osobowość.doc

(54 KB) Pobierz

Temat: Typy osobowości.

Osobowość człowieka to pewien zespół przeróżnych cech charakterystycznych dla danej jednostki. Cechy te określają sposób postępowania oraz zachowanie się w różnych sytuacjach człowieka.

Cechy osobowości to :

ü        procesy poznawcze:

Ø        bezpośrednie: wrażenia, spostrzeżenia,

Ø        pośrednie: pamięć, uwaga, myślenie i wyobraźnia)

ü        temperament

ü        inteligencja

ü        charakter

ü        obraz samego siebie i świata

ü        zainteresowania

 

Czynniki wpływające na kształtowanie osobowości to :

 

ü        środowisko - jest to otoczenie, w którym przebywamy, może to być miejsce pracy, może to być jakaś wyjątkowa dla nas, bliska nam osoba, wpływ mogą mieć na nas rodzice, szkoła czy towarzystwo, w którym najczęściej przebywamy,

ü        geny - często dziedziczymy po naszych przodkach, geny osobowości, pewne odruchy, zachowania, odczucia odziedziczamy po członkach rodziny

ü        własne ambicje - nie każdy człowiek jest taki sam, dążymy do rozwoju do kształcenia się, zdobywania wiedzy, jedna osoba jest bardziej inteligentna od drugiej te zależności można kształtować we własnym zakresie.

 

Temperament to szybkość reagowania na dane bodźce z otaczającego nas świata. Niektóre osoby wolniej reagują inne zaś szybciej, spontanicznie.

 

Sangwinik to osoba wesoła, pogodna patrząca optymistycznie na życie i świat. Widzi świat w kolorowych barwach. Jest osobą subtelną i wrażliwą. W nieprzyjemnych sytuacjach jest smutny i speszony lecz przez krótki okres szybko to mija. Sangwinik bardzo uwielbia towarzystwo, jest otwarty na relacje interpersonalne, lubi być w centrum zainteresowania, potrafi przyciągnąć do siebie ludzi. Jest osobą władczą, dominowacą, czasami spogląda na innych z góry. Mówi bardzo dużo jest skłonny posunąć się do lekkiego kłamstwa, żeby tylko skupić uwagę otoczenia na sobie. Mówi przeżywając i gestykulując. Wszędzie jest go pełno. Ciągle szuka nowych znajomości i wyraża chęć poznawania i odkrywania świata. Sangwinik kieruje się impulsami w związku z czym nie wiadomo czego można się po nim spodziewać. Najbardziej denerwującą jego cechą jest to, że nie dostrzega swoich wad. Sangwinik uwielbia podróże, zmiany w życiu, wydawanie pieniędzy, prezenty i komplementy. Zwykle brak mu silnej woli do wykonania pomysłów, których miewa niezliczoną ilość. Jest tak twórczy i barwny, że budzi w ludziach podziw, często nawet zazdrość. Nie należy zbytnio przywiązywać wagi do jego słów lub obarczać odpowiedzialnością.

 

Melancholik to osoba o pesymistycznym, lękowym, negatywnym podejściu do przyszłości i życia, a także do samego siebie i codziennych spraw. Ma trudności z podejmowaniem decyzji, brakuje mu wiary w siebie, jest wrażliwy na krytykę. Długo pamięta wszystkie przykre sytuacje. Wpada w depresje, gdyż życie traktuje zbyt serio. Życie to dla niego ciężkie zadanie, które musi wykonać z pełną odpowiedzialnością. Każde jego niepowodzenie, załamuje go i zwiększa w nim poczucie mniejszej wartości. Każdy swój krok w życiu starannie analizuje. Nienawidzi hałasu, gdyż woli się wyciszyć. Wszystko dokładnie planuje z góry. Nie jest roztargniony, a wszystko utrzymuje w jak najlepszym porządku. Żyje w świecie idei, wynalazków i planów. Ze względu na to, że jest do bólu drobiazgowy trudno czasem z nim współżyć. Jest zasadniczy i od innych oczekuje dostosowania się do jego zasad. Melancholik nie jest osobą towarzyską. Jest jednak stały w uczuciach w stosunku do osób, z którymi się zżyje. Uczucia te są głębokie i silne. Ostrożnie dobiera sobie przyjaciół, gdyż jest nieufny wobec ludzi. Jest wspaniałym słuchaczem i troszczy się o innych. Melancholik jest bardzo oszczędny. W pracy jest ceniony za sumienność, wytrwałość i zorganizowanie. Łatwo podporządkowuje się narzuconej dyscyplinie. Jeśli coś robi to bardzo dobrze, albo wcale się do tego nie zabiera.

 

Choleryk jest przeciwieństwem flegmatyka, pobudliwy, z tendencją do ciągłego niezadowolenia i agresji. Urodzony przywódca. Nie potrafi pogodzić się z rolą podwładnego. Zawsze lubi dowodzić i rozkazywać innym. Lubi, gdy wszystko jest po jego myśli. Jego zalety to silna wola, zdecydowanie i dążenie do celu. Dzięki takiej postawie może wiele osiągnąć w życiu. Jest jednak skłonny do "afektów", gdy coś pójdzie nie tak jak należy szybko wybucha na innych. Krzyczy i jest gwałtowny. Mówi szybko co myśli na dany temat nie zważając, że może kogoś urazić. Jego rozkazujący ton zraża innych. Można z nim współżyć, gdy potrafi się ustępować, gdyż na tym to właśnie polega- choleryk nie ustępuje i trudno z nim iść na kompromis. Zawsze musi postawić na swoim. Spędzanie czasu w towarzystwie uważa za stratę czasu. Cholerykowi grozi pracoholizm, gdyż nie potrafi odpocząć. Jest w ciągłym biegu i wiecznie zajęty. Choleryk to silna osobowość. Boi się okazać słabość. Silnie przezywa emocje, to potencjalny zawałowiec. Powinien nauczyć się cierpliwości.

 

Flegmatyk, to osoba pogodna, zrównoważona emocjonalnie, o wysokim poziomie samokontroli, łagodna, solidna, którą rzadko widać i słychać. Pełni w życiu rolę obserwatora wydarzeń. Jest powściągliwy w wyrażaniu emocji i przeżyć. Rzadko wyraża swoją opinię i pozostaje zagadką dla wielu osób. Jedynie bardzo silna sytuacja bodźcowa może wyprowadzić go z równowagi - trudno go zrazić do siebie. Zawsze jest uprzejmy i życzliwy. Od życia nie wymaga zbyt wiele, jest zadowolony z tego co ma. Często sprawia wrażenie znudzonego ze względu na to, że lubi samotność - unika towarzystwa. Jest nazywany - zimnokrwistym - ze względu na spokój duszy. Nie łatwo go zdenerwować, w trudnych sytuacjach pozostaje nieporuszony. Unika konfliktów i rzadko jest zdecydowany. Bywają dni, chwile, że flegmatyk działa w afekcie, lecz szybko mu uraz przechodzi i szybko zapomina. Z pokorą przyjmuje wszystko co się pojawi, w myśl zasady: "nigdy nie jest tak źle, aby nie mogło być gorzej". Jest pesymistą. Odznacza się dużą tolerancją jest bierny i spokojny. Trudno i długo podejmuje decyzje, ale gdy podejmie to nieodwołalnie. Stanowczość jego jest zaskakująca i jest za późno, aby przeciwdziałać jego zamierzeniom. Flegmatyk jest z natury leniwy, nie lubi obowiązków i nie lubi być do nich zmuszany. Nie lubi również zmian i nowych sytuacji. Flegmatyk jest świetnym mediatorem, a współżycie z nim najczęściej jest bezkonfliktowe, jest życzliwym i dobrym słuchaczem i akceptuje ludzi takimi, jakimi są.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin