zamówienia publiczne.DOC

(559 KB) Pobierz
Słuchacze DWSSP ASESOR - projekt

 

                                                                        

Zamówienia publiczne

 

 

1. Ogólne pojęcia ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. (Dz.U. z 2007, Nr 223, poz. 1655 z późn. zm., dalej jako PZP)

 

1.1. Pojęcie zamówień publicznych (dostawa, usługa, robota budowlana).

1.2. Zakres podmiotowy ustawy (zamawiający i wykonawca)

1.3. Pojęcie oferty; oferta częściowa i wariantowa

1.4. Najkorzystniejsza oferta

1.5. Zasady prawa zamówień publicznych

1.6. Warunki udziału  w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

1.7. Żądanie oświadczeń i dokumentów

1.8. Wykluczenie wykonawcy

             

2. Przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

 

2.1. Ogłoszenia

2.2. Wartość zamówienia

2.3. SIWZ

2.4. Tryby udzielania zamówień publicznych

2.4.1. Przetarg nieograniczony

2.4.2. Przetarg ograniczony

2.4.3. Negocjacje z ogłoszeniem

2.4.4. Dialog konkurencyjny

2.4.5. Negocjacje bez ogłoszenia

2.4.6. Zamówienie z wolnej ręki

2.4.7. Zapytanie o cenę

2.4.8. Licytacja elektroniczna

2.5. Odrzucenie oferty przetargowej

2.6. Wybór najkorzystniejszej oferty

2.7. Unieważnienie postępowania

 

3. Środki ochrony prawnej

 

3.1. Postępowanie odwoławcze

3.2. Postępowanie skargowe

 

1. Zakres ustawy Prawo zamówień publicznych

Ustawa  z dnia ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655, z 2008 r. Nr 171, poz. 1058, Nr 220, poz. 1420 i Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 19, poz. 101, Nr 65, poz. 545, Nr 91, poz. 742, Nr 157, poz. 1241, Nr 206, poz. 1591, Nr 219, poz. 1706 i Nr 223, poz. 1778) określa zasady i tryb udzielania zamówień publicznych, środki ochrony prawnej, kontrolę udzielania zamówień publicznych oraz organy właściwe w sprawach uregulowanych w ustawie.

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy (Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień Publicznych zdefiniowano pojęcie postępowania o udzielenie zamówienia – należy przez to rozumieć postępowanie wszczynane w drodze publicznego ogłoszenia o zamówieniu lub przesłania zaproszenia do składania ofert albo przesłania zaproszenia do negocjacji w celu dokonania wyboru oferty wykonawcy, z którym zostanie zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego, lub – w przypadku trybu zamówienia z wolnej ręki – wynegocjowania postanowień takiej umowy.

 

2. Przedmiot zamówienia publicznego

Przedmiotem zamówienia publicznego są dostawy, usługi lub roboty budowlane. 

Przez dostawę należy rozumieć nabywanie rzeczy, praw oraz innych dóbr, w szczególności na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, najmu, dzierżawy oraz leasingu.

Przez pojęcie robót budowlanych  należy rozumieć wykonanie albo zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118), a także realizację obiektu budowlanego w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, za pomocą dowolnych środków, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego.

Definicja robót budowlanych znajduje się w art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118). Roboty budowlane to budowa, a także prace polegające na montażu, modernizacji, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Usługi są to wszelkie świadczenia, których przedmiotem nie są roboty budowlane lub dostawy, a są usługami wymienionymi w załączniku II do dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi[1]. Najczęściej usługami będą wszelkie umowy, które mogą być zakwalifikowane jako umowy zlecenia (art. 734 § 1 k.c.) lub znajdują do nich zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego o umowie zlecenia (art. 750 k.c.)[2].

3. Oferta przetargowa

Najkorzystniejsza oferta to taka oferta, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego, albo ofertę z najniższą ceną, a w przypadku zamówień publicznych w zakresie działalności twórczej lub naukowej, których przedmiotu nie można z góry opisać w sposób jednoznaczny i wyczerpujący – ofertę, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego.

Oferta  częściowa jest to oferta przewidującą, zgodnie z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia, wykonanie części zamówienia publicznego.

Oferta wariantowa to oferta przewidującą, zgodnie z warunkami określonymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, odmienny niż określony przez zamawiającego sposób wykonania zamówienia publicznego. Reasumując, oferta wariantowa może zostać złożona wyłącznie w razie kumulatywnego wystąpienia dwóch przesłanek: 1) dopuszczenia składnia ofert wariantowych przez zamawiającego, oraz w sytuacji, gdy 2) cena nie jest jedynym kryterium wyboru oferty. Zawsze jednak możliwość jej złożenia zależy od tego, czy zamawiający przewidział to w SIWZ. Brak dokładnego (szczegółowego) wskazania w SIWZ sposobu wykonania zamówienia publicznego dopuszcza jego samodzielne- ale zgodne z treścią SIWZ- doprecyzowanie przez wykonawcę, w żadnym jednak razie nie uzasadnia przyjęcia, że wykonawcy mogą proponować odmienny niż określony przez zamawiającego sposób wykonania zamówienia publicznego.

 

4. Zasady udzielania zamówień publicznych

Ustawa Prawo zamówień publicznych dokonuje w art. 7-10 wyartykułowania zasad udzielania zamówień: uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, bezstronności i obiektywizmu, jawności, pisemności, przetargowego trybu udzielania zamówień publicznych. Ich naruszenie (złamanie) w postępowaniu w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wywołuje ujemne konsekwencje zarówno dla zamawiającego, jak i wykonawcy.

 

Zasada uczciwej konkurencji

Zasada uczciwej konkurencji jest jedną z naczelnych (podstawowych) zasad obowiązujących przy udzielaniu zamówień publicznych. Art. 7 PrZamPubl konstytuuje zasadę uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców. Zgodnie z tą zasadą zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców. W tym miejscu należy dokonać wyjaśnienia pojęcia ,,uczciwa konkurencja” zwłaszcza z punktu widzenia celu  PrZamPubl. Zasada uczciwej konkurencji jest przedmiotem wielu orzeczeń sądowych. W orzecznictwie akcentuje się przede wszystkim, iż celem tej zasady jest przeciwdziałanie występowaniu praktyk mogących zagrażać przejrzystości lub zakłócać konkurencję między oferentami[3]. Najczęstszym przejawem jej łamania jest nieuzasadnione ograniczanie liczby podmiotów mogących ubiegać się o zamówienie publiczne[4]. Zakaz utrudniania uczciwej konkurencji jest naruszony, gdy przy opisie przedmiotu zamówienia zamawiający użyje oznaczeń czy parametrów wskazujących konkretnego producenta (dostawcę) lub konkretny produkt, działając w ten sposób wbrew zasadzie obiektywizmu i równego traktowania wszystkich podmiotów ubiegających się o zamówienie publiczne[5].

Zasada jawności

Postępowanie o udzielenie zamówienia jest jawne. Zamawiający może ograniczyć dostęp do informacji związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia tylko w przypadkach określonych w ustawie. Nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane. Wykonawca nie może zastrzec

informacji, o których mowa w art. 86 ust. 4. Do konkursu przepis stosuje się odpowiednio.

Zasad bezstronności i obiektywizmu

Czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia wykonują osoby zapewniające bezstronność i obiektywizm. Zamówienia udziela się wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy.

Zasada pisemności i języka polskiego

Postępowanie o udzielenie zamówienia, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, prowadzi się z zachowaniem formy pisemnej. Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzi się w języku polskim. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamawiający może wyrazić zgodę na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, oświadczeń, oferty oraz innych dokumentów również w jednym z języków powszechnie używanych w handlu międzynarodowym lub języku kraju, w którym zamówienie jest udzielane.

Zasada pierwszeństwa trybów przetargowych

Zasada pierwszeństwa trybów przetargowych udzielania zamówień publicznych została wyartykułowana w art. 10 ust.1 ustawy. Oznacza ona, że podstawowymi trybami udzielenia zamówienia publicznego są przetarg ograniczony i nieograniczony. Zamawiający powinien zatem stosować te tryby zawsze, jeśli tylko nie zachodzą przesłanki uzasadniające zastosowanie innych trybów udzielenia zamówienia publicznego (tzw. trybów nie przetargowych). W zakresie wyboru określonego trybu przetargowego (przetarg nieograniczony lub ograniczony) zamawiającemu przysługuje swoboda. Natomiast udzielenia zamówienia publicznego w innym trybie musi być uzasadnione wystąpieniem przesłanek właściwych dla zastosowania któregoś z tych trybów. Ustawodawca do innych trybów udzielania zamówienia publicznego zalicza: negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę, licytację elektroniczną. Jednocześnie wyraźnie wskazuje, że ich zastosowanie może mieć miejsce tylko w przypadkach określonych w ustawie.

5. Ogłoszenia

Ogłoszenia zamieszcza się w Biuletynie Zamówień Publicznych udostępnianym na stronach

portalu internetowego Urzędu Zamówień Publicznych lub publikuje się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, jeżeli są przekazywane Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

Forma przekazania ogłoszenia

Ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych zamieszcza się drogą elektroniczną za pomocą formularzy umieszczonych na stronach portalu internetowego Urzędu. Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich ogłoszenia przekazuje się pisemnie, faksem lub drogą elektroniczną, a w przypadkach przewidzianych w ustawie – drogą elektroniczną zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej, o której mowa w ust. 3 załącznika VIII do dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi albo w ust. 3 załącznika XX do dyrektywy 2004/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. koordynującej procedury udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych, zwanej dalej „stroną internetową określoną w dyrektywie”.

Przygotowanie postępowania

Postępowanie o udzielenie zamówienia przygotowuje i przeprowadza zamawiający. Zamawiający może powierzyć przygotowanie lub przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia własnej jednostce organizacyjnej lub osobie trzeciej. Zamawiający mogą wspólnie przeprowadzić postępowanie i udzielić zamówienia, wyznaczając spośród siebie zamawiającego upoważnionego do przeprowadzenia postępowania i udzielenia zamówienia w ich imieniu i na ich rzecz. Za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiada kierownik zamawiającego. Za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiadaj...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin