A_Pojecie_funkcji.doc

(25 KB) Pobierz
Pojęcie funkcji

Pojęcie funkcji

 

Słowo functio (łac.) oznacza w zasadzie czynność, może jednak oznaczać współcześnie zadanie, obowiązek[1]. W literaturze finansowej pojęcie funkcji nie jest rozumiane jednakowo. W dużym uproszczeniu można tu rozróżnić cztery grupy poglądów. Pierwsza utożsamia funkcje z celami, zadaniami, jakie finanse spełniają. Druga kojarzy funkcje z funkcjonowaniem (stosowaniem określonych narzędzi i metod). Trzecia, zbliżona do poprzedniej, rozpatruje funkcje w kontekście ich skutków. Czwarta natomiast stoi na stanowisku, że funkcje, to coś więcej niż cele lub zadania, albowiem wywodzą się one z obiektywnego charakteru samych zjawisk finansowych[2].

 

Dalej funkcja będzie rozumiana w znaczeniu realizacji określonego zadania, zwykle wyrażonego w nazwie funkcji (fiskalna, kontrolna, bodźcowa itp.).

 

Funkcje finansów publicznych

 

Finansom publicznym przypisuje się rozliczne funkcje o różnym charakterze: ekonomicznym, politycznym, społecznym. Najczęściej podawane i analizowane są jednak funkcje ekonomiczne takie jak:

·                  funkcja alokacyjna

·                  funkcja redystrybucyjna

·                  funkcja stabilizacyjna

 

Wskazane funkcje są również podawane jako funkcje finansów jako takich, funkcje podatków czy też funkcje budżetu, co nie jest błędem, lecz wynika z natury finansów publicznych, które są jedną z nauk finansowych, zaś podatki i budżet to zagadnienia nierozerwalnie z nią związane. Dla studenta ważne jest, aby potrafił wyjaśnić powyższe funkcje uwzględniając specyfikę omawianych zagadnień tj. nauki finansów publicznych, podatków oraz budżet (ów).

 


[1] Słownik wyrazów obcych, pod. red. W. Kopalińskiego, Wiedza Powszechna, Warszawa 1989, str.183.

[2] E. Tegler, Funkcje systemu podatkowego i ocena jego sprawności w: System podatkowy. Zagadnienia teoretycznoprawne, „Folia Juridica Acta Universistatis Lodziensis” , Łodź 1992, str.104.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin