukcję dachu i być dobrze wentylowane. Butli nie wolno rzucać, przewracać, toczyć i uderzać weń.

7.2

W przypadku zaistnienia awarii połączonej z wydostaniem się większej ilości acetylenu do środowiska, zagrożone pomieszczenia oraz obszar określony jako strefa bezpieczeństwa wyizolowane są z otoczenia. Poza jego obręb wyprowadzane są osoby postronne. Skutki awarii likwidują osoby przeszkolone, wyposażone w ochrony dróg oddechowych. Jeżeli stężenie acetylenu przekracza biologiczne normy, należy stosować aparaty oddechowe butlowe lub zaopatrywane w czyste powietrze z zewnątrz.

7.3

Zagrożenie awarią z udziałem rozpuszczonego acetylenu – aby załoga oraz inne, przebywające na zagrożonym awarią obszarze, osoby mogły się niezwłocznie ewakuować, awarie muszą być jak najszybciej lokalizowane i likwidowane przez wyspecjalizowane służby.

7.4

Nad pomieszczeniami, w których znajdują się butle z rozpuszczonym acetylenem, nie mogą być organizowane miejsca pracy.

7.5

W miejscach przeładunku butli z rozpuszczonym acetylenem nie mogą przebywać osoby niezatrudnione przy tych pracach.

7.6

Ratownicy muszą być tak zabezpieczeni, ażeby mieli zapewnioną możliwie bezpieczną pracę (w warunkach akcji ratowniczej), aż do zahamowania wycieku acetylenu lub wyniesienia uszkodzonych butli na zewnątrz budynków. W tym celu wyposażani są w ubrania ochronne i ewentualnie aparaty oddechowe.

8. KONTROLA NARAŻENIA I ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ

Najwyższe dopuszczalne stężenie w środowisku pracy:

Nie ustalono normy dla acetylenu.

Środki ochrony indywidualnej: Wentylacja w magazynach, wyciągi pneumatyczne na stanowiskach pracy, aparaty oddechowe, rękawice ochronne, ubrania ochronne.

Rozwiązania techniczne: Wentylacja na stanowiskach pracy i w magazynach. Urządzenia elektryczne w wykonaniu przeciwwybuchowym.

Ochrony osobiste:

Drogi oddechowe:

Maski ochronne z pochłaniaczami uniwersalnymi (w przypadku obecności toksycznych domieszek).

Ręce:

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin