Poznaj korzyści z zatrudniania pracownika na staż lub w celu przygotowania zawodowego.doc

(35 KB) Pobierz
Poznaj korzyści z zatrudniania pracownika na staż lub w celu przygotowania zawodowego

Poznaj korzyści z zatrudniania pracownika na staż lub w celu przygotowania zawodowego!

Jeżeli szukasz pracownika, warto, byś rozważył możliwość zatrudnienia takiej osoby na staż lub w celu przygotowania zawodowego. Dla Twojej firmy może to bowiem wiązać się z określonymi preferencjami.

Jak przyjąć osobę na staż?
Jako pracodawca możesz przyjąć na staż trwający nie dłużej niż 12 miesięcy skierowanego przez starostę bezrobotnego do 25 roku życia (lub bezrobotnego, który nie ukończył 27 roku życia, a staż ma się odbyć w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej). W takiej sytuacji bezrobotnemu w okresie odbywania stażu będzie przysługiwać stypendium w wysokości 140% kwoty zasiłku dla bezrobotnych (czyli obecnie 753,70 zł) wypłacane przez starostę (za okres, za który wypłacane jest to stypendium, zasiłek nie przysługuje). Oznacza to, że w przypadku zatrudnienia takiej osoby nie będziesz musiał ponosić kosztów jej wynagrodzenia oraz opłacać składek na ubezpieczenia społeczne.

Przygotowanie zawodowe
Podobnie będzie, w przypadku gdy przez okres do 6 miesięcy (bez nawiązywania stosunku pracy) będziesz korzystał z pracy skierowanego przez starostę do odbycia przygotowania zawodowego w miejscu pracy:

·         bezrobotnego długotrwale lub kobiety, która nie podjęła zatrudnienia po urodzeniu dziecka,

·         bezrobotnego powyżej 50 roku życia,

·         bezrobotnego bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,

·         bezrobotnego samotnie wychowującego co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,

·         bezrobotnego, który po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjął zatrudnienia,

·         bezrobotnego niepełnosprawnego.

W takiej sytuacji bezrobotnemu w okresie odbywania przygotowania zawodowego w miejscu pracy będzie również przysługiwać stypendium w wysokości 140% kwoty zasiłku dla bezrobotnych wypłacane przez starostę.

Warunki organizacji stażu lub przygotowania zawodowego
Jeżeli chcesz zorganizować taki staż lub przygotowanie zawodowe dla bezrobotnych, musisz złożyć do właściwego starosty wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu lub przygotowania zawodowego. W takim wniosku musisz w szczególności wskazać swoje dane jako pracodawcy, a także:

·         liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotny będzie odbywać staż lub przygotowanie zawodowe;

·         imię i nazwisko, stanowisko oraz wykształcenie opiekuna bezrobotnego;
proponowany okres odbywania stażu lub przygotowania zawodowego, nie krótszy niż 3 miesiące;

·         opis zadań, które będą wykonywane podczas stażu lub przygotowania zawodowego, w tym nazwę zawodu, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności, nazwę komórki organizacyjnej i stanowiska pracy oraz zakres zadań zawodowych;

·         wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu lub przygotowania zawodowego.

Jeżeli konkretnie wiesz, kogo chcesz przyjąć na staż lub na przygotowanie zawodowe, powinieneś we wniosku wskazać także imię i nazwisko bezrobotnego, którego przyjmujesz na staż lub przygotowanie zawodowe. Starosta w terminie miesiąca od otrzymania Twojego wniosku ma obowiązek przekazania Ci informacji o sposobie rozpatrzenia wniosku. Zwróć przy tym uwagę, że starosta – jeszcze przed skierowaniem bezrobotnego do odbycia stażu lub przygotowania zawodowego – może skierować bezrobotnego na badania lekarskie, a jeżeli charakter pracy tego wymaga, starosta skieruje bezrobotnego także na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie.

Warunki odbywania stażu lub przygotowania zawodowego
Staż i przygotowanie zawodowe w miejscu pracy odbywają się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w umowie. Przy ustalaniu programu powinny być uwzględnione predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego. Program powinien określać:

·         nazwę zawodu lub specjalności, której program dotyczy;

·         zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego;

·         rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych;

·         sposób potwierdzenia nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych;

·         opiekuna osoby objętej programem przygotowania zawodowego i stażu.

Nadzór nad odbywaniem stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy przez bezrobotnego będzie sprawował starosta.

Dodatkowe warunki stażu i przygotowania zawodowego

 

 

Pamietaj!
Pomimo niezatrudniania stażysty czy osoby odbywającej przygotowanie zawodowe na podstawie umowy o pracę osoba taka będzie miała prawo do dni wolnych (2 dni za każde 30 dni odbywania stażu).

 

 

 

Ponadto do Twoich obowiązków jako pracodawcy, u którego bezrobotny odbywa staż lub przygotowanie zawodowe, należy m.in.:

·         zapoznanie bezrobotnego z programem stażu lub przygotowania zawodowego;

·         przedstawienie bezrobotnemu jego obowiązków oraz uprawnienień;

·         zapewnienie bezrobotnemu profilaktycznej ochrony zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników;

·         szkolenie bezrobotnego na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznanie go z obowiązującym regulaminem pracy;

·         przydzielenie bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej oraz niezbędnych środków higieny osobistej;

·         zapewnienie bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, bezpłatnych posiłków i napojów profilaktycznych.

Masz także obowiązek niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni, informować starostę o przypadkach przerwania odbywania stażu lub przygotowania zawodowego, o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu.

Przedterminowe rozwiązanie umowy ze starostą
Zwróć także uwagę, że starosta na wniosek bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe będzie mógł rozwiązać z Tobą jako pracodawcą umowę o odbycie stażu lub przygotowania zawodowego w przypadku nierealizowania przez Ciebie jako pracodawcę warunków odbycia stażu lub przygotowania zawodowego (konieczne jest wcześniejsze wysłuchanie pracodawcy w powyższym zakresie).

Z drugiej strony na Twój wniosek lub z urzędu (ale po zasięgnięciu Twojej opinii) starosta może pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu lub przygotowania zawodowego w przypadku:

·         nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia pracy;

·         naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, w szczególności stawienia się do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych lub spożywania na stanowisku pracy alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin