Procedura działań zgodnie z ustalonymi priorytetami.doc

(230 KB) Pobierz

Procedura działań zgodnie z ustalonymi priorytetami

W ramach programu pomocowego rządu kanadyjskiego dla Polski w liceum w Człuchowie pracowali nauczyciele z Kanady. 

Ich przykład organizacji pracy może być doskonałym dowodem na przejęcie kontroli i działanie w kręgu własnego wpływu, a także zajmowanie się sprawami związanymi w planowaniem. Pozwoliło to szkole w ciągu zaledwie dwóch lat uczynić z najsłabszego jej punktu - jakim był poziom nauki języka angielskiego - najmocniejszą stronę liceum.
 


http://e-learning.codn.edu.pl/_upload/Image/Zarzadzanie%20czasem/zdjecia/organizator.png

Z prowadzonych przez Kanadyjczyków trzech grup, które łącznie liczyły ponad 20 osób, udało im się przygotować uczniów tak, by w po dwóch latach zdawali egzamin First Certificate in English w British Council. Udało się to 15 uczniom, z których większość dopiero w liceum zaczęła się uczyć języka angielskiego. Na początku roku określili dokładną liczbę godzin potrzebna do ukończenia kursu dopuszczającego do egzaminu. Oprócz godzin przeznaczonych na lekcje, które mogłem zapewnić w planie, zabrakło ok. 200 godzin w cyklu dwuletnim. Ustalono, ze godziny te uczniowie zrealizują wówczas, gdy inni uczestniczyć będą albo w szkolnych dniach sportu, albo podczas wycieczek, biwaków, czy wyjazdów do teatru. Uczniowie zgodzili się w ten sposób ustalić i określić swoje priorytety życiowe. Przygotowując i planując naukę języka angielskiego uczniowie pod opieka nauczycieli z Kanady przeszli następującą procedurę:

 

http://e-learning.codn.edu.pl/_upload/Image/Zarzadzanie%20czasem/tabele-ok/schemat.png

 
http://e-learning.codn.edu.pl/_upload/Image/Zarzadzanie%20czasem/tabele-ok/Uczniowie.png 

 


http://e-learning.codn.edu.pl/_upload/Image/Zarzadzanie%20czasem/zdjecia/zegarek%20na%20reku%281%29.png

Aby sukces mógł stać się realny, to musieli się w to zaangażować nie tylko nauczyciele i uczniowie. Atrakcyjna wizja, którą przedstawili Kanadyjczycy, zainteresowała nie tylko mnie i uczniów, ale również rodziców. Bez wspólnego działania dyrekcji, uczniów i rodziców, a także jasno określonych priorytetów, nie powstałaby synergia, która pozwoliła nam wszystkim doświadczyć możliwości kontroli rzeczywistości i zdarzeń. Bardzo dużo czasu zajęło nam zaplanowanie tych wszystkich czynności. Miałem wrażenie, że zbyt wiele czasu poświęcam tej pracy, ale jak się okazało, spędzenie czasu na zajęcia ważne, opłaciło się i było doskonałą lekcją, jak należy kierować szkołą. Ciekawa wizja, dobrze opracowany plan, precyzyjnie określone priorytety i wartości, pozwoliły także innych nauczycielom zacząć podobnie organizować swój plan. Rok później podobna grupa uczniów zdała egzamin Deutsch als Fremdschprache w Goethe Institut. Warto jeszcze zauważyć, że w wizji naszej szkoły, którą określiliśmy w roku 1995, postanowiliśmy, że wszyscy uczniowie zdają egzaminy z wybranych języków, potwierdzone przez wyspecjalizowane placówki. Droga do realizacji tej wizji została rozpoczęta i mam nadzieję, że wkrótce uda się wszystkim uczniom uzyskać odpowiednie certyfikaty. To zadziwiające, jak dwoje ludzi może zmienić tak bardzo nasze życie, życie wielu uczniów, nauczycieli i tym samym zbudować nowa jakość szkoły. Po ich wyjeździe szkoła stała się zupełnie inną szkołą. Poprawiła się nie tylko jakość jej funkcjonowania, ale jakość życia samych nauczycieli i uczniów.

http://e-learning.codn.edu.pl/_upload/Image/Zarzadzanie%20czasem/ringclock04.gif 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin