Gdzie mieszkamy.doc

(566 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 29

Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 29.09.2008 r. w grupie dzieci 3 – letnich.

 

Temat kompleksowy: Dbamy o porządek.

 

Temat dnia: Gdzie mieszkamy? 

 

Cele ogólne:

- Pogłębianie wiadomości dotyczących mieszkań ludzi i zwierząt

- Wzbogacanie słownictwa

- Wdrażanie do współpracy w zespole

- Wdrażanie do porządkowania miejsca pracy po skończonym zadaniu

 

Cele operacyjne: Dziecko:

- Przyporządkuje zwierzęta do odpowiednich „mieszkań”

- Wyjaśni, co to jest wieżowiec

- Buduje wieżowce z drewnianych klocków

- Wykona zadanie w grupie

- Zgodnie korzysta ze wspólnego materiału podczas wykonywania zadania

- Porządkuje miejsce pracy po skończonym zadaniu

 

Metody wg Okonia:

- Podająca (opis czynności do wykonania podczas zabawy ruchowej oraz zadania przy stolikach)

- Eksponująca (ekspozycja ilustracji przedstawiających zwierzęta i ich mieszkania oraz wieżowce)

- Problemowa (dyskusja dydaktyczna, zabawa ruchowa)

- Praktyczna (udział w zabawie ruchowej, wykonanie zadania przy stoliku)

 

Formy:

- Zbiorowa

- Grupowa

- Indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

- Ilustracje przedstawiające zwierzęta, ludzi i ich mieszkania

- Płyta CD z piosenką „Budujemy dom”

- Plastikowe butelki

- Kolorowy papier

- Klej

- Flamastry

- Kartonowa podstawa dla osiedla

- Plastelina

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

a) część wstępna:

1. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu i pyta, jak się dziś czują, czy się wyspały, czy zjadły śniadanie, czy umyły ząbki itp.

2. Zaśpiewanie na powitanie piosenki „Chodźcie wszyscy tu do koła”

 

b) część właściwa:

1. Nauczycielka przypina na tablicy ilustracje przedstawiające zwierzęta, ludzi oraz ich mieszkania: akwarium, klatkę, norę, dziuplę, muszlę ślimaka oraz wysokie i niskie bloki. Pyta dzieci, co przedstawiają ilustracje. Następnie prosi, aby dzieci przyporządkowały zwierzęta i ludzi do odpowiednich mieszkań.

2. Rozmowa dotycząca bloków, w których mieszkają ludzie. Określanie ich koloru, wielkości i liczby. Wprowadzenie pojęcia „wieżowce”. Wyjaśnienie znaczenia pojęcia.

3. Zabawa ruchowa przy piosence „Budujemy dom”.

Źródło: „Zabawy muzyczne czterolatków”

Dzieci biegają swobodnie po sali podczas słuchania piosenki. Na sygnał nauczycielki podbiegają do skrzyni z drewnianymi klockami i próbują zbudować jak najwyższy wieżowiec.

4. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu. Wyjaśnia, że za chwilę usiądą przy stolikach i będą pracowały w grupach. Otrzymają butelki, kawałki kolorowego papieru, klej i flamastry. Ich zadaniem jest oklejenie butelek oraz dorysowanie im drzwi i okien tak, aby powstały wieżowce. Przypomina dzieciom o dzieleniu się przyborami potrzebnymi do wykonania zadania i porządkowaniu miejsca pracy. Później dzieci z każdej grupy przy pomocy nauczycielki umocują butelki na kartonowej podstawie i powstanie osiedle dla ludzi.

 

c) część końcowa:

1. Nauczycielka prosi dzieci, aby przyniosły wykonane wieżowce. Przy zastosowaniu plasteliny przyczepiają je na kartonowej podstawie.

2. Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan. Pyta, o czym były zajęcia. Zachęca dzieci do wyjaśnienia znaczenia pojęcia „Wieżowiec”.

3. Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach i zanosi „osiedle” na przedszkolny hol, aby mogli je obejrzeć wszyscy rodzice.

                                                                                                               



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowała Monika Ciarkowska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin