Dwie soczewki w przedniej lampie
Przeróbka przedniej lampy na dwie soczewki wymaga od nas nieco cierpliwości i zdolności manualnych. Poza tym musimy zaopatrzyć się w:CZĘŚCI:-jedna kompletna lampa do Speedfight'a 2 (czyli najlepiej ta którą mamy w skuterze),-druga kompletna lampa od Speedfight'a 2 (150-250zł) lub soczewka ze stelażem (tzn. z lustrem świateł długich itd.) (60-90zł), a jeśli to możliwe to sama soczewka (30-50zł),NARZĘDZIA:-lutownica lub inne narzędzie np. tnące którym wytniemy soczewkę ze stelaża,-pilnik,-papier ścierny np. wodny (np. 150, 400, 600, 800, 1000)-śrubokręt, kombinerki, klucze, nożyk itp.-klej najlepiej dwuskładnikowy,-farba np. spray (do pomalowania stelaża z dwoma soczewkami na jednolity kolor),Kiedy zaopatrzyliśmy się w powyższe części i narzędzia możemy przystąpić do pracy!1. Najpierw wymontowujemy naszą lampę ze skutera.W tym celu zdejmujemy czachę odkręcając śrubki zaznaczone na zdjeciach.
Teraz odpinamy wszystkie kostki i kable idące od skutera do lampy i zdejmujemy czachę.Następnie wyjmujemy lampę z czachy odkręcając śrubki zaznaczone na zdjęciach.
Aby dostać się do wnętrza lampy musimy zdjąć jej klosz. Do tego zadania używamy suszarki, aby rozgrzać klej między kloszem a lampą, oraz płaskiego śrubokręta i scyzoryka aby podważyć oba elementy. Przy tej czynności powinniśmy zachować ostrożność i wykonywać wszystko stopniowo i powoli aby nie uszkodzić plastikowych elementów. Pamiętajmy też aby delikatnie podważać plastikowe zapadki zaznaczone na poniższym zdjęciu.
Teraz przystępujemy do wymontowania stelaża soczewki z lampy. Najpierw musimy odkręcić śrubkę od regulacji lampy, a następnie odginając plastikowe blokady wyciągnąć stelaż z wnętrza lampy.
2. Teraz rozmontowujemy w podobny sposób drugą lampę.
3. Decydujemy się na której lampie/stelażu przeprowadzimy modyfikacje i zamontujemy później w skuterze.
4. Ze stelaża który nie będzie nam już później przydatny wytniemy soczewkę.
-W tym celu rozmontowujemy możliwe cały stelaż tzn. zdejmujemy żarówki, osłony, lustro soczewki, przesłonę soczewki przeciw oślepianiu, samo szkło soczewki itd.,
-bierzemy wybrane narzędzie tzn. lutownicę lub inne do cięcia w plastiku i powoli, dokładnie tniemy wzdłuż linii jak ta zaznaczona na czerwono na zdjęciu,
-następnie za pomocą tego samego narzędzia, a następnie nożyka, pilnika i papieru ściernego starannie wygładzamy część soczewki na której są ślady wycięcia ze stelaża aż uzyskamy płaskie i łagodne powierzchnie,
5. Teraz zajmiemy się stelażem który następnie zamontujemy w naszej lampie. Możemy ten punkt opuścić montując wymontowaną soczewkę bezpośrednio na lustro świateł długich co będzie nieco szybsze i prostsze. W tym celu wygładzamy wyciętą soczewkę, a następnie przyklejamy na lustro odświateł długich za pomocą kleju dwuskładnikowego. Zostawiamy do wyschnięcia, przycieramy niedociągnięcia i malujemy całość. Jest to najprostsze rozwiązanie.Jeśli decydujemy się na pełną przeróbkę musimy wyciąć lustro.-używamy narzędzia jak w przypadku wycinania soczewki i tniemy plastik wokół lustra po linii jak ta zaznaczona na czerwono na zdjęciu,
-następnie za pomocą tego samego narzędzia, a następnie nożyka, pilnika i papieru ściernego starannie wygładzamy część stelaża na której są ślady wycięcia lustra aż uzyskamy płaskie i łagodne powierzchnie,
6. Następnie mając soczewkę i stelaż pod jej montaż dopasowujemy oba elementy. Możliwe, że będzie konieczne szlifowanie któregoś z tych elementów aby soczewka swobodnie przyległa do stelażu. Zwróćmy uwagę aby zeszlifować oba elementy na tyle, aby nowo zamontowana soczewka nie wystawała bardziej niż ta oryginalna i obie były podobnie zamontowane.
7. Gdy wszystko jest idealnie spasowane możemy przystąpić do sklejenia obu elementów. Rozrabiamy klej wg. zaleceń producenta, przymierzamy na sucho soczewkę i stelaż, a następnie nakładamy klej na powierzchnię styku i wokół gdzie oba elementy się łączą. Grubość warstwy kleju powinna wynosić ok. 0,5-1mm. Dociskamy oba elementy i na zewnętrznej części soczewki nadmiar kleju który zostanie wyciśnięty zaciągamy na miejsce łączenia, a nadmiar zbieramy. Jeśli to konieczne ściskamy czymś oba elementy aby się nie poruszyły i idealnie oraz ścisło przylegały do siebie. Całość zostawiamy na czas wyschnięcia podany przez producenta kleju.
8. Po pełnym wyschnięciu kleju jeśli to konieczne ponownie rozrabiamy klej i nakładamy go na miejsca gdzie widać szpary oraz zagłębienia na miejscach łączenia. Dla pewności można od wewnętrznej strony łączenia nałożyć dodatkową warstwę kleju. Po tych czynnościach zostawiamy element do ponownego wyschnięcia.9. Następnie za pomocą pilnika, a także papieru ściernego wygładzamy zaschnięty klej aby uzyskać płaskie miejsce łączenia na zewnątrz stelaża. Przy tych czynnościach musimy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić sklejonych części. Jeśli to konieczne ponownie wszelkie braki uzupełniamy klejem, a następnie szlifujemy do uzyskania łagodnego połączenia.
10. Aby móc zamontować teraz resztę elementów soczewki musimy za pomocą np. lutownicy czy innego dowolnego narzędzia wyciąć ze starego stelaża plastikowe tulejki w które wkręca się śrubki. Lekko wygładzamy ich powierzchnię, a następnie za pomocą kleju montujemy je do naszej nowo zamontowanej soczewki symetrycznie do oryginalnej soczewki tak jak zaznaczono na zdjęciu i odczekujemy do zaschnięcia kleju. Pamiętajmy aby wcześnie na sucho dopasować czy wszystko będzie pasowało i dopiero wtedy skleić elementy.Można tez wymyślić inny dowolny sposób mocowania tych elementów soczewki. Ostatecznie można użyć do tego ciepłego kleju z pistoletu lub silikonu i zamontować te części na stałe.
11. Na tym etapie pozostaje nam pomalować element. Kładziemy pierwszą warstwę, odczekujemy do wyschnięcia farby, a następnie malujemy ponownie. Najlepiej położyć 2-3 warstwy farby.12. Teraz pozostaje nam zamontować i spasować wszystkie elementy soczewek i włożyć stelaż do lampy, a tę do skutera.Moim zdaniem efekt jest super!
Gdy zamontowaliśmy żarówki wraz z instalacją bez przeróbek obie żarówki będą świeciły jak dotąd tzn. jedna (lewa) jako światła krótkie, a druga (prawa) jako światła długie.Jeśli chcemy aby obie soczewki świeciły jednocześnie musimy zrezygnować ze świateł długich dokonując przeróbki instalacji świateł krótkich np. montując kostkę do której następnie podłączymy dwie żarówki.
Ewentualnie sami wymyślić jakąś alternatywę. U siebie rozwiązałem to moim zdaniem w ciekawy sposób wykorzystując jako światła krótkie diody LED a jako światła długie 2 żarówki zamontowane w soczewkac
blackassassin