CIĘCIE METALU LASEREM.doc

(37 KB) Pobierz

Stanowisko cięcia metalu laserem.

Jakie są wymagania dla pracownika zatrudnionego na stanowisku cięcia metalu laserem a także jakie są wymagania dla samego takiego stanowiska pracy? Jaki przepis to reguluje?

 

Wymagania bhp dotyczące cięcia metalu laserem zostały uregulowane m. in. w rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych. Akt ten określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych obejmujących spawanie, napawanie, lutowanie, zgrzewanie i cięcie termiczne metali i tworzyw termoplastycznych. W związku z tym w przypadku cięcia metali laserem (cięcia termicznego metali) będą miały zastosowanie przepisy wskazanego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (jako prace spawalnicze).


Cięcie termiczne metali, polega głównie na miejscowym utlenianiu bądź wytapianiu szczeliny w wysokiej temperaturze, odpowiedniej dla ciętego materiału. W zależności od sposobu oraz używanego narzędzia można wyróżnić cięcie termiczne: gazowe, laserowe, łukowe i plazmowe.


Spawalnia powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi ogólnymi przepisami techniczno-budowlanymi, ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami ww. rozporządzenia.

Ściany i strop spawalni oraz wnętrza kabiny spawalniczej powinny być pomalowane farbami matowymi. W spawalni powinno przypadać na każdego pracownika najliczniejszej zmiany co najmniej 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia nie zajętej przez urządzenia i sprzęt. Wysokość pomieszczenia spawalni powinna wynosić co najmniej 3,75 m. Na każde stanowisko spawalnicze powinny przypadać co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi, nie zajętej przez urządzenia i sprzęt. Podłoga w spawalni i na stanowisku spawalniczym powinna być wykonana z materiałów niepalnych.

Pomieszczenia spawalni powinny być wyposażone w wentylację zapewniającą skuteczne usuwanie zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia. Stałe stanowisko spawalnicze (cięcia metali laserem), na którym istnieje możliwość emisji szkodliwych pyłów i gazów, pracodawca powinien wyposażyć w instalację wentylacji stanowiskowej.

Pracodawca powinien rozeznać czynniki szkodliwe i niebezpieczne występujące w procesie cięcia metalu laserem i dokonać badań i pomiarów tych czynników (np. hałas, zapylenie, gazy, dymy powstające w procesie cięcia metalu laserem).


Prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby posiadające "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" albo "Świadectwo egzaminu spawacza" lub "Książkę spawacza", wystawiane w trybie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach.

Osoby wykonujące:

            1)         ręczne cięcie termiczne,

            2)         zgrzewanie,

            3)         ręczne lutowanie,

            4)         zmechanizowane i automatyczne wykonywanie prac spawalniczych

powinny wykazać się co najmniej zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach.


Oczywiście pracownika przed dopuszczeniem do pracy należy m. in. poddać badaniom profilaktycznym, szkoleniom bhp, zapoznać z ryzykiem zawodowym oraz zasadami ochrony przed zagrożeniami, wyposażyć w odzież i obuwie robocze oraz wymagane środki ochrony indywidualnej.


Urządzenie laserowe i miejsce spawania (cięcia laserowego) powinno być osłonięte specjalną obudową lub ekranami ochronnymi, w związku z tym można przyjąć, że promieniowanie optyczne wytwarzane podczas tego procesu nie stanowi zagrożenia dla pracownika obsługującego takie urządzenie. W sytuacjach awaryjnych pracownik powinien być wyposażony w odpowiednie środki ochrony indywidualnej m. in. okulary ochronne (w zależności od użytkowanego lasera).


Podstawa prawna

rozporządzenie Ministra Gospodarki z 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz.U. nr 40, poz. 470),
Kodeks pracy,
rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy(Dz.U. nr 33, poz. 166).


Autor:
Waldemar Klucha
Specjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

strzałka

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin