Tablica znaków.doc

(32 KB) Pobierz
Tablica znaków (Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Tablica znaków) pozwala użytkownikowi na ła

Tablica znaków (Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Tablica znaków) pozwala użytkownikowi na łatwe i szybkie wstawienie do dokumentów tych znaków, o których nie pomyślał nawet twórca edytora tekstu. I choć Microsoft Word czy OOWriter stają się coraz doskonalsze, warto czasem z niej korzystać.

Tablica znaków

Aby do dokumentu wkleić znak należy uruchomić Tablicę znaków, następnie odnaleźć poszukiwany element, nacisnąć Wybierz i Kopiuj. Teraz możemy przejść do dokumentu, w którym wystarczy nacisnąć [Ctrl]+[V] - czyli wkleić znajdujący się w Schowku znaczek.

Co warto wstawiać? (tylko dla zainteresowanych tematem)

Przy tej okazji krótka notka o tym, co warto wstawiać: na witrynach WWW bardzo często stosuje się minusy zamiast znaków pauzy i półpauzy (na www.pcworld.pl również). Taka jest niepisana umowa, którą wszyscy akceptują - przeglądarki nie zawsze radzą sobie z odpowiednim wyświetlaniem znaków innych niż minusy.

Kiedy jednak przygotowujemy bardziej oficjalny dokument, musimy być precyzyjni do granic możliwości. I tak:
— pauzy można wstawiać w dokumentach trzymając klawisz [Alt] i wpisując na klawiaturze numerycznej (NumLock musi być włączony!) ciąg 0151 (zero-jeden-pięć-jeden). Obecnie stosuje się je bardzo rzadko, gdyż wyglądają niezbyt estetycznie - przydadzą się natomiast podczas wyróżniania dialogów w np. powieści.
– półpauzy wstawiamy z pomocą kombinacji [Alt]+0150. Word i OOWriter domyślnie zamieniają wstawione z klawiatury minusy na półpauzy. Zgodnie z regułami polskiej pisowni nie jest to do końca poprawne, ale półpauzy wyglądają zdecydowanie bardziej estetycznie w tekstach pisanych Timesem, Arialem lub Tahomą.
- minusy czyli dywizy, czyli łączniki to znaki, do których nie trzeba żadnych wymyślnych kombinacji ani Tablicy znaków. Zapamiętajmy natomiast, że stosuje się w przypadku łączenia dwóch członów (patrz słowo "człowiek-duch"). Teoretycznie do podawania zakresów liczb (np. 1-7) powinno korzystać się z (–) półpauzy, jednak krój większości czcionek sprawił, iż minus/dywiz zaczął się doskonale sprawdzać również w tej roli.

Warto również przypomnieć, że w oficjalnych dokumentach nie wypada pozostawiać pojedynczych liter na końcach linijek, bo wyglądają mało estetycznie i utrudniają czytanie. Dlatego po "w", "a", "i", "u", "o", "e" warto wstawiać znaki przestankowe albo niełamliwe spacje - robi się to wciskając [Ctrl]+[Spacja].

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin