POŻYWIENIE - LEKIEM
Ocena jakości pożywienia w Medycynie Chińskiej polega nie na wyszukiwaniu w nim witamin i mikroelementów, a energii. Zawarta w roślinach witamina C jest klasyfikowana przez Chińczyków jako pełnowartościowy produkt o smaku kwaśnym, a więc przynależny Wątrobie i mający naturę wychładzającą Yin. Natomiast produkt zawierający tę samą witaminę poddany działaniu mikrofal, nie będzie już zawierać w sobie żywej energii (pomimo zachowanej witaminie) i będzie dla Wątroby oraz całego organizmu bezwartościowy. To samo dotyczy żywności napromieniowanej; tak potraktowane ziarno czy cebula będa pozbawione witalności, a więc nie urosną, a więc nie przyniosą organizmowi pożytku. Długotrwałe mrożenie też będzie obniżać walory zdrowotne produktu.
Chińczycy wyodrębnili w pożywieniu, w tym i w ziołach, pięć głównych smaków oraz naturę Yin i Yang i tak: smaki: słodki, pikantny i kwaśny bedą w większości posiadać naturę wychładzającą Yin, a z kolei gorzki i słony – naturę Yang ogrzewającą.
Chińskie zalecenia żywieniowe
Na początek ciekawostka. Człowiek przygotowujący potrawy przekazuje im swoją energię. Dlatego ważne jest, aby nie dominowała w nim złość i inne negatywne emocje, bo taki posiłek nie będzie służył zdrowiu.
Przy sporządzaniu potraw należy zachować kolejność dodawania składników według obiegu karmiącego Pięciu Elementów (Przemian), posuwając się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara i w kolejności następujących po sobie elementów. Nie jest ważne od którego elementu zaczynamy, ważne na którym kończymy. Element kończący oznacza wzmocnienie przyporządkowanego mu narządu. Typujemy więc u siebie ten najsłabszy organ i w tym elemencie kończymy dodawanie składników. Jeżeli produkty będziemy dodawać chaotycznie, możemy zburzyć harmonię potrawy i będzie ona mniej smaczna. Chińczycy twierdzą, że konsumowanie przez dłuższy czas tak przygotowanych potraw może wprowadzić chaos również w życiu.
Przy przygotowywaniu potrawy warto mieć zawsze na względzie porę roku. Masowe spożywanie zimą szklarniowych pomidorów, ogórków, a także tropikalnych owoców, w tym cytrusowych i bananów (duża zawartość "chłodzącego" potasu) powoduje wysyłanie do ośrodka termoregulacji fałszywego sygnału o konieczności wzmożenia studzenia organizmu. W konsekwencji otwierają się pory skóry, wzmaga pocenie i organizm zaczyna wypromieniowywać ciepło, zamiast je zatrzymywać. Tym samym zwiększa się podatność na zachorowanie. I tak się własnie dzieje. Jakże często poi się chore dzieci herbatą z cytryną, (natura Yin, wychładzająca), zamiast rozgrzać je naparem z tymianku lub herbatką imbirową (natura Yang-rozgrzewająca).
Zimą powinno się jeść to, co daje się przechować w naturalnych warunkach, np. w piwnicy. Tak przechowane warzywa długo zachowują w sobie zgromadzoną w porze letniej energię, którą organizm z pożytkiem wykorzysta i przyswoi.
Prawidłowo należy jeść w każdej porze roku to, co jest dostępne w danym obrzarze klimatycznym. Dobrze też jest poznać naturę zjadanego pożywienia oraz przynależność poszczególnych smaków produktów do odpowiednich narządów, w celu celowanego odziaływania na osłabiony organ. Dobrze by też było gotować potrawy zgodnie z obiegiem "karmiącym" zasady Pięciu Elementów.
Polecamy Państwu konsultację z tego zakresu. »»» zob.: Oferty - Medycyna Chińska
Należałoby też spożywać zrównoważone energetycznie (YIN/YANG) posiłki, nie dopuszczać do jedzenia potraw tylko o energii Yang lub tylko Yin. Np. po zjedzeniu obiadu składającego się w przeważającej ilości ze składników Yang (rozgrzewających) organizm będzie wymuszać zrównoważenie nadmiaru Yang domagając się owocu czy warzywa o jakości Yin. Jakże często zastępuje się te produkty słodyczami, zimnymi napojami np. coca-colą, również o oddziaływaniu Yin, tyle, że szkodliwymi dla zdrowia.
Nie należy się odżywiać skokowo: raz jeść potrawy Yin, a innym razem Yang. Jest to dla organizmu szkodliwe, osłabia Śledzionę i Trzustkę, główne narządy Kręgu Funkcjonalnego Ziemi.
Choroby, a zwłaszcza otyłość i choroby nowotworowe leczy się w 70.% gotowanymi potrawami, w tym jarzynami, a tylko w 30.% sokami i surówkami, nigdy odwrotnie!
W okresie chłodów należy spożywać potrawy rozgrzewające, bardziej Yang niż Yin.
Wiosną należy stopniowo przechodzić na potrawy lżejsze,Yin: zielony szczypior, kiełki. Ma to na celu odtrucie organizmu po ciężkostrawnych potrawach zimowych.
Lato to wielkie Yang, więc należy je równoważyć potrawami o naturze Yin, wychładzającymi.
Jesienią należy powoli przygotowywać się do nadejścia wielkiego Yin – Zimy wprowadzając powoli potrawy ocieplające i rozgrzewające. Spożywać płody ziemi tego okresu.
Zimne napoje można spożywać tylko latem. W innych porach roku utrudniają trawienie zabierając energię trawienną i należy ich unikać.
Kilka słów o otyłości według medycyny chińskiej
Otyłość (zob. też artykuł: Otyłość- czy można z tym schorzeniem walczyć?) dotyka organizmów wychłodzonych, z dużą przewagą chłodnej energii Yin. Zimny organizm wytwarza dużo wilgoci, której nie jest w stanie „osuszyć”, a ze względu na osłabienie, nie jest też w stanie wydalić zanieczyszczeń. Toteż gromadzą się one w tkankach, zwłaszcza w tkance tłuszczowej i zaśmiecają organizm.
Otyłość oznacza słaby, wychłodzony żołądek, Śledzionę i trzustkę. Spożywanie pokarmu o małej energii (choćby miały odżywcze składniki) powoduje permanentne poczucie wewnętrznej pustki i niedosyt, objawiające się stałym, niezaspokojonym łaknieniem. Sięga się wtedy po deser, loda, cukierek, co jednak nie likwiduje pustki, bo spożywa się tzw.puste kalorie, a powoduje tycie. Otyłość to też stałe wyrzuty sumienia, a słodycze, to środek uspakajający i wyciszający te wyrzuty sumienia. I koło się zamyka.
Do regulacji zaburzeń emocjonalnych i wzmacniania słabszych cech osobowości u osób walczących z nadwagą stosujemy z bardzo dobrym skutkiem esencje kwiatowe dra Bacha oraz dietę dobraną według kanonów Medycyny Chińskiej do ustalonego wcześniej typu konstytucji. »»» zob.: Nasze oferty
W związku ze stanem Yin otyłość należy leczyć potrawami Yang, nie stosować do odchudzania surowych warzyw i owoców, które co prawda powodują spadek wagi, ale pogłębiają wychłodzenie. Powinno się natomiast spożywać potrawy proste, gotowane, przyrządzane ze świeżych produktów rosnące w najbliższej okolicy oraz kasze, pełnoziarniste pieczywo z dużą zawartością błonnika, zawsze jednak stosowne do posiadanej grupy krwi i stanu organizmu. Z przypraw korzystnie jest stosować imbir, pieprz, kardamon i pietruszkę – usuwają wilgoć i gazy z organizmu.
Naczelna zasada: długo gotować (energia Yang ognia) i nie bać się, że witaminy zginą. Można je w razie potrzeby uzupełnić ze świeżo wyciskanych owoców czy warzyw, lub w ostateczności z tabletek.
Odtrutki na spożyte w nadmiarze produkty
· tłuszcze i oleje - herbata z cytryną, rzodkiewka,
· słodycze, inne produkty kwasotwórcze - zupa miso (na słodycze), sok warzywny (na nadmiar mąki i białek zwierzęcych), rosół wegetariański,
· alkohol – gomasio (sól sezamowa),
· cukier - miso, słone śliwki umeboshi,
· mięso, jaja, sery – owoce, zupy warzywne, sałatki.
Chińskie zasady zdrowego odżywiania
· niewiele mięsa, ryb, drobiu - około 70g na osobę dziennie,
· dużo ryżu,
· mało produktów mlecznych (albo wcale, przy istnieniu alergii - przyp.: WK),
· niewiele masła i innych tłuszczów,
· sezonowe warzywa,
· solidne śniadania,
· małe kolacje,
· do południa potrawy węglowodanowe, po południu białkowe,
· alkohol – wina, w małych ilościach,
· herbata, głównie zielona zamiast kawy,
· warzywa krótko podsmażane w woku, a nie surowe,
· zupy podawać na końcu posiłku, bo mają własności „zamykające”,
· gotowanie według obiegu karmiącego zasady Pięciu Elementów, zrównoważone smakowo. Posiłek powinien zawierać wszystkie smaki i barwy,
· doprawianie potraw poprzez ich wyważenie w kierunku Yangizowania poprzez smażenie, panierowanie, dosłodzenie, lub w kierunku Yinizowania poprzez duszenie, gotowanie lub schładzanie.
Potrawy z przewagą jakiejś barwy będą działać na odpowiadający jej narząd wzmacniając go np.:zupa o zabarwieniu zielonym będzie wzmacniać Qi wątroby, kompot z czerwonych owoców – energię serca.
Przy jedzeniu nie należy się spieszyć, nie połykać dużych kęsów pożywienia bez ich dokładnego rozdrobnienia i wymieszania z enzymami trawiennymi zawartymi w ślinie. Posiłki należy spożywać w miłej atmosferze.
Koniec części VII, ostatniej
Autor:Wanda Karpińska mgr farm., naturoterapeuta
Wrzesień 2003, uzupełnienia styczeń 2006
Bibliografia
(do całości działu Medycyna Chińska)
1. Alagor Krystyna, W.A. ALAGOR, Medycyna Chińska (mechanizm otyłości)
2. Beinfield Efrem Korngold Harriet, (1999), W.A.B. Medycyna Chińska
3. Bielińska Anna, (1999), MEDIUM, Kuchnia według Pięciu Elementów
4. Błaszczyk Tadeusz, (2002), ELKO , Podstawy Teoretyczne Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
5. Ciesielska Anna, ANNA, Filozofia Zdrowia
6. Ciesielska Anna, ANNA, Filozofia Życia
7. Gascoigne Stephen, (2001), DIOGENES, Tajniki Chińskiej Medycyny
8. Hoang Ti, Żółty Cesarz Kanony medycyny, Kanon akupunktury (skrypt)
9. Keson Pit (1996) AZJONEX, Leki bez Tajemnic. Sam na sam z Medycyną Chińską.
10. Kuan Hin (2001) Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Chiński Masaż i akupresura
11. Kunkel Christoph, (1997), J&BF, Tradycyjna Medycyna Chińska
12. Ojrowska Krystyna (1999) Warszawa, Cudowne Leczenie Żywieniem, Kuchnia Chińska z Polskich Produktów
13. Pincel Jan, (1999) POLIGRAF, Metody Diagnostyki I Leczenia Wykorzystujące Prawo Pięciu Elementów.
14. Reid Daniel, (1996), REBIS, Tao Zdrowia
15. Schmida Franz i wsp. (1998) AURELIA-Verlag Baden-Baden, Homotoksykologia Kliniczna.
16. T.Chang Stephen, (1994) POLSKA DIREKT, Pełny System Samoleczenia
17. Temelie Barbara (2000) CZERWONY SŁOŃ, Odżywianie według Pięciu Przemian
18. Tsui-Po Pier (1998), BIS, Tajemnice Chińskiej Sztuki Uzdrawiania
19. Williams Tom, (1995) SPAR, Medycyna Chińska.
Semi111