Scenariusz zajęć wychowawczych, idealny przyjaciel.docx

(14 KB) Pobierz

 

Scenariusz zajęć

Cele:

-         uświadomienie wartości przyjaźni w życiu człowieka

-         kształtowanie postawy przyjacielskiej,

-         stworzenie sytuacji umożliwiającej wyrażanie własnych myśli i rozwijanie ekspresji,

-        przedstawienie cech prawdziwej przyjaźni i tego co ją buduje, a co ją niszczy.

 

Forma pracy: grupowa

Czas pracy: 45 minut

Środki dydaktyczne: arkusze papieru, kolorowe gazety, kolorowy papier wycinankowy, kleje, pastele, kredki, farby, nożyczki, kłębek wełny, 

Przebieg zajęć

 

1.      Zabawa integracyjna-krąg przyjaźni
Uczestnicy siedzą w kręgu-wokół stołu, prowadzący trzyma kłębek wełny i mówi: 
"To jest kłębek przyjaźni, który połączy nas ze sobą, tak jak ludzi łączy sympatia i życzliwość. To jest kłębek dzięki któremu lepiej się poznamy." Ten, kto otrzymuje kłębek przedstawia się. Nawija na palec trochę wełny i przekazuje kłębek innej osobie. Zabawę rozpoczyna wychowawca. W ten sposób zostanie utworzona pajęczyna przyjaźni, która połączy ze sobą wszystkich uczestników zabawy. 
Po wszystkich wypowiedziach zwijamy kłębek i każdy mówi imię jego poprzednika.

 

2.      Parasol
Uczestnicy zajęć otrzymują arkusz papieru z narysowanym parasolem oraz krople z brystolu i kolorowe karteczki. Zadaniem uczestników jest wypisanie na "kroplach" rzeczy, które niszczą przyjaźń i przyklejenie ich na parasol. Natomiast od spodu, pod parasolem przyklejają karteczki, na których wypisują cechy umacniające, chroniące przyjaźń. 

3.      Dekalog przyjaźni
Nauczyciel zawiesza na tablicy planszę z dekalogiem przyjaźni. Wskazuje jednego z uczniów aby głośno go przeczytał.

 

DEKALOG PRZYJAŹNI

I. ZAAKCEPTOWAĆ PRZYJACIELA Z JEGO WADAMI.
II. ZROZUMIEĆ JEGO TRUDNE MOMENTY.
III. PAMIĘTAĆ O JEGO URODZINACH.
IV. PRZESYŁAĆ MU WYRAZY PAMIĘCI KIEDY JEST DALEKO.
V. POŻYCZAĆ MU CHĘTNIE SWOJE RZECZY.
VI. NIE BYĆ ZAZDROSNYM.
VII. NIE TWIERDZIĆ, ŻE ISTNIEJESZ TYLKO TY.
VIII. NIE MÓWIĆ MU JEDNEJ RZECZY MAJĄC NA MYŚLI DRUGĄ (BYĆ SZCZERYM).
IX. NIE BYĆ ZŁOŚLIWYM WZGLĘDEM NIEGO.
X. NIE NAŚMIEWAĆ SIĘ Z NIEGO W TOWARZYSTWIE.

 

4.      Postać idealnego przyjaciela
Uczniowie otrzymują materiały (arkusze papieru, kolorowe gazety, kolorowy papier wycinankowy, kleje, pastele, kredki, farby, nożyczki) i mają za zadanie stworzyć postać idealnego przyjaciela, takiego jakiego mają, bądź takiego jakiego chcieliby mieć. 

 

5.      Podsumowanie zajęć i omówienie postaci idealnego przyjaciela.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin