Gościniec Kołomyja, czyli prawdziwie szlacheckie jadło.doc

(46 KB) Pobierz

 

http://m.onet.pl/_m/1e1729bff07b1492ceac3caf4b733ccd,27,1.jpg

Żurek staropolski - fot. TVN Warszawa

Żurek staropolski

1 kg wędzonych kości wieprzowych
1 włoszczyzna
2 cebule
1 chleb razowy
2 butelki zakwasu na żur
100 g tartego chrzanu
200 ml śmietanki 30%
1 kg białej kiełbasy
20 g suszonych grzybów
5 ząbków czosnku
Majeranek, liść laurowy, ziele angielskie
Jajka na twardo

Kości, włoszczyznę, spalone na ogniu połówki cebuli, czosnek, ziele angielskie i liść laurowy gotujemy na wolnym ogniu przez przynajmniej godzinę. Ale im dłużej, tym lepiej.

Następnie należy odcedzić wszystko pozostawiając czysty bulion. Sparzamy w nim kiełbasę i grzyby suszone, pozostawiając w wywarze na około 10 minut, następnie wszystko wyławiamy.

Dolewamy zakwas na żurek i ponownie gotujemy, by mąka z zakwasu się rozgotowała. Śmietanę mieszamy z majerankiem i zaprawiamy gorącym wywarem. Całość wlewamy do garnka. na koniec doprawiamy utartym świeżym chrzanem.

Sparzoną białą kiełbasę i grzyby kroimy i razem z ugotowanymi jajkami układamy w  miseczkach. Wszystko zalewamy żurkiem.


Ogniste polędwiczki z dzika w sosie tarninowo – pigwowym nasi Szefowie Kuchni przygotowali z:

http://m.onet.pl/_m/f6d66f5a0bac007abb3d1b26b3bd66f1,27,1.jpg

Polędwiczki z dzika w sosie tarninowo–pigwowym - fot. TVN Warszawa



1 kg polędwiczek z dzika
3 gałązek rozmarynu
100 g miodu
250 ml śliwowicy
1 butelki wytrawnego czerwonego wina
czosnek, sól, pieprz
pół szklanki cukru

Do sosu wykorzystano:

1 słoik konfitury z tarniny
100 g konfitury z pigwy
200 ml czerwonego wytrawnego wina

Z wina czerwonego, odrobiny śliwowicy, rozmarynu i czosnku robimy marynatę do mięsa. Oczyszczone polędwiczki z dzika umieszczamy w niej na minimum 6 godzin, ale najlepiej na cały dzień.

Cukier wrzucamy do garnka i podgrzewamy. Kiedy się całkowicie karmelizuje zalewamy go czerwonym winem. Dodajemy konfiturę z pigwy i tarninę. Dusimy na  małym ogniu.

Polędwiczki obsmażamy na patelni dość krótko, na mocno rozgrzanym oleju,  bardzo ważne aby nie przesmażyć, bo dziczyzna może stać się sucha i niesmaczna. Pod koniec smażenia dodajemy sos, i całość dusimy jeszcze ok. 2 min. Podawać najlepiej z domowymi kopytkami (można dodać do nich majeranek) i buraczkami zasmażanymi.

Prezentowane przez naszych bohaterów potrawy to dobre propozycje na co dzień, ale szczególnie na święta. Być może zainspirują Was one do Wielkanocnych, smacznych eksperymentów w kuchni.

Smacznego!

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin