PROSEMINARIUM.rtf

(69 KB) Pobierz

              1. Główny problem pracy :

 

              Czy i w jakim zakresie występuje zjawisko narkomanii wśd uczniów krakowskich szkół średnich ?

Z problemu tego wynikają następujące problemy szczegółowe :

1.              Ile osób miało kontakt z narkotykami ?

2.              W jakich okolicznościach zetknęli się z narkotykami ?

3.              Ile osób sięgnęło po środki narkotyczne i dlaczego ?

4.              Ile osób spośd nich używa nadal środki narkotyczne i dlaczego ?

5.              Z jakich źdeł czerpią wiedzę o narkotykach i  narkomani, i jaki jest jej poziom ?

 

2.              Zmienne i wskaźniki.

              Rozpatrując każde zjawisko, zdarzenie, dążymy do poznania charakterystycznych dla niego cech, jego genezy i zakresu. Proces ten jest niejednokrotnie skomplikowany i złony, tak więc często zachodzi konieczność rozpatrywania go w poszczególnych etapach, biorąc pod uwagę cechy, zespoły cech, ich rodzaje, które następnie poddajemy analizie, obserwacji opisowi. Zdaniem T. Pilcha, zdarzenie to suma ontologicznych faktów i przysługujących im włciwości, okoliczności zaś to warunki i cechy wywołujące zdarzenie, towarzyszące mu oraz spowodowane przez nie. W sumie to co daje się zaobserwować w każdym zdarzeniu lub zjawisku to kila podstawowych cech konstytutywnych dla danego zdarzenia, które przyjęło się w metodologii nazywać zmiennymi.”

              Z uwagi na charakter danego zjawiska, czy też problem jaki pragniemy rozważ, wyróżniaćdziemy zmienne ilościowe ( procent respondentów przyznających fakt kontaktu z narkotykami, ilość badanych, którzy sięgnęli po narkotyki, grupa osób używających narkotyki ) i jakościowe ( przyczyny sięgnięcia po narkotyki, okoliczności , poziom wiedzy o narkotykach i narkomanii, źa z jakich pozyskują wiedzę ) . W przypadku, gdy w badaniach pedagogicznych pragniemy poznać związek między poszczególnymi cechami ( zmiennymi ), kierunek zależności miedzy nimi, które wpływają na inne a jakie ulegają ich wpływom, wyróżnimy wśd nich odpowiednio zmienne zależne i zmienne niezależne.

              Przedstawiona powyżej klasyfikacja zmiennych na dwa podstawowe i najczęściej spotykane typy jest bardzo ważna, gdyżnie od niej uzależniony jest kierunek badań i rozwiązania techniczne warsztatu badawczego

              Aby jasno, przejrzyście i prawidłowo określić zmienne musimy posł się określonymi wartościami opisowymi nazywanymi wskaźnikami, zaś wskaźnik to pewna cecha, zdarzenie lub zjawisko na podstawie zajścia którego wnioskujemy z pewnością, bą określonym prawdopodobieństwem, bą wreszcie z prawdopodobieństwem wyższym od przeciętnego iż zachodzi zjawisko, które nas interesuje”. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku zmiennych ilościowych, wskaźnik jest jednocześnie zmienną, z tą jednak różnicą, że wskaźnik jest zespołem cyfr, natomiast zmienna to sformułowana przez nas tendencja ( wskaźnik rozwoju, nasilania się ). Wskaźnik ten nazywamy wskaźnikiem definicyjnym ( ilościowym ). Często jednak zmienne jakiegoś procesu lub zjawiska oceniamy, opisujemy, czy też uznajemy za istniejące na podstawie obserwacji cząstkowych zdarzeń ( wskaźników ), wskazujących na bezpośredni związek ze sobą. Taki rodzaj wskaźnika nazywamy empirycznym. Przykładowo, zaburzone zachowanie człowieka ( jego stan emocjonalny, nienaturalna średnica źrenic ) mogą świadczyć o używaniu środków narkotycznych w celu odurzania się, czyli na podstawie odczytanych przez nas wskaźników wnioskujemy jakieś zjawisko, którego się domyślamy. Aby to zjawisko potwierdzić lub wykluczyć, czy też określić rodzaj użytego środka będziemy poszukiwać innych wskaźników charakterystycznych dla danego zjawiska. Może się bowiem okazać, iż osoba o takich objawach może być osobą np. cierpią na jakąś chorobę i stąd jej nienaturalne zachowanie, objawy wywołane zmianami chorobowymi, działaniem leków, lub wynikające z przyjęciem niewłciwych medykamentów. Wskaźniki te są szczególnymi rodzajami wskaźników empirycznych i nazywane są często wskaźnikami interferencyjnymi.

              Biorąc pod uwagę  tematykę pracy, problem główny i wynikające z niego problemy szczegółowe, za zmienną zależ przyjąć należy : zjawisko narkomanii wśd uczniów krakowskich szkół średnich. Odpowiednio, zmiennymi niezależnymi bę : pł, wiek badanych, typ szkół do jakich uczęszczają, miejsce zamieszkania, sytuacja rodzinna ( kim są opiekunowie, ich wykształcenie, atmosfera w jakiej jest wychowywany  ), relacje interpersonalne między rówieśnikami itp.

              Wskaźnikami charakteryzującymi zjawisko narkomanii są w tym przypadku :

-              procent badanych, którzy mieli kontakt z narkotykami ( zarówno poprzez częstowanie i nakłanianie badanych do ich użycia, jak i używanie środków narkotycznych ( również w przeszłci ), propozycja kupna narkotyków,

-              procent badanych używających narkotyki  w przeszłci,

-              powód sięgnięcia badanych  po narkotyki,

-              okoliczności kontaktu respondentów z narkotykami,

-              procent badanych, używających aktualnie narkotyki,

-              czerpanie wiedzy o narkotykach i narkomanii, jej źa,

-              znajomość środków narkotycznych, ich pochodzenia i wpływu na organizm człowieka.

Wskaźniki te bę ilościowymi i jakościowymi.


Cel badań
Przedmiotem badań naukowych jest określony zbiór zjawisk, przedmiotów lub osób. Badania psychologiczne i pedagogiczne dotyczą wybranej kategorii osób określanej mianem populacji

?Przedmiot badań to rozwój wykorzystania środków informatycznych w procesie kształcenia, w Zespole Szkół nr. 1 w Ostrowi Mazowieckiej. 

Celem badań jest dążenie do wzbogacenia wiedzy o osobach, rzeczach lub zjawiskach bęcych przedmiotem badań. Przez cel badań należy rozumieć rodzaj efektu, który zamierzamy uzyskać w wyniku badań, a także rodzaj czynników, z którymi efekty te bę się wiązać. W. Zaczyński, pisząc o celu badań podaje, że jest to określenie, do czego zmierza badacz, co pragnie osiągnąć w swoim działaniu".
?Celem badań pedagogicznych jest poznanie naukowe istniejącej realnie, doświadczalnie rzeczywistości społecznej, opis jakiegoś zjawiska, instytucji lub jednostki
? Cele poznawcze:
- Zbadanie rozwoju środków informatycznych w Zespole Szkół nr. 1 w Ostrowi Mazowieckiej
- Ustalenie czynników wpływających na rozwój środków informatycznych w Zespole Szkół nr. 1 w Ostrowi Mazowieckiej

Pytania badawcze (problemy):
Problemy badawcze są to pytania, na które szukamy odpowiedzi na drodze badań naukowych. Problemy badawcze mają postać pytań. Pytania mogą dotyczyć cech przedmiotu, zjawiska, ich własności. Mająwczas postać prostą, zawierają pytanie o jedną cechę lub o jednąciwość przedmiotu. Mogą być też pytania o rodzaj związków między cechami zjawiska o rodzaj zależności między zjawiskami, wtedy zmuszają badacza do szerszych poszukiwań. 
?Problem badawczy to inaczej deklaracja o naszej niewiedzy zawarta w gramatycznej formie pytania.
W logice funkcjonują dwa rodzaje pytań tzw. Pytania rozstrzygnięcia i pytania dopełnienia. 
Pytania rozstrzygnięcia zaczynają się od partykuły "czy..." i w zasadzie domagają się tylko potwierdzenia bą negacji. 
?Pytania dopełnienia zawierają pytajnik: "jaki...", "kiedy...", "w jakich warunkach...", "w jakim stopniu...". Takie pytania w swojej strukturze nie zawierają informacji, gdzie należy szukać na nie odpowiedzi.
?
Problem główny:

Jakie postawy wobec rozwoju i wykorzystania środków informatycznych prezentują nauczyciele i uczniowie? 

Problemy szczegółowe:

1.Jak oceniana jest dostępność środków informatycznych w szkole?
2.Jak oceniana jest potrzeba wykorzystanie środków informatycznych w Zespole Szkół nr.1 w Ostrowi Mazowieckiej przez badanych nauczycieli i uczniów?
3.Do jakich zadań wykorzystywane są środki i...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin