ściągi z pedagogiki społecznej.doc

(141 KB) Pobierz

ŚRODOWISKO WYCHOWAWCZE - RODZINA

Rodzina jest naturalnym  środowiskiem spełniającym podstawowe funkcje wychowawcze.

Przynależność do rodziny opiera się na podstawie urodzenia. Towarzyszy człowiekowi od początku jego powstania. Zawsze stanowiła podstawową życia społecznego, zapewnia następstwo i ciągłość generacji. A w sensie społeczno - kulturowym przekazuje młodej generacji podstawowe zasady życia społecznego i kulturowego.

Zawsze funkcja wychowawcza rodziny jest i była uznana za najważniejszą.

Dawniej istniała rodzina typu patriarchalnego. W niej  jedynym żywicielem i autorytetem był ojciec, którego ranga  narzucona była z racji przyrodniczych i ekonomicznych.  Ewolucja roli kobiety i funkcji kobiety jako współodpowiedzialnej za całość rodziny wprowadziła zaburzenia w tradycyjnym układzie społecznym rodziny. Dodatkowo pogłębia ten fakt wczesne usamodzielnianie się dzieci poprzez dość szybkie podejmowanie pracy zawodowej oraz system nauczania, a w nim stypendia dla uczniów.

Współczesna rodzina jest rodziną demokratyczną. Zazwyczaj pracują zawodowo obydwoje rodzice, czasami też starsze dzieci. Zanika podział pracy na prace męskie i żeńskie.    W takiej rodzinie, demokratycznej, powstają bardziej dogodne warunki do wychowania dzieci.  Stosunki miedzy domownikami układają się na stopie przyjacielskiej, posiadają atmosferę wzajemnego zrozumienia i współpracy. Instytucja rodziny staje się zespołem typu koleżeńskiego, współrządzą w niej jednostki z poczuciem równouprawnienia.

RODZINA WSPÓŁCZESNA ,  A RODZINA TRADYCYJNA

Mówiąc o takich rodzinach potrzebne będzie wyjaśnienie, dotyczące jej typów . Najbardziej popularna klasyfikacja grup rodzinnych wyróżnia:

a.) rodzinę dwupokoleniową, składającą się z rodziców i dzieci, zwana też małą;

b.) rodzinę trójpokoleniową zwaną rodziną wielką, w której są dziadkowie, oraz bliżsi i dalsi krewni;

c.) rodzinę rozszerzoną, gł. na wsi, którą tworzy kilka obok siebie leżących, niewielkich gospodarstw, zespolonych więzią rodzinną, a utrzymujących ze sobą kontakt.

Obecnie określa się rodzinę jako współczesną, inną niż tradycyjna, która przestała być grupą produkującą dobra materialne. Członkowie rodziny mają teraz udział w szerszym układzie stosunków społecznych i produkcyjnych. Dawna rodzina  przygotowywała młodsze pokolenie do samodzielnego życia. Była tzw. „wielką” , trzypokoleniową, czteropokoleniową rodziną. W okresie feudalnym młode pokolenie uczestnicząc w życiu własnej lub obcej rodziny uczyło się zawodu oraz samodzielności życiowej. Tradycyjna  rodzina obwarowana była formalnymi sankcjami. Dzieci z pozamałżeńskich związków były dyskryminowane.

Zatem podsumowując:

RODZINA to : „podstawowa grupa społeczna złożona z rodziców i ich dzieci, którą cechuje:

·           więź formalna,

·           wspólnota materialna i  mieszkaniowa,

·           określony zespół funkcji.”

FUNKCJE RODZINY

1.) prokreacyjna

2.) społeczna

3.) kulturowa

4.) gospodarcza

Funkcja prokreacyjna wiąże się z przedłużeniem życia gatunku. To zadanie jest najprostszym i najmilej spełnianym obowiązkiem jakie posiada rodzina jako grupa społeczna.

Funkcja społeczna polega na pielęgnowaniu, zaspokajaniu potrzeb emocjonalnych jej członków, zapewnieniu im odpowiedniego wychowania i startu życiowego. Te zadania należą do najtrudniejszych. Wiążą się z wieloma wyrzeczeniami ze strony rodziców, ale także pozostałych członków rodziny.

Funkcja kulturowa niesie ze sobą obowiązek sprawowania pieczy nad życiem członków rodziny, ich  rozwojem duchowym, naukowym, troską nad zdrowiem, a także podaniem ręki w razie życiowych problemów.

Funkcja gospodarcza niesie za sobą obowiązek zabezpieczenia odpowiednich warunków godnego życia (prowadzenie gospodarstwa rodzinnego) i  zaspokajania codziennych  potrzeb członków rodziny.

 

TYPY RODZIN :

Rodzina pełna - Prawidłowa atmosfera wychowawcza, w której układ stosunków między ojcem i matką staje się pierwszym wzorem zachowań dla dzieci.

*rodzina pełna -  mama , tata + dzieci

Rodzina niepełna - jedno z rodziców + dzieci W takiej rodzinie dość często pojawiają się trudności wychowawcze związane przede wszystkim ze zwiększonymi, bo sprawowanymi przez jedną osobę obowiązkami rodzicielskimi, a także z brakiem normalnej atmosfery wychowawczej.

Rodzina rozbita - Niepełna w wyniku rozwodu ( trudności wychowawcze jak wyżej)

Rodzina skłócona - O nieprawidłowej atmosferze współżycia z powodu nieporozumień i kłótni współmałżonków.

Rodzina zrekonstruowana - Uzupełniona w wyniku nowego związku małżeńskiego osamotnionego współmałżonka.

RODZINA I JEJ PODSTAWOWE FUNKCJE

Podstawą więzi rodzinnych są funkcje rodziny, których przedmiotem jest zaspokajanie potrzeb:

- jej własnych jako grupy społecznej

- całego społeczeństwa.

W socjologii rozróżnia się trzy podstawowe funkcje rodziny:

1. prokreacyjna (rozrodcza)- połączona jest z przekazywaniem nowym członkom cech biologicznych,

2. wychowawcza- polega na wpajaniu dziecku podstawowych norm, obyczajów i umiejętności, bez których nie mogłoby funkcjonować w społeczeństwie,

3. gospodarcza- wyraża się przede wszystkim w prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego.

Wymień zasadnicze funkcje rodziny.
prokreacyjna – zawiera się nie tylko w powoływaniu nowych członków rodziny, ale też w zaspokajaniu emocjonalnych potrzeb rodziców.
seksualna – służy zaspokajaniu seksualnych potrzeb członków
materialna – zaspokajanie materialnych (aktualnych i przyszłych) potrzeb rodzin, prowadzenie gospodarstwa domowego, zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych rodzinie, gromadzenie trwałych dóbr materialnych, zapewnienie startu życiowego dzieciom.
opiekuńczo – zabezpieczająca – obejmuje działania materialne i fizyczne mające na celu pomoc tym członkom rodziny, którzy nie są w stanie samodzielnie tych potrzeb zaspokoić np. sprawowanie nadzoru nad małymi dziećmi, pomoc osobom starszym , chorym,
socjalizacyjno – wychowawcza – rodzina przekazuje podstawowe wzory zachowań, zwyczajów i obyczajów, określone wartości moralne, społeczne, polityczne, poglądy, opinie, przekazywanie dziedzictwa kulturowego, uczenie języka ojczystego itp.
.kulturalna – zapoznanie młodego człowieka z dorobkiem kulturalnym społeczeństwa, uczeniu wrażliwości estetycznej i umiejętności korzystania z dóbr kultury.
emocjonalno – ekspresyjna –zaspokajanie potrzeb emocjonalnych członków rodziny: potrzeba bezpieczeństwa., bliskiego kontaktu, akceptacji, bycia kochanym, samorealizacji, kontaktu intelektualnego.

Podaj cechy rodziny jako grupy społecznej.
Rodzina- podstawowa grupa pierwotna gr. społeczna złożona z małżeństwa i dzieci (także adoptowanych) oraz ogółu krewnych każdego z małżonków. Naturalna grupa społeczna., która stanowi duchowe zjednoczenie szczupłego grona osób, skupionych we wspólnym ognisku domowym.
Cechy:
- wspólne zamieszkanie, nazwisko, własność, kultura duchowa, ciągłość biologiczna,
- więź oparta na szczególnie intymnych stosunkach, na powiązaniu emocjonalnym i na trwałości tej więzi
- wiara w prawdziwą łączność biologiczną, tradycję rodzinną i społ.
- posiadają wspólne cele, podobne normy moralno – społeczne,
- odczuwają poczucie odrębności swojej grupy
- nieformalna tzn. że dziecko z chwilą urodzenia naturalnie staje się członkiem rodziny;
- bez względu na liczbę dzieci jest małą grupą społeczną
- jest tą najważniejszą, niezastąpioną grupą społ. w życiu każdego człowieka,
- występuje wzajemna odpowiedzialność za siebie w sposób naturalny
- współprzeżywanie
- więź miłości jest naturalna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚRODOWISKO LOKALNE to: "gromada ludzi zamieszkujących ograniczone i względnie izolowane terytorium, posiadających i ceniących wspólną tradycje wartości i symbole, instytucje usługowe i kulturowe, świadomych jedności, odrębności i gotowości do wspólnego działania, żyjących w poczuciu przynależności i wewnętrznego bezpieczeństwa".

Cechy:
- tożsamość etniczna, religijna, kulturowa,

- poczucie odrębności i względnej izolacji, kontroli grupy nad jednostką i powszechnej identyfikacji członków.
- poczucie przynależności, więzi, względna jednolitość ekonomiczna i zawodowa.

CELE ZADANIA ŚRODOWISKA LOKALNEGO

1)przybliżenie humanistyczno- uniwersalnych, chrześcijańskich, narodowych, regionalnych itd. wartości, 2)optymalne zaspokajanie potrzeb wyższych społeczno-kulturalnych,

3)tworzenie sprzyjających warunków dzieciom, młodzi i dorosłym doprawiania i rozwijania aktywności intelektualnej, opiekuńczej,

4)wspieranie i wzmacnianie rodziny jako środowiska społeczno-wychowawcze. ,

5)przekształcanie i modernizacja środowiska lokalnego

Wymień cechy podstawowe środowiska lokalnego.
Środowisko lokalne to gromada ludzi zajmująca ograniczone, względnie izolowane terytorium, posiadających wspólną tradycje, wartości, symbole, instytucje usługowe i kulturowe, świadomych jedności i odrębności, gotowości do wspólnego działania, żyjących w poczuciu przynależności i wewnętrznego bezpieczeństwa.
Cechy:
- tożsamość etniczna, religijna, kulturowa,
- poczucie odrębności i względnej izolacji, kontroli grupy nad jednostką i powszechnej identyfikacji członków.
- Poczucie przynależności, więzi, względna jednolitość ekonomiczna i zawodowa.

Wymień cechy różnicujące środowisko lokalne wsi i miasta.
Miasto jest wtórną formą przestrzennego bytowania człowieka . Stanowi specyficzne środowisko społeczne i wychowawcze .
Cechy charakterystyczne dla społeczności miejskiej (wg J. Ziółkowskiego) :
- uczestnictwo mieszkańców , a szczególnie młodzieży w wielkiej liczbie grup celowych ;
- dominacja więzi rzeczowych w życiu społecznym i powierzchowny charakter stosunków międzyludzkich
- obniżenie społecznego znaczenia rodziny i zanik tradycyjnych autorytetów ; brak społecznych autorytetów osobowych;
- bezosobowa i nierygorystyczna kontrola społeczna ; dominacja postaw przyzwalających i izolacyjnych ;
- anonimowość życia i działania ; powszechne poczucie braku przynależności ; nikłe postawy patriotyzmu lokalnego ;
- zanik instytucji sąsiedztwa ; życie towarzyskie regulowane raczej kryteriami zawodowymi niż terytorialnymi ;
- tolerancja wobec różnic , racjonalizacja myślenia i sekularyzacja zachowań obyczajowych ;
- wielka ruchliwość przestrzenna i możliwości dla awansu i przemieszczeń społecznych ;
- ogromne zróżnicowanie struktury zawodowej i uwarstwienia społecznego ;
- przestrzenna segregacja warstw i klas społecznych .
Koncepcja poznawania i opisu miasta (stworzona przez S. Rychlińskiego) wymienia cztery obszary istnienia społeczności miejskiej :
- przestrzeń ,
- ekonomikę ,
- demografię ,
- kulturę .
Na tych płaszczyznach tworzy się istota miasta , jego czasowe i terytorialne odmienności , jego istotne przeobrażeń

Wieś stanowi lokalną społeczność zupełną , tzn. zamkniętą w sobie , obejmującą wszystkie prawie funkcje życia zbiorowego swoich członków , przeciwstawiającą się społecznościom podobnym i wsiom innym , a także grupom i organizacjom istniejącym poza nią lub ponad nią (S. Czarnowski) .

Cechy , składniki , funkcje i przemiany charakterystyczne dla wsi :
- mała zbiorowość i ograniczenie przestrzenne ;
- poczucie jedności i poczucie względnej izolacji ;
- dominacja rolniczego charakteru pracy i instytucji ;
- społeczny charakter instytucji obsługi i kultury ;
- specyficzny układ autorytetów osobowych i instytucjonalnych ;
- podział pracy i usług ;
- dominacja przyrody i przyrodniczy rytm życia zawodowego ;
- kultura ludowa i folklor jako ważne składniki świadomości ;
- presja zewnętrznego świata informacji i kultury ;
- postępująca dezintegracja więzi pod wpływem czynników migracyjnych , urbanizacyjnych i kulturowych ;
- narastające konflikty wewnętrzne międzypokoleniowe ;
- szczególna rola szkoły i nauczyciela .
- Wieś jest żywym eksponatem środowiska lokalnego

 

Więzi w środowisku lokalnym:

Zorganizowany system stosunków, instytucji, kontroli społ. skupiający jednostki, grupy w całość, zdolna do rozwoju. Są 2 warunki kształtowania się więzi społ.: styczność przestrzenna i łączność psychiczna.

Jakie są cele pracy w metodzie organizowania środowiska lokalnego.
Celem zasadniczym organizowania środowiska jest wspomaganie rozwoju. Otoczenie powinno stwarzać możliwości i warunki, aby każdy człowiek mógł w nim realizować określone racjami rozumu aspiracje. Wtórne cele organizacji środowiska- to cele opiekuńcze oraz wyrównywanie braków czyli kompensacja.

ŚRODOWISKO SZKOLNE

Środowisko ucznia, to pewne środowisko społeczne, stanowiące zespół warunków oraz czynników osobowych i materialnych, które powstają w wyniku współdziałania ludzi odgrywających główną rolę w kształtowaniu się osobowości społecznej jednostki. można zatem powiedzieć, iż środowisko w kontekście szkoły ma dwa podstawowe znaczenia:

- szkoła jako środowisko społeczno - wychowawcze

- środowisko społeczno - instytucjonalne do którego szkoła należy (czyli najbliższe szkole otoczenie)

ROLE PRZYPISYWANE SZKOLE

- Instytucja (prywatna publiczna) o charakterze edukacyjnym

- Agencja socjalizacji społecznej

- Partner lokalny – element środowiska lokalnego

- System społeczny wytwarzający relacje międzyludzkie sprzyjający tworzeniu grup podgrup

- Szansa dla rozwoju i dorobku jednostki.

WPŁYW SZKOŁY

- Wpływ na zycie zbiorowe i na kształtowanie się życia indywidualnego jednostek (znaczący, długotrwały)

- Grupy: uczniowie, nauczyciele, rodzice, administracja.

- Wpływ formalny i nieformalny (budynek, reguły, wartości, wytyczne, rówieśnicy …)

- Jedno z wielu źródeł wpływu

- Wpływ opresyjny i motywujący do rozwoju

- Wpływ wielowymiarowy  na różnych etatach życia.

TRUDNOŚCI ŚRODOWISKA SZKOLNEGO

- Stosunki międzyludzkie,

- Sposób komunikowania się,

- Segregacja szkolna,

- Wykluczanie,

- Patologie społeczne,

- Brak zasobów,

- Kontrola i biurokracja,

- Presja, oczekiwania wobec szkoły,

- Uczestnictwo grup w zmianie,

- Wypadki, choroby

CZY JEST TO ŚRODOWISKO SPRZYJAJĄCE ROZWOJOWI CZŁOWIEKA ?

- Funkcja poznawcza,

- Funkcja kształtowania kompetencji społecznych i zawodowych,

- Funkcja kształtowania postaw,

- Funkcja kształtowania nawyków (np. zdrowotnych),

- Środowisko integracji, dialogu.

SZKOŁA JAKO JEDNO ZE  ŚRODOWISK SPOŁECZNYCH CZŁOWIEKA.

- Współpraca z innymi środowiskami,

- Uzupełnienie wpływów lub ich korygowanie,

- Patologie i zagrożenia,

- Szanse, potencjał, możliwości zmiany,

- Traktowanie szkoły jako środowisko o wszechstronnym wpływie i dialogu.

CO JEST PRZEDMIOTEM ZAINTERESOWANIA PEDAGOGIKI SPOŁECZNEJ.
Przedmiotem jest środowisko wychowawcze człowieka. Interesuje się nie tylko najbliższym środowiskiem, ale także tym co dociera do niego w sposób pośredni np., przez media. Skupia się na tym jak środowisko wpływa na wychowanie, analizuje warunki umożliwiające zaspokajanie potrzeb rozwojowych człowieka w różnych okresach jego życia i różnych sytuacjach, jest jednocześnie teorią i praktyką środowiska. Teoretyzuje to co dzieje się w praktyce i dostarcza teorii którą wykorzystuje się w praktyce .
Wg. Radlinskiej – Pedagogika społeczna jest nauką praktyczną, rozwijającą się na skrzyżowaniu nauk o człowieku, biologicznych i społecznych z etyką i kulturoznawstwem ( teorią i historią kultury) dzięki własnemu punktowi widzenia. Można go najkrócej określić jako zainteresowanie wzajemnym stosunkiem jednostki i środowiska, wpływem warunków bytu i kręgu kultury na człowieka w różnych fazach jego życia, wpływem ludzi na zapewnienie bytu wartościom przez ich przyjęcie i krzewienie oraz przetwarzanie środowisk siłami człowieka w imię ideału.
Obszary zainteresowań:
Środowisko życia człowieka:
- środowisko naturalne – rodzina, grupa rówieśnicza
- środowisko wychowania instytucjonalnego – kulturowo – oświatowe, opiekuńczo – wychowawcze
- instytucje wychowania pośredniego – telewizja, media, zakład pracy
Rodzaj działalności:
- działalność socjalno – wychowawcza w tym opiekuńczo – wychowawcza
- działalność kulturalna w tym społeczno – kulturalna
- Problemy sieroctwa: problem rodziny niepełnej, rodziny czasowo niepełnej, problem kompensacji sieroctwa poprzez rodzinne formy kompensacji np. rodziny zastępcze, kompensacja całkowita
- Formy pomocy rodzinie i dziecku
- Pozarządowe formy pomocy: Stowarzyszenia Społeczne, Fundacje Społeczne, Ruchy Społeczne
- Problemy czasu wolnego, badanie go w aspekcie wartości wychowawczych i patologii zachowań dewiacji
- Media, telewizja, multimedia w aspekcie szans rozwoju człowieka i zagrożeń
- Problem przemian zachodzących w środowisku życia człowieka na skutek transformacji społ., polit., ekonomicznej, kulturowej. Skutki tej transformacji: bezrobocie, bezdomność, ubóstwo, wzrost agresji, przestępczość. Bada te problemy z punktu widzenia dziecka, funkcjonowania rodziny, jej dysfunkcjonalności
- Problem wartości
- Mała ojczyzna – środowisko lokalne,
- Duża ojczyzna – problem integracji Europy, kształtowania określonych postaw, tolerancji wobec inności, kształtowanie tożsamości.                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Środowisko pracy jako obszar zainteresowania pedagogiki społecznej

Funkcje zakładu pracy

1. Produkcyjna

ekonomiczna

wytwórcza

2. Pozaprodukcyjne

Socjalna

Dydaktyczna

Wychowawcza

Wpływ formalny i nieformalny

Przemiany w środowisku pracy

Większa mobilność zawodowa

Częstsze zmiany profilów pracy

Większa konkurencja wewnętrzna i zewnętrzna

Zmiany ku podejściu projektowemu

Konsekwencje globalizacja i

umiędzynarodowienia pracy

Wzrost roli wiedzy

Wzrost znaczenia technologii

Wzrost bezpieczeństwa i komfortu pracy

Korporacyjny charakter stosunków pracy

Rola zakładu pracy w środowisku

- Pracodawca

- Współuczestnik w innowacjach i rozwoju dziedziny

zawodowej, dziedziny gospodarki, kształceniu

zawodowym

- Współuczestnik w edukacji permanentnej

- Współuczestnik w rozwoju lokalnym i strategii lokalnej,

aktywizacji lokalnej

- ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin