Instalacja odgromowa - regulacje prawne, przeglądy, pomiary.doc

(40 KB) Pobierz

Instalacja odgromowa - regulacje prawne, przeglądy, pomiary

Pytanie: Jakie przepisy stosuje się do instalacji odgromowej? Jaka jest podstawa stosowania Polskich Norm? Kto kwalifikuje, czy dany obiekt w przedsiębiorstwie powinien posiadać metrykę instalacji odgromowej i kto wystawia metrykę instalacji odgromowej? Jak często przeprowadzać pomiary instalacji odgromowej i przeglądy? Czy do przeprowadzania pomiarów i przeglądów należy posiadać szczególne uprawnienia?

 

Stosownie do rozporządzenia w sprawie warunków  technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie budynek należy  wyposażać w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej obiektów budowlanych. Norma ta została wymieniona w załączniku do wspomnianego rozporządzenia.

Podstawa stosowania Polskich Norm

Co do zasady, Polskie Normy nie mają charakteru powszechnie obowiązującego, jednakże gdy norma w całości lub w części została objęta obowiązującym przepisem prawa to również PN w tym zakresie ma charakter obowiązujący.

Zakres kontroli

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane w czasie użytkowania obiekty budowlane powinny być poddawane okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat. Kontrola powinna obejmować badanie instalacji piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

Uprawnieni do przeprowadzania kontroli

Kontrole powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych.

Wyniki kontroli

Wyniki kontroli powinny być wpisane do książki obiektu budowlanego, a protokół kontroli być dołączony do książki obiektu budowlanego prowadzonej w sposób określony rozporządzeniem w sprawie książki obiektu budowlanego.


Podstawa prawna
§ 53 ust. 2  rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690)
art. 62 ust. 1 pkt 5, art. 62 ust. 5   ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118)
rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego (Dz. U. z 2003 r., nr 120, poz. 1134)
PN-86/E-05003.01 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Wymagania ogólne (rozdział2)
PN-EN 62305-1:2008 Ochrona odgromowa, Część 1 Zasady ogólne
PN-EN 62305-3:2009 Ochrona odgromowa, Część 3:Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia.
PN-EN 62305-3:2009/A11:2009  Ochrona odgromowa, Część 3:Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia


Autor:
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

strzałka

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin