kryzysy finansowe.doc

(47 KB) Pobierz

Japonia:

o        W połowie lat 1980. rząd zaczął zachęcać społeczeństwo japońskie do zwiększenia konsumpcji, chcąc poszerzyć rynek wewnętrzny.

o        Obniżanie stóp procentowych spowodowało wzrost cen papierów wartościowych i powiększanie się bańki spekulacyjnej – pęka w 1989 r.

o        Doświadczenia japońskie ujawniły ograniczoną skuteczność zmian stóp procentowych jako instrumentu nakręcania koniunktury.

 

Kryzys azjatycki (1997 - 1998)

 

·         Azjatyckie tygrysy: Korea Pd, Tajwan, Singapur i Hongkong + Indonezja, Malezja, Filipiny i Tajlandia.

·         Finansowanie gospodarek kapitałem obcym

·         Początek lat 90. – b. szybkie tempo tempo, w jakim przekształcały się ze społeczeństw rolniczych w potęgi przemysłowe; budziły wątpliwości co do niezagrożonej pozycji „zachodniego” wzoru gospodarki.

·         Wschodnioazjatyckie gospodarki dalekie były od modelu wolnego rynku. Społeczeństwa godziły się na ograniczenie indywidualnych wolności na rzecz długoterminowego rozwoju. Zachodni ekonomiści coraz częściej skłaniali się ku modelowi azjatyckiemu. 

·         Do nielicznych krytyków polityki azjatyckich tygrysów należał Paul Krugman. W 1994 r. porównał azjatycki boom do okresu szybkiego rozwoju gospodarki ZSRR. Argumentował, że osiągane w pierwszej połowie lat 90-tych tempo rozwoju azjatyckich tygrysów będzie nie do utrzymania w dłuższym okresie czasu.

·         Pierwsze objawy: Liberalizacja rynków finansowych azjatyckich tygrysów przyczyniła się do intensyfikacji napływu kapitału zagranicznego. (Do liberalizacji rynku doszło pod naciskiem międzynarodowych instytucji). Pozwalało to na masowy napływ kapitału do tych krajów.

·         Jednocześnie, kraje te nie tworzyły odpowiednich zabezpieczeń przed negatywnymi skutkami tego procesu.

·         Do azjatyckich tygrysów napływał strumień kapitału, co było spowodowane atrakcyjnymi stopami %. Wielu inwestorów, szukając wyższych stóp zwrotu, zwróciło się za granice.

·         Napływ zagranicznego kapitału skutkował masową ekspansją kredytu pochłanianego przez inwestycje, również spekulacyjne. Stworzyła się bańka spekulacyjna, podobnie jak w Japonii pod koniec lat osiemdziesiątych.

·         Banki centralne starały się sterylizować nadmierny napływ kapitału, jednak emisja papierów wartościowych, mająca na celu zmniejszenie podaży pieniądza w gospodarce, w praktyce wpływała na wzrost krajowych stóp % i dodatkowo stymulowała zagraniczne inwestycje. 

·         Słaby nadzór nad działaniem banków, nad inwestycjami; powiązanie władz państwowych z instytucjami finansowymi – crony capitalism

·         Tajlandia: Spadek cen nieruchomości i akcji sprawił, że ilość złych kredytów instytucji finansowych drastycznie się zwiększyła i wiele z nich stanęło w obliczu niewypłacalności. Bank centralny zobowiązał się do ratowania zagrożonych firm, jednak działania te okazały się zbyt kosztowne w obliczu zmniejszania się rezerw walutowych wykorzystywanych do obrony waluty.

·         Przeprowadzony w czerwcu 1997 r. silny atak spekulacyjny zmusił władze Tajlandii do całkowitego uwolnienia kursu waluty w tym samym roku. Uznaje się to za początek kryzysu azjatyckiego. 

 

·         Po dewaluacji tajlandzkiego bahta, ataki spekulacyjne skupiły się na walutach innych wschodnioazjatyckich krajów. W tym samym roku władze Malezji, Indonezji i Korei Pd zaprzestały obrony swoich walut. Inwestorzy pod wpływem tzw. „instynktu stadnego” masowo wycofywali kapitał z krajów dotkniętych kryzysem.

·         Do końca roku wartość wschodnioazjatyckich walut spadła o 30-50%. We wszystkich krajach nastąpiło załamanie konsumpcji i inwestycji, spadły ceny akcji i nieruchomości i wzrosło bezrobocie.

·         Kryzys azjatycki często nazywany jest kryzysem MFW. Pomoc krajom dotkniętym finansową zawieruchą lat 1997-1998 do dzisiaj budzi wiele kontrowersji. Strategia MFW ewoluowała w trakcie trwania kryzysu. Nie udało się osiągnąć założonych celów – nie powstrzymano deprecjacji, a inwestorzy zagraniczni nadal wycofywali kapitał z Azji.

·         Choć oficjalnie polityka MFW w Azji nie uległa zmianie, od początku 1998 roku wyznaczono nowe kierunki działań. Nowa strategia okazała się skuteczniejsza. Do połowy 1998 roku powstrzymano deprecjację walut, a już rok później wszystkim tym krajom udało się przywrócić wzrost gospodarczy.  

·         Malezyjska recepta na kryzys. 

 

Kryzysy w Ameryce Południowej – Meksyk, Argentyna

 

Meksyk:

o        tzw. kryzys tequilakryzys walutowy w 1994-95

o        Jedną z głównych przyczyn kryzysu był zbyt wysoki kurs peso. Meksyk utrzymywał sztywny kurs swojej waluty. Wynikało to z restrykcyjnej polityki pieniężnej w celu utrzymania niskiej inflacji, jak również chęci zdobycia reputacji państwa o stabilnej gospodarce.

o        szybki napływ inwestycji zagranicznych w warunkach niskiej inflacji dawał początkowo nadzieje na utrzymanie trwałego wzrostu gospodarczego, lecz okazało się to niemożliwe. Wysoki kurs peso sprawiał, że import stawał się dużo bardziej konkurencyjny niż eksport.

o        ekspansywna polityka pieniężna, prowadząca do powstania niebezpiecznie wysokiego deficytu budżetowego.

o        Deficyt był finansowany emisją pieniądza, co prowadzi do wzrostu inflacji.

o        w 1994 r. podjęto decyzję o dewaluacji peso. W końcu pod wpływem nacisków inwestorów, peso zostało całkowicie uwolnione i wartość peso gwałtownie spada.

o        Inwestorzy uciekają z Meksyku

o        Kryzys został zażegnany dzięki pomocy finansowej USA i MFW.

 

Argentyna:

·         W latach 1890-1930 Argentyna należała do dziesięciu najbogatszych krajów świata.

·         rozwój oparty głównie o kapitał brytyjski

·         Na przełomie lat 20. i 30. Argentyna, podobnie jak inne kraje świata, wpadła w wielki kryzys gospodarczy

·         Liberalizm gosp. został zastąpiony interwencjonizmem i protekcjonizmem

·         lata 70. - podobnie jak na Zachodzie, doszło do zjawiska stagflacji, czyli współwystępowania wysokiej inflacji i niskiego wzrostu gospodarczego.

·         Aby przezwyciężyć ten stan, tworzono kolejne nieudane plany stabilizacyjne, finansowane przez zagraniczne banki. Powiększało to zadłużenie państwa.

·         Rezultatem była katastrofa gospodarcza lat 80., przejawiająca się niewypłacalnością państwa, hiperinflacją i spadkiem realnych dochodów i PKB.

·         Stan ten przezwyciężono dopiero na początku lat 90., kiedy wprowadzono stabilizację waluty i powiązano ją z dolarem.

 

·         Drugi kryzys: 2001-2002, znacznie wzrosło bezrobocie i zamrożono depozyty krajowe.

·         Na kryzys wpłynęły 2 wcześniejsze zawirowania, kryzys tequila oraz kryzys azjatycki.

·         Nastąpiło ogłoszenie stanu niewypłacalności państwa oraz zniesienie powiązania argentyńskiego peso z dolarem. Spowodowało to silną deprecjację kursu argentyńskiej waluty.

 

ROSJA (1998 r.) (tzw. transformacyjny)

o        chaotyczna polityka ekonomiczna, brak fundamentów instytucjonalnych

o        problemy związane z transformacją

o        zbyt szybkie otwarcie na rynki, brak szybkiej reakcji państwa na pogłębiający się kryzys

o        wielki deficyt budżetowy, zadłużenie

o        barter

o        korupcja

o        pozorna prywatyzacja sprzyjała funkcjonowaniu nieefektywnych konglomeratów finansowo-przemysłowych

o        bezpośrednia przyczyna: znaczny spadek cen surowców, głównego artykułu eksportowego Rosji – w związku z kryzysem azjatyckim

o        pod wpływem kryzysy azjatyckiego, inwestorzy zagraniczni wycofywali się z Rosji.

o        atak spekulacyjny na rubla

o        hiperinflacja

o        bankructwo banków.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin