041021120427.rtf

(68 KB) Pobierz
WARUNKI TECHNICZNE l UŻYTKOWE, JAKIM POWINNY

WARUNKI TECHNICZNE l UŻYTKOWE, JAKIM POWINNY

ODPOWIADAĆ ZBIORNIKI l PŁYTY OBORNIKOWE

NA ODCHODY ZWIERZĘCE.

 

 

I.              Przepisy ogólne

1) Warunki techniczne obejmują zbiorniki i płyty obornikowe na odchody zwierzęce

i związane z nimi urządzenia wraz z ich usytuowaniem, które przy zachowaniu przepisów prawa budowlanego oraz odrębnych przepisów i ustaleń Polskich Norm zapewniają:

a)        bezpieczeństwo inwestycji

b)        bezpieczeństwo użytkowania

c)        odpowiednie warunki użytkowe

d)        odpowiednią szczelność, warunki higieniczne i zdrowotne oraz ochronę środowiska

e)        trwałość budowli

2) Warunki dotyczą projektowania i budowy zbiorników na płynne odchody zwierzęce i płyt obornikowych.

II.              Zabudowa i zagospodarowanie terenu

1.     Usytuowanie zbiorników i płyt obornikowych w terenie powinno być zgodne z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

2.     Dla zbiorników i płyt obornikowych i związanych z nimi urządzeń należy zapewnić odpowiednie dojścia i dojazdy dostosowane do sposobu użytkowania oraz zastosować odpowiednie zabezpieczenia dla ochrony zdrowia i życia użytkowników i osób trzecich.

3.     Zbiorniki na płynne odchody zwierzęce powinny mieć szczelne dno i szczelne ściany.

4.     Zbiorniki na płynne odchody zwierzęce mogą być realizowane jako:

a)   zbiorniki otwarte, częściowo zagłębione,

b)   zbiorniki zamknięte podziemne przejazdowe,

c)   zbiorniki zamknięte półpodziemne, wyniesione ponad terenem, nieprzejazdowe.

5.     Zbiorniki mogą być realizowane jako żelbetowe monolityczne lub prefabrykowane wg obowiązujących norm (BN-84/8814-07). Zastosowanie zbiorników stalowych wymaga specjalnego uzasadnienia oraz środków zabezpieczających.

6.     Zbiorniki zamknięte powinny być szczelnie przykryte płytą zaopatrzoną we właz wejściowy wentylowany lub właz szczelny z dodatkowymi wylotami wentylacyjnymi.

7.     Zbiorniki otwarte naziemne i częściowo zagłębione o wysokości mniejszej niż 1,8 m muszą być zabezpieczone ogrodzeniem o wysokości co najmniej do 1,8 m licząc od poziomu terenu.

8.     Odległość zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce mierzona od pokryw włazów i wylotów wentylacyjnych wg Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 - w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowania (Dz.U. nr 132 poz. 877) powinny wynosić co najmniej:

a)   od otworów okiennych i drzwiowych pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich - 15 m

b)   od magazynów środków spożywczych oraz obiektów budowlanych przetwórstwa rolno spożywczego – 15 m

c)   od granicy działki sąsiedniej - 4 m

d)   od budynków magazynowych ogólnych, silosów na zboże i pasze oraz silosów na kiszonki - 5 m


9.              Odległość otwartych zbiorników na płynne odchody zwierzęce o pojemności użytkowej do 200 m3 (przez pojemność użytkową rozumie się napełnienie zbiornika 20 - 30cm poniżej poziomu korony zbiornika, w zależności od jego średnicy) oraz płyt obornikowych powinny wynosić co najmniej:

a)   od otworów okiennych i drzwiowych pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich - 30 m

b)   od budynków przetwórstwa rolno - spożywczego i magazynów środków spożywczych - 50 m

c)   od budynków magazynowych pasz i ziarna - 10 m

d)   od granicy działki sąsiedniej - 4 m

e)   od silosów na zboże i pasze - 5 m

f)     od silosów na kiszonki - 10 m

10. Dopuszcza się sytuowanie zbiorników na płynne odchody zwierzęce w odległościach mniejszych niż wyżej określone lub na granicy działek, w przypadku gdy będą przylegać do tego samego rodzaju zbiorników na działce sąsiedniej.

11. Odległość otwartych zbiorników na płynne odchody zwierzęce o pojemności użytkowej większej niż 200 m3 (przez pojemność użytkową rozumie się napełnienie zbiornika 20 - 30cm poniżej poziomu korony zbiornika, w zależności od jego średnicy) określa się jak dla pojemności do 200 m3, lecz decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu należy uzgodnić z właściwym powiatowym inspektorem sanitarnym.

12. Zgodnie z Ustawą “Prawo Budowlane" z dnia 7 lipca 1994 r. wg art. 29 pkt.1 pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

a)   płyt do składowania obornika

b)   szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojownicę o pojemności do 25 m3 Obiekty te wymagają zgłoszenia właściwemu organowi przed rozpoczęciem robót.

III. Zbiorniki żelbetowe i urządzenia z nimi związane.

1.     Zbiorniki powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający ich szczelność i trwałość.

2.     Należy uwzględnić stopień zagrożenia korozyjnego. W zbiornikach na gnojownicę i gnojówkę głównym medium agresywnym są odchody zwierzęce.

3.     Gnojówka zawierająca mocz i fekalia zwierzęce ulegająca w krótkim okresie procesom gnilnym i fermentacyjnym wytwarza siarkowodór, kwas węglowy i amoniak o odczynie lekko zasadowym. Mocz zwierząt roślinożernych – kwas moczowy. Działanie tych kwasów oceniane jest jako słabo – agresywne (bydlęce) lub średnio agresywne (świńskie) w stosunku do betonu i żelbetu on silnie agresywne w stosunku do stali.

Gnojownica w zależności od pochodzenia i okresu składowania w większości przypadków ma odczyn zasadowy lub obojętny. Odczyn kwaśny występuje przy tuczu świń (średnio agresywne) odczyn pH gnojownicy zawiera się w granicach od 8 do 5,5.

4.              Materiały zastosowane w budowie zbiorników powinny spełniać wymagania odpowiednich norm przedmiotowych lub aprobat technicznych.

W zbiornikach na gnojownicę i gnojówkę należy uwzględnić wymagania BN-84/8814-07 “Zbiorniki żelbetowe na gnojownicę. Podstawowe warunki wykonania i badania techniczne przy odbiorze".

5.              Minimalna wymagana klasa betonu wg BN-84/8814-07 oraz PN-B-03264:2002 wynosi B-20 (zalecane B25) w zbiornikach monolitycznych i prefabrykowanych oraz B30 (zalecane B35) w ścianach zbiorników sprężonych.

Wymagany minimalny stopień wodoszczelności wynosi W6.

W zbiornikach otwartych oraz płytach stropowych zbiorników zamkniętych przyjmuje się ponadto stopień mrozoodporności min. F100.


6.              Dla osiągnięcia technologicznej szczelności betonu przyjmuje się:

a)   Dobór kruszywa mineralnego nienasiąkliwego wg krzywej przesiewu dla betonów szczelnych.

b)   Wskaźników w/c < 0,50.

c)   Zastosowanie cementu CP 35 bez dodatków w ilości min 300 kg/m3.

d)   Zastosowanie wibratorów o wysokiej częstotliwości.

e)   Betonowanie płyty dennej, ściany i płyty stropowej w sposób ciągły z zastosowaniem niezbędnych uszczelnień z taśm dylatacyjnych lub innych materiałów w miejscach styków i złącz przegubowych, wynikających z przerw roboczych i dylatacji.

f)     Betonowanie ścian warstwami o grubości do 30 cm.

Styki zbiorników prefabrykowanych powinny być odpowiednio zabezpieczone i uszczelnione środkami posiadającymi aprobatę techniczną.

7.     Zbrojenie konstrukcyjne dwustronne w postaci prętów ze stali klasy AI, AII, AIII oraz siatek zgrzewanych ze stali AIII i AIIIN (St 3SY-b-500). Minimalna średnica pręta 8 mm otulina zbrojenia min. 3 cm w ścianach i 4 do 5 cm w płytach.

8.     Przejścia przewodów przez ściany i dno zbiornika powinny być wykonane jako szczelne. W płycie dennej w miarę potrzeby mogą by wykonane szczelne studzienki rewizyjne.

9.     Podłoże gruntowe przy bezpośrednim posadowieniu zbiornika powinno spełniać warunki określone przedmiotową normą przy określeniu parametrów w toku badań hydrogeologicznych.

Przy wykonywaniu zbiorników posadowionych poniżej poziomu wody gruntowej należy obniżyć poziom zwierciadła wody na czas wykonywania zbiornika, z zastosowaniem środków dla zapewnienia odpowiedniej depresji przez urządzenia odwadniające.

Zastosowanie metody pompowania wody z wykopu powinno zabezpieczyć najbliższe otoczenie przed osiadaniem oraz rozluźnianiem gruntu pod fundamentami.

Zbiornik zagłębiony poniżej ustalonego poziomu wody gruntowej powinien być odpowiednio zabezpieczony przed wypłynięciem, z uwzględnieniem parcia wody na konstrukcję.

Przy posadowieniu w gruntach słabonośnych jak torfy i namuły możliwe jest wykonanie zbiorników monolitycznych z zastosowaniem odpowiednich warstw filtracyjnych, separacyjnych tkanin oraz geodrenów. W tych warunkach należy się jednak liczyć ze znacznym osiadaniem zbiornika po jego wykonaniu.

10. Przyjęty sposób posadowienia zbiornika powinien:

a)   być dostosowany do warunków hydrogeologicznych i parametrów podłoża gruntowego,

b)   zapewniać zachowanie stanów granicznych nośności i użytkowalności,

c)   być dostosowany do rodzaju konstrukcji zbiornika oraz użytkowania budowli i urządzeń z nimi związanych

d)   mieć ewentualną izolację zabezpieczającą konstrukcje od szkodliwych wpływów wody gruntowej,

e)   mieć dostosowaną głębokość minimalną posadowienia do strefy przemarzania gruntu, z ewentualnym obsypaniem w przypadku płytszego posadowienia.


11 .W obciążeniu ruchomym stropów zbiorników krytych przejazdowych w zależności od potrzeb przyjmuje się:

a)   ciężar samochodu ciężarowego ciężkiego z ładunkiem 150 kN o wymiarach 2.6 x 8.0 m, obciążeniu tylnego koła 50kN i obciążeniu równomiernym 10 kN/m2,

b)   ciężar pojazdu terenowego z ładunkiem 265 kN, o wymiarach 2.8 x 9.4 m, obciążeniem tylnego koła 50kN i obciążeniu równomiernym 15 kN/m2,

c)   Dla zbiorników nie obciążonych ruchem pojazdów należy przyjąć obciążenie stropu zbiornika nie niższe niż 5 kN/m2 w polu o powierzchni nieograniczonej.

W przypadku innych obciążeń należy przyjąć dane określone przez inwestora.

12. W zbiornikach otwartych należy uwzględnić wpływ różnicy temperatur i skurczu na konstrukcje przy założeniu temperatury gnojówki i gnojowicy + 4°C i temperatury zewnętrznej -20°C.

13. Konstrukcja zbiornika powinna być zabezpieczona przed zamarzaniem cieczy przez odpowiednie warstwy ochronne np. obsypanie ziemią w zależności od strefy przemarzania gruntu, ocieplenie lub zastosowanie metod przeciwdziałających tworzeniu się warstwy lodu.

14. Płyta denna powinna być ułożona:

a)   w gruntach niespoistych na wyrównanym podłożu z podkładkami pod zbrojenia,

b)   w gruntach spoistych na warstwie filtracyjnej o grubości 15-20 cm ze żwiru lub piasku oraz min 5 cm warstwy podbetonu klasy B7,5 o czystej powierzchni lub 10 cm piasku stabilizowanego cementem.

15.              Dopuszczalne szerokości rozwarcia rys w zbiornikach:

a)   dla ścian rysy są niedopuszczalne,

b)   dla płyt dennych:

-       0,1 mm dla środowiska silnie i średnio agresywnego,

-       0,2 mm dla środowiska słabo agresywnego,

c)              dla płyt stropowych 0,2 - 0,3 mm.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin