dużooooooooooooo.doc

(329 KB) Pobierz
Rydze smażone

Rydze smażone


Składniki:
60 dkg rydzów, 3 dkg smalcu, 2 dkg masła, sól, pieprz.
Wykonanie:
Świeże, młode, średniej wielkości rydze starannie opłukać, odciąć trzony, dokładnie osączyć. Smalec rozgrzać na dużej patelni, wkładać partiami rydze i smażyć z 2 stron na silnym ogniu, pod koniec smażenia dodać masło. Układać na półmisku, osolić, oprószyć pieprzem i podawać z tłuszczem, na którym się smażyły.


 

do góry

 

2. Grzyby suszone smażone (panierowane)


Składniki:
8 szt. grzybów (8 dkg) suszonych średniej wielkości, 1/4 litra mleka, 3 dkg mąki, 1 jajo, 6 dkg tartej bułki, 6 dkg tłuszczu, sól, pieprz.
Wykonanie:
Grzyby starannie wymyć, wymoczyć w mleku przez 2 godziny, dodać 1/4 litra wody. Ugotować do miękkości, odcedzić, osączyć (wywar zużyć do gotowania kapusty, zupy, sosu itp.). Grzyby panierować: w mące, jajach rozmąconych, tartej bułce. Smażyć z 2 stron na rozgrzanym tłuszczu. Podawać z kapustą zasmażaną, gotowaną na wywarze z grzybów, z ziemniakami puree i z sosem chrzanowym.


 

do góry

 

3. Kotlety mielone z grzybów


Składniki:
40 dkg grzybów świeżych (borowiki, gąski, pieczarki) lub 8 dkg grzybów suszonych, 3 dkg tłuszczu, 6 dkg cebuli, 10 dkg czerstwej bułki, 1/8 litra mleka, 1 jajo, sól, pieprz, 1 łyżka siekanego koperku i zielonej pietruszki, 5 dkg tartej bułki.

Wykonanie:
Świeże grzyby oczyścić z piasku i ziemi, opłukać pod bieżącą wodą, poszatkować, udusić pod przykryciem z pokrojoną cebulą i tłuszczem (3 dkg). O ile potrzeba, wlać 2 - 3 łyżki wody, następnie odparować. Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć, grzyby i bułkę przepuścić przez maszynkę, dodać jajo, sól, pieprz, siekaną zieleninę i starannie wymieszać. O ile masa jest za rzadka, wsypać 2 - 3 łyżki tartej bułki. Kształtować w bułeczce nieduże, wysokie kotleciki. Smażyć na silnie rozgrzanym tłuszczu z 2 stron na złoty kolor.


 

do góry

 

4. Borowiki, kurki duszone


Składniki:
80 dkg grzybów, 2 dkg tłuszczu, 5 dkg cebuli, 1 - 2 dkg mąki, sól, pieprz, 1 łyżka siekanego koperku i zielonej pietruszki, 1/8 litra śmietany.
Wykonanie:
Grzyby oczyścić z ziemi, starannie opłukać, cienko poszatkować. Tłuszcz rozgrzać, dodać obraną, pokrojoną w kostkę cebulę, zasmażyć, włożyć grzyby, wlać 2 - 3 łyżki wody, udusić pod przykryciem. Gdy są miękkie oprószyć mąką, zagotować (powinny byś gęste), dodać sól i pieprz, połączyć ze śmietaną, dodać koperek i siekaną zieloną pietruszkę, wymieszać, wyłożyć na salaterkę.


 

do góry

 

5. Gąski, kozaki duszone


Składniki:
80 dkg grzybów, 2 dkg masła lub margaryny, 5 dkg cebuli, 2 dkg tłuszczu, 2 dkg mąki, sól, pieprz, 1 łyżka siekanego koperku i zielonej pietruszki.
Wykonanie:
Grzyby dokładnie oczyścić, opłukać w bieżącej wodzie, cienko poszatkować. Obraną cebulę pokrajać w drobną kostkę, dodać tłuszcz, 3 - 4 łyżki wody i razem dusić pod przykryciem. Gdy są miękkie, podprawić mąką, dodać sól i pieprz, zagotować, włożyć surowe masło (2 dkg) i siekaną zieleninę, wymieszać, wyłożyć na salaterkę.


 

do góry

 

6. Rydze duszone


Składniki:
80 dkg grzybów, 8 - 10 dkg cebuli, 4 - 6 dkg tłuszczu, sól, pieprz.
Wykonanie:
Wybrać młode, nierobaczywe, średniej wielkości rydze. Kapelusze oddzielić od trzonków, robaczywe odrzucić. Grzyby dokładnie opłukać, osączyć na sicie. Cebulę obrać, pokrajać w krążki, zasmażyć na tłuszczu. Włożyć rydze, dusić razem do miękkości. Gdy rydze są miękkie, odparować, dodać sól i pieprz. Wyłożyć na salaterkę i zaraz podawać.


 

do góry

 

7. Pieczarki duszone


Składniki:
40 dkg pieczarek, 2 dkg tłuszczu, 5 dkg cebuli, sól, pieprz, 1/8 litra śmietany, 1 żółtko, 1 łyżka siekanego koperku.
Wykonanie:
Młode pieczarki oczyścić, opłukać (z dużych, starych kapeluszy obrać skórkę). Kapelusze i trzony cienko poszatkować. Cebulę obrać cienko, pokrajać w drobną kostke, usmażyć na tłuszczu, dodać pieczarki, 2 - 3 łyżki wody, dusić pod przykryciem. Gdy są miękkie, dodać sól i pieprz, jeśli potrzeba, odparować. Połączyć ze śmietaną, podprawić żółtkami (smaczne są również potrawy przyrządzane z pieczarek rosnących na łąkach).


 

do góry

 

8. Smardze duszone (uwaga grzyby pod ochroną !!!)


Składniki:
80 dkg smardzów, 5 dkg cebuli, 3 dkg tłuszczu, 2 dkg mąki, 1/8 litra śmietany, sól, pieprz, 1 łyżka siekanego koperku i zielonej pietruszki.
Wykonanie:
Smardze opłukać starannie na sicie w dużej ilości wody (pod silnym tuszem, aby wydobyć z zagłębień ziemię i piasek). Pokrajać w talarki, obgotować, dodać siekaną i usmażoną na tłuszczu cebulę, dusić razem z dodatkiem 2 - 3 łyżek wody. Gdy są miękkie, dodać sól i pieprz, podprawić mąką, zagotować, wymieszać ze śmietaną.


 

do góry

 

9. Grzyby zapiekane


Składniki:
80 dkg grzybów, 3 dkg tłuszczu, 5 dkg cebuli, sól, pieprz, 1/8 litra śmietany, 4 - 6 dkg sera żółtego, 2 dkg masła, 2 dkg tartej bułki.
Wykonanie:
Grzyby oczyścić, opłukać, większe pokrajać, mniejsze pozostawić w całości. Dusić do miękkości z tłuszczem, obraną, pokrojoną cebulą i 2 - 3 łyżkami wody. Sos odparować, do grzybów dodać sól i pieprz, wymieszać, ułożyć w kokilkach lub na półmisku do zapiekania, zalać śmietaną, posypać tartym serem zmieszanym z tartą zrumienioną bułką, skropić masłem. Wstawić do piekarnika i zapiec.

Smardze smażone z zieleniną


Składniki:
smardze, jajo, pieprz, masło do smażenia
Wykonanie:
Smardze tyle ile możemy zjeść sparzyc, odsaczyć na sicie, pokroic wzdluż, obtoczyć w jajku z dodatkiem odrobiny pieprzu.Smażyc na maśle. Posolić. Tuż przed podaniem posypać drobnoposiekanymi młodziutkimi listkami wiosennych zioł jak: mlecz, pokrzywa, krwawnik, babka i inne według fantazji (sprawdzic tylko w zielniku, czy nie trujace!!!) 


 

do góry

 

2. Smardze w cieście naleśnikowym


Składniki:
smardze (tylko kapelusze), mleko, jaja, mąka, sól, odrobina utartej gałki muszkatołowej, olej i masło do smażenia
Wykonanie:
Oczyszczone kapelusze sparzyć, odsączyc, osuszyć. Ciasto naleśnikowe nie za gęste przygotować z 2 jaj, szklanki mleka, łyżki oleju i ok. 200 g. mąki. Sól wymieszać z gałką i posypać kapelusze smardzów. Kolejno zanurzać w cieście i snażyć na złoto w mieszance oleju i masła.


 

do góry

 

3. Smardze smażone z ziołami


Składniki:
smardze, masło, pieprz (najlepiej biały), świeże zioła do posypania (np.: estragon, natka pietruszki, melisa cytrynowa)
Wykonanie:
Oczyszczone i spażone smardze pokroić wzdłuż na ćwiartki, smażyć na maśle na średnim ogniu. Posolić w trakcie smażenia. Kiedy cały płyn wyparuje, dodać posiekane zioła i smażyć jeszcze 1 minuty. Jeść natychmiast ze świeżą bagietką.


 

do góry

 

4. Przekładaniec naleśnikowy ze smardzami


Składniki:
Smardze, masło, sól, pieprz, naleśniki usmażone wg ulubionego przepisu (bez cukru)
Wykonanie:
Oczyszczone smardze pokroić cienko w poprzek kapelusza. Odebrać kilka ładnych krążków do ozdoby. Resztę dusić krótko w maśle, dodać jajko, sól, ev odrobinę pieprzu, wymieszać.
Żaroodporne naczynie wysmarować suto masłem, układać naleśniki przekładając usmażonym farszem. Ostatni naleśnik ozdobić całymi krążkami świeżych smardzów. Zapiec krótko w mocno nagrzanym piekarniku.


 

do góry

 

5. Grzanki ze smardzami


Składniki:
Smardze (250g) , cebula, 2 jaja ugotowane na twardo, tarty ser (50g), masło, pieprz, kolęndra, rzodkiewki, zielenina do ozdoby, bułka bagietka lub biały chleb
Wykonanie:
Smardze sparzyć, odsaczyć na sicie, usiekać drobno, udusić z cebulką i przyprawami. Kromki bułki lub chleba posmarować masłem i opiec w piekarniku (lub ułożyc na dnie żaroodpornego naczynia, lub podsmażyć na patelni albo opiec w tosterze). Po opieczeniu obłożyć uduszonymi smardzami, posypać serem i siekanym jajem, ozdobić rzodkiewką, zielona pietruszką, ewentualnie marynowanymi smardzami.


 

do góry

 

6. Smardze na tostach


Składniki:
Smardze (350g), masło, pieprz, sól, zielona pietruszka, 1 szklanki śmietany, chleb tostowy lub bułka bagietka
Wykonanie:
Smardze sparzyć, odsaczyć na sicie, usiekać drobno, smażyć na maśle, posolić, popieprzyć, gdy cały płyn wyparuje dodać śmietanę i dusić jeszcze do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Podawać na gorących tostatach.


 

do góry

 

7. Placki ziemniaczane ze smardzami


Składniki:
I jeszcze jeden przepis na dzisiaj. Pochodzi ze Szwajcarii i tam nosi dźwieczną nazwe Rosti, ale my z czystym sumieniem możemy tą egzotycznie brzmiącą potrawę nazwać po polsku: Placki ziemniaczne ze smardzami.
- Smardze, ziemniaki (ok. 1 kg) starte na tarce o grubych oczkach, cebula, boczek wędzony (80 g), masło, pieprz, sól, zielona pietruszka, szczypiorek.
Wykonanie:
Masło rozgrzać na patelni, dodać pokrojony w kostkę boczek i posiekaną cebulę i smardze. Smażyć przez chwilę. Do miski z utartymi ziemniakami dodać zawartość patelni, sól przyprawy do smaku, połowe zieleniny. Wymieszać. Smażyć na patelni małe placuszki na rumiano. Posypać resztą zieleniny. Pyszne z łyżką gęstej kwaśnej śmietany albo razem z kiełbasą z rusztu (z grila).


 

do góry

 

8. Kapusta z grzybami


Składniki: 5 dkg grzybów suszonych - najlepiej borowików, 50 dkg kapusty kiszonej, około 1,5 litra wody, 2 średnie cebule , 3 - 4 łyżki oleju, sól i vegeta do smaku.
Wykonanie: Grzyby opłukać, zalać wodą odstawić na noc, kapustę gotować aż zacznie mięknąć, dolać wodę z grzybów, dodać vegetę i sól, rozmoczone grzyby pokroić i dodać do kapusty, gotować aż do miękkości grzybów, cebulę poszatkować usmażyć lekko na oleju i połączyć z kapustą i grzybami, podawać z małymi grzankami z białego pieczywa. Smacznego

Potrawa ta jest rodzajem kapuśniaku i w niektórych rejonach Polski podaje się ją na Wigilię - jako postny barszcz, im więcej grzybów tym smak i zapach intensywniejszy, z tym ostatnim należy już samemu poeksperymentować.

Przepis przysłany przez Krzysztofa z Krakowa (dziękuje)


 

do góry

 

9. Sirloin z grzybami Portobello


Składniki: 0,2  kg krzyżowej, pokrojone w kawałki 0,3x5cm, 4 całe duże grzyby Portobello, 1 łyżeczka przyprawy barbeque albo pieprzu ziołowego, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 papryczka jalapeno, posiekana (można mniej albo wcale), 2 cebule, posiekane albo szczypiorek, albo zielone środkowe liście pora, 1/2 szklanki utartego sera, 1 łyżka siekanej natki pietruszki.
Wykonanie: Oczyścić grzyby, odciać nóżki, usunąć blaszki. Natrzeć kapelusze oliwą i przyprawami. Posiekać nóżki i smażyć z wołowiną, papryką i cebulą aż mięso przestanie być różowe. Zdjąć z ognia i posypać pozostałymi przyprawami, serem i pietruszką. Nałożyć równe ilości w kapelusze grzybów. Grilować nad średnio rozgrzanymi węglami przez 5 minut lub do momentu aż grzyby bedą miękkie.
Przepis przesłany przez Terese Vestergaard - dziękuje


 

do góry

 

10. Maślaki panierowane w orzechach (na przekąskę)


Składniki: kilka, kilkanaście kapeluszy maslaków (śr. 3 - 5 cm ), 1 - 2 jajka (w zależności od ilości grzybów), zmielone
orzechy do pnierowania, ojej do smażenia.
Wykonanie: maslaki oczyścić (nie płukać wodą), zdąć skórkę z kapelusza, oczyszczone grzyby posolić i przyprawić do smaku, każdy kapelusz obtoczyć w jajku i w zmielonych orzechach. Ssmażyć na patelni, z obu stron każdy kapelusz na złoty kolor. Grzyny odsączyć na pergaminie podawać z natką pietruszki i cząstka pomidora.
Wersja druga...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin