ORIGAMII.doc

(27 KB) Pobierz
O R I G A M I

O R I G A M I .  .  .

 

 

Orgiami to licząca prawie tysiąc lat japońska sztuka składania papieru. Początkowo była ona jedynie rozrywką dworu cesarskiego .Dzisiaj sztuka  składania papieru jest tak samo żywa i lubiana .Zyskuje wciąż nowych zwolenników nie tylko  w Japonii , ale i na całym świecie. . Przez odpowiednie złożenie kolorowego papieru można , bez żadnych dodatkowych środków , uformować figury zwierząt , kwiatów oraz wiele ciekawych innych przedmiotów . To wielka radość patrzeć, jak w naszych rękach kawałek papieru zmienia się w piękny kwiat lub kolorowe  zwierzątko.

 

Orgiami pobudza fantazję , wzmaga koncentrację , wyrabia zręczność palców .

 

Zabawki z papieru są ciekawą ozdobą dziecinnego pokoju , kolorowe kwiaty pięknie wyglądają na stole podczas urodzinowego przyjęcia .

STYMULACJA I WSPIERANIE ROZWOJU WYOBRAŹNI W PROGRAMIE KSZTAŁCENIA PRZEZ ORGIAMI.

 

Spacer nad rzekę lub dowolny punkt widokowy miasta może stać się początkiem zabawy w odkrywanie ciekawych kształtów płynących po niebie chmur . Szkoda ,że ta cenna zabawa zaczyna się i  kończy na jednorazowym odkryciu baranka – dziecko nie odnotowuje swoich przeżyć i doświadczeń np. w formie rysunku czy wylepianki .

Bez stymulatora , specyficznego rozrusznika – rodzica czy nauczyciela postawa inspirująca do odkrywania , zadawania pytań , poszukiwania i doświadczania , dziecko nie będzie miało szansy na systematyczny rozwój wyobraźni . Podobnie jak wspieranie rozwoju mowy , umiejętności czytania , liczenia , rozwój wyobraźni wiąże się z całą gamą różnorodnych aktywności , które dziecko podejmuje dla celów zebrania odpowiednich  doświadczeń , aby później skorzystać z nich w podjęciu zadania kreatywnego .

To prawdziwa stymulacja , czyli pobudzenie ciekawości odkrywania przez dziecko różnych zjawisk ,zdarzeń ,rzeczy  i praktyczne ilustrowanie wiedzy. Ciekawą propozycją takiego treningu jest oczywiście kształcenie przy zastosowaniu technik płaskich sztuki origami , szczególnie na poziomie wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego .

 

 

 

 

 

 

METODYCZNE   UZASADNIENIE ORGANIZACJI  ZAJĘĆ .

 

Wskazówka  I

 

Zasad jednego zgięcia w dowolnym miejscu na płaszczyźnie origami .

Aby zachęcić dziecko do pracy z papierem proponujemy na początku bardzo proste zabawy , których celem będzie zapoznanie z papierowym kółkiem.Początki takiej zabawy to układanie papierowych obrazków z kół Pierwsze  kroki mistrza orgiami mogą zacząć się już u trzylatków od pierwszej próby zgięcia kółka tylko w jednym miejscu. Oto przez zgięcie kółko zmieniło kształt –manipulowanie , obracanie , nazywanie ( co to jest ?).

 

Wskazówka II

 

Zasad – najpierw składam , komponuję później  przyklejam na zakładki  niewielką ilością kleju.

 

Wskazówka III

 

Zasad jednego zgięcia w wyznaczonym na płaszczyźnie orgiami miejscu .składanie płaszczyzn orgiami w  wyznaczonym miejscu doskonali precyzję ruchu ręki , a ponadto ma wielkie propedeutyczne znaczenie dla kształtowania pojęć matematycznych.

 

 

Wskazówka IV

 

Zasada samodzielnej manipulacji modelem – poznawanie przez dotyk .Aby praca nie mieła charakteru jedynie działań odtwórczych nauczyciel powinien tak zorganizować zajęcia , aby przedstawić dzieciom kilka wzorów np. kwiatów ,drzew itp.  Kilka przedstawionych propozycji spowoduje ,iż dziecko będzie postawione przed wyborem rozwiązania . modele mają stać się bodźcem do aktywności , jak i również narzędziem manipulacji. Zasada samodzielnej manipulacji jest niezmiernie ważna dla procesu wspierania rozwoju wyobraźni .

 

Wskazówka V

 

Zasada stosowania drugiego zgięcia jako wstęp do samodzielnego odkrywania kolejnych możliwości zginania .Dla udoskonalenia  i kolejnego etapu odkrywania wprowadza się drugie zgięcie , aby dzieci odkrywały samodzielnie dalsze możliwości zginania płaszczyzn orgiami i tworzenia nowych kształtów .

W systematycznej pracy można nawet dojść do momentu wprowadzania kolejnych zgięć .

 

Wskazówka  VI

 

Zasada nagradzania samodzielnych pomysłów dzieci.

Jeżeli dziecko pracujące nad modelem jest chwalone często za dobór nowego koloru , inny kształt budzi się w dziecku chęć dokonywania nowych rozwiązań. W ten sposób wspieramy rozwój aktywności twórczej dziecka , otwieramy furtkę drzemiącej wyobraźni .

  

 

Życzę wiele radości  i satysfakcji z odkrywania sztuki orgiami .

 

 

OPRACOWAŁ – mgr MAŁGORZATA GAJEWSKA – BANACH

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin