POR.doc

(32 KB) Pobierz
POR (Allium porrum)

POR (Allium porrum)

Por należy do warzyw używanych jako jarzyna lub przyprawa kuchenna. Jest zimotrwały i właśnie zimą, w porze roku ubogiej w warzywa, można go zbierać i spożywać. Może stanowić wspaniałą przyprawę do mięsa i sosów.

Por jest rośliną dwuletnią. Uprawiamy go jednak jako jednoroczną, aby wykorzystać poza jej cebulą, również długie, ciasno upakowane liście.

Warunki uprawy

Por nie ma dużych wymagań glebowych. Ma natomiast wysokie wymagania wodne (właściwe zaopatrzenie w wodę bardzo znacząco zwiększa plon i jego jakość), dlatego też najlepiej udaje się na glebach wilgotnych.

Jest rośliną o silnym systemie korzeniowym, jednak zasadnicza część korzeni lokuje się stosunkowo płytko. Tylko pojedyncze korzenie penetrują głębsze warstwy gleb, zwłaszcza strukturalnych, o uregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych (nawet do 90 cm głębokości). Pozytywnie reaguje na głęboką uprawę gleby (tzw. głęboszowanie), która wydatnie poprawia warunki uprawy.

Odczyn gleby, w zależności od jej rodzaju, może wahać się od pH 5,8 do 6,5. Z reguły uprawiany jest w 2-3 roku po oborniku, choć uprawa wiosenna po jesiennym nawożeniu jest często zalecana. Wyraźnie niekorzystnie reaguje na nawożenie świeżym obornikiem, zwłaszcza w warunkach deficytu wilgoci.

Stanowisko pod uprawę musi być oczyszczone z chwastów i spulchnione na głębokość jednego szpadla. Nasiona wysiewamy w marcu pod osłony lub w kwietniu bezpośrednio do gruntu. Odległość między rzędami powinna wynosić około 30 cm, a pomiędzy roślinami w rzędzie - około 10 cm. Głębokość siewu - 1 cm.

W okresie wzrostu glebę pomiędzy rzędami należy podlewać i spulchniać.

Zbiór i przechowywanie

W czasie zbioru rośliny podważamy widłami i ostrożnie wyrywamy. Spożywać można już bardzo młode pory, uzyskane podczas przerywania grządki. Zarówno surowe jak i podgotowane mają bardzo delikatny smak.

Pory dojrzewają od sierpnia do września. Pełną dojrzałość osiągają jednak dopiero późną jesienią. Dojrzewają długo, jednak potem również długo nadają się do spożycia. Najbardziej odporne odmiany mogą pozostawać w gruncie nawet przez całą zimę. Oczywiście na zimę zagony trzeba okryć.

Powyższe informacje powinny wystaczyć amatorom uprawy warzyw na działce. Jeżeli jednak chcesz zająć się uprawą pora na na skalę rolniczą, więcej informacji o wymaganiach i sposobach uprawy tego warzywa znajdziesz w książce E. Kołoty Uprawa pora - poznaj tajniki uprawy pora !!!

 

Polecane odmiany

Por "Bluvetia"
Odmiana wczesna przeznaczona na wczesny zbiór pęczkowy, a także letni i wiosenny. Liście ciemne, zielononiebieskie z kontrastującą bialą łodygą rzekomą długości 20 do 25 cm.

Por "Haksa"
Odmiana średnio wczesna, o długiej i zwięzłej łodydze rzekomej, liście ciemnozielone. W polu może pozostać do końca listopada. Odmiana aromatyczna. Polecana do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa. Może być uprawiany z rozsady (uzyskuje się większe plony) lub z siewu wprost do gruntu.

Por "Arkansas"
Odmiana zimująca w polu. Wykształca sztywną, grubą łodygę rzekomą długości ok. 25 cm i długie niebieskozielone, wzniesione liście. Nadaje się na zbiór jesienią, zimą i wiosną. Późno wykształca pędy kwiatowe i po przezimowaniu może być zbierana wiosną aż do połowy maja.

Por "Tango"
Odmiana późna (zbiór do 200 dni po wysiewie) przeznaczona na zbiór jesienny. Tworzy grubą łodygę rzekomą o dł. około 25 cm i długie ciemnozielone liście. Odmiana plenna o wszechstronnym zastosowaniu.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin