Cieniowania Pittorico krok po kroku.doc

(689 KB) Pobierz
Cieniowania Pittorico krok po kroku

Cieniowania Pittorico krok po kroku

Osoby, które widziały w Cafearcie mój kurs jak zrobić butlę z cieniowaniami pittorico pewnie się nie ucieszą, ale od teraz będzie dostępny na moim blogu.

Butla Z Motywem Herbacianych Róż
Butla może być fajnym prezentem dla przyjaciela lub bliskiej osoby.

Najczęściej kształt determinuje ostateczny wygląd butelki. Najlepiej każdą swoją pracę dobrze przemyśleć za równo pod względem pasującego motywu do kształtu, jak i pod względem kolorystycznym. Jednak zdarza się, iż w trakcie prac przychodzi mi pomysł, aby zmienić coś, czego wcześniej nie zamierzałam. Zachęcam do eksperymentowania. J W końcu to nasza pasja i najważniejsze jest dobrze się bawić!

Róbcie wszystko to, co podpowiada wam Wasza wyobraźnia!

Etap 0: Materiały do przygotowania: do przygotowania

¨ Butelka o ciekawym kształcie, tu wybrałam kwadratową, spłaszczoną po bokach, na której ładnie będzie się prezentował element kwiatowy. Postanowiłam zrobić butelkę w stylu romantycznym :)

¨ Primer, czyli farba grunt-zwiększająca przyczepność farby do podłoża

¨ Farby akrylowe - biała najlepiej do drewna i metalu, z której zrobię kolor: jasny oliwkowy i kawy z mlekiem i barwniki oliwkowy i kawowy lub zamiennie: farba akrylowa w tych kolorach.

¨ Klej do decoupage

¨ Serwetki z wybranym motywem

¨ Komputerowy wydruk napisu

¨ Patyna o kolorze orzecha włoskiego

¨ Pędzelki: grubszy i płaski do primera i lakieru, cienkie do cieniowania oraz gąbeczki.

¨ Lakier akrylowy bezbarwny, matowy.

¨ Elementy dekoracyjne do przybrania

Etap I: Czynności wstępne

 

Przed przystąpieniem do malowania, moczę butelkę w zimniej wodzie, następnie zdzieram z niej wszystkie etykiety i banderole. Butelka musi być czysta, bez śladów kleju po nalepionych etykietach. Następnie myję ją w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu, aby zmyć z niej wszelkie tłuste ślady. Suszę dnem do góry, aby wypłynęła z niej woda.

EtapII: Malowanie podłoża

Maluję primerem, czyli farbą podkładową, zwiększającą przyczepność następnej warstwy farby.

Wskazówka: jeżeli niedokładnie umyjemy butelkę, będzie to widoczne na tym etapie, gdyż primer nie będzie chciał pokryć butelki i będą się robiły puste pęcherze bez farby!

Na fotografii butelka jest pomalowana jeden raz.

Odstawiamy butelkę do wyschnięcia. Po kilku godzinach, malujemy ją ponownie podkładem-primerem i pozostawiamy do wyschnięcia. Najlepiej, aby pozostawić ją do następnego etapu na min. ok. 8 godzin.

Etap III: Malowanie butelki farbą akrylową na kolor docelowy

Odlewam trochę białej farby akrylowej (do drewna i metalu) do miseczki i dodaję barwnika oliwkowego. Tak samo otrzymuję kolor kawy z mlekiem. Można oczywiście zastosować gotową kolorową farbę akrylową, lub zabarwić np. plakatówką.

Następnie nabieram pędzlem farbę i smaruję gąbkę, którą maluję całą butelkę.

W zagłębieniach, przy szyjce butelki pomagam sobie małym pędzelkiem.

Wskazówka: Używam pędzelka do nabierania farby, aby nie nabierać zbyt dużej jej ilości na gąbeczkę. Mam wtedy pełną kontrolę nad grubością malowanej warstwy.

Następnie kolorem kawowym, gąbeczką tapuję kanty butelki.

Tak wygląda butelka z pomalowanym tłem:

Odstawiam do wyschnięcia na przynajmniej 3 godziny.

Etap IV: Przygotowanie motywu

W czasie schnięcia farb, dobieram motyw pasujący do butelki.

Wybrałam mój ulubiony motyw róż (i jeszcze nie znudzony J) w tym przypadku herbacianych.

Wskazówka: Duże motywy nie pasują do wąskich i małych butelek, gdyż wzór w całości nie mieści się na „jeden rzut oka" na butelkę.

Z kolei motywy zbyt małe i drobne np. kwiatki na tych grubych i pękatych butelkach stwarzają pospolity wzorek kuchenny.

Najlepszy jest motyw, który widać w całości przynajmniej z jednej strony butelki.

Na kremowym papierze, na atramentowej drukarce drukuję i wycinam napis Magiczna Butelka oraz ładną sentencję. Pozostawiam wydruk, aby dobrze wysechł na kilka godzin.

Nad świeczką opalam brzegi napisu z sentencją, aby miały bardziej romantyczny charakter.

Wydzieram poszczególne elementy z serwetki i dopasowuje je do kształtu butelki.

Serwetka ma jasne tło, więc nie trzeba jej wycinać i dobrze wtopi się w tło butelki.

Wskazówka: Jeżeli tło serwetki ma inny kolor niż tło butelki, trzeba motyw wyciąć. Jeżeli tło serwetki różni się tylko nieznacznie od tła butelki, można przykleić wydarty motyw, a po wyschnięciu kleju domalować tło butelki, w miejscach, gdzie najbardziej widać wydarte brzegi serwetki

Etap V: Przyklejenie motywu

Następnie oddzielam dwie spodnie warstwy serwetki, aby została tylko pierwsza warstwa Przykładam tę pierwszą warstwę z motywem do suchej butelki, jednocześnie nanosząc klej na serwetkę od jej środka ku brzegom. Można wygładzić serwetkę delikatnie palcami lub gąbeczką, należy jednak uważać, gdyż nasączona klejem serwetka jest bardzo łatwo podatna na uszkodzenie.

Wskazówka: Można zastosować drugi sposób klejenia: pomalować butelkę klejem do decoupage, odczekać około minuty, aż klej przyschnie, a następnie przyłożyć serwetkę do klejącej powierzchni od środka i wygładzać jednocześnie miękkim pędzelkiem i palcami.

Zaraz po przyklejeniu serwetki jeszcze raz maluję ją klejem, uważając na jej delikatną strukturę. Do klejenia serwetek używam kleju przeznaczonego specjalnie do serwetek (a nie tylko do decoupage, czyli do każdego papieru), gdyż jest delikatniejszy i nie tworzy nierówności i nagniotków.

Napis moczę przez pół minuty w miseczce z zimną wodą, następnie odsączam na jednorazowym ręczniku i maluję klejem do decoupage.

 

Przykładam napis na butelkę i maluję cały fragment jeszcze raz klejem. Pozostawiam butelkę do wyschnięcia na kilka godzin.

Tak wygląda butelka z naklejonym motywem

Różana Butla Cz.II

Etap VI: Efekt uwypuklenia kantów butelki

Po tym czasie za pomocą pędzelka i patyny o kolorze orzecha włoskiego

maluję kawałek kreski wzdłuż brzegu butelki, a następnie szybko rozcieram ją palcem.

Robię to zdecydowanymi i szybkimi ruchami, aby patyna za bardzo nie wgryzła się w podłoże. Czynność ta ma na celu dopasowanie kolorystyczne butelki do przyklejonego motywu.

 

Wskazówka: Można do tego rodzaju malowania wykorzystać brązową farbę akrylową zmieszaną z opóźniaczem do farb. Użyłam w tym przypadku patyny, gdyż jest wygodniejsza i daje ten sam efekt.

Etap VII: Lakierowanie przed cieniowaniem

Po dokładnym wyschnięciu patyny, po około 3 godzinach maluję butelkę lakierem bezbarwnym akrylowym1 raz. Robię to w celu zabezpieczenia jej przed ewentualnymi poprawkami w cieniowaniu.

Wskazówka: jest to bardzo pomocna czynność, gdy robimy cieniowania. Jeżeli namalowany farbą cień Ci się nie uda, po chwili, zanim farba wyschnie możesz go zmyć mokrą ściereczką

 

Etap VIII: Dorabiane wielokolorowego tła wokół motywu, czyli cieniowanie.

Przed przystąpieniem do pracy na plastikowym, jednorazowym talerzyku przygotowuję sobie farby akrylowe o kolorach zbliżonych do naklejonego motywu, a także białą i czarną do rozjaśniania i przyciemniania farb. Do farb dolewam opóźniacz, który w znacznym stopniu ułatwi cieniowanie. Przygotowuję 2, 3 malutkie gąbeczki do rozmywania farby. Gąbeczki muszą być lekko wilgotne.

Wskazówka: do cieniowania możemy zamiast opóźniacza zamiennie zastosować medium laserunkowe. Efekt będzie podobny, gdyż oba preparaty rozrzedzają farbę i nadają jej charakter bardziej przezroczysty, który jest niezbędny do uzyskania efektu przenikania się kolorów.

Przystępuję do cieniowania:

Zaczynam od farby w kolorze sienny.

Najpierw jednym pędzelkiem, kawałek po kawałku wzdłuż motywu, zwilżam powierzchnię wodą, następnie nakładam farbę cieniutkim pędzelkiem, a następnie szybko rozcieram ją małą gąbką. Poniższe 3 zdjęcia pokazują kolejne czynności: malowanie, rozmywanie gąbką oraz efekt.

W niektórych miejscach, trzeba kilkakrotnie poprawić pociągnięcia, aby kolor był bardziej widoczny.

Kiedy uznam, iż kolor ten już jest w wystarczająco nałożony, przystępuję do koloru różowego. Powtarzam te same czynności, co z kolorem sienny, z tym że tylko w miejscach, gdzie są kwiaty.

Następnie przystępuję do koloru brązowego w miejscach gałązek oraz z jednej strony bliżej motywu kwiatów, by przyciemnić miejsca malowane wcześniej w kolorze sienny. To samo robię z kolorem zielonym wokół listków.

Na samym końcu farbą najciemniejszą - szaro brązową domalowuję cień przy samym brzegu motywu w niektórych miejscach, aby wydobyć głębię obrazka.

Zdjęcie poniżej przedstawia gotową butelkę, którą odstawiam do wyschnięcia na przynajmniej 3 godz.

 

Wskazówka: Aby utrwalić pomalowane cieniowanie, przed pomalowaniem akrylowym lakierem bezbarwnym, aby nie rozmazywały się cieniowania, można spryskać butelkę cieniutką warstwą lakieru w sprayu,. Nie jest to jednak konieczne, jeśli zostawimy pomalowaną butelkę do wyschnięcia, do następnego dnia. Wtedy farba akrylowa dobrze wyschnie i nie będzie się rozmazywać.

Etap IX: Lakierowanie

Po dokładnym wyschnięciu, w celu zabezpieczenia butelki maluję ją matowym lakierem bezbarwnym akrylowym. Zwykle maluję 5-6 warstw lakieru w przypadku serwetki, w przypadku grubszego papieru więcej. Należy uzyskać stopienie się motywu z tłem dekorowanego przedmiotu.

Tak wygląda skończona butelka.

 

Etap X: Dekorowanie butelki

Szyjkę butelki obwiązuję wstążką i wiążę kokardę, następnie pistoletem z klejem przyklejam do kokardy oba kwiatki.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin