Prawo samorządu terytorialnego.doc

(184 KB) Pobierz

Praca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl <<<>>> Zacznij zarabiać http://partner.e-sciagi.plPraca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl

GMINA – stanowi w rozumieniu podmiotowym wspólnotę samorządową (ogół mieszkańców gminy – mieszkaniec gminy jest osobą fizyczną, która w danej gminie przebywa z zamiarem stałego pobytu). Jest samodzielnym podmiotem prawa, posiada osobowość prawną.

 

TERYTORIUM GMINY – (sprawa terytorium uregulowana została Ustawą z 1998 roku o trójstopniowym podziale zasadniczym). Obszar, w granicach którego wspólnota samorządowa działa.

 

Celem samorządu terytorialnego jest wykonywanie zadań publicznych w imieniu własnym tej wspólnoty. Pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego nie ma podległości.

 

GMINA – samodzielny podmiot prawa, posiada osobowość prawną w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wykonuje zadania publiczne we własnym imieniu samorządu terytorialnego – jednostka każda gmina, powiat, województwo – posiada własną osobowość, nie ma podległości wzajemnej – samodzielność każdego. Podlega ochronie sądowej, każdy może się zwrócić do Sądu Powszechnego albo Administracyjnego.

 

Zadania publiczne wykonuje gmina we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność.

 

USTRÓJ GMINY – (Ustawa o samorządzie gminnym) Stwarza tylko normy ustroju, wypełnienie ram dokonuje w gminie Rada Gminy uchwalając statut jak i jego zmiany.

Suwerenność ta jest ograniczona np. Gmina, która uzgadnia z Prezesem RM statut przed jego uchwaleniem.

Nie mogą być tworzone instytucje, które nie są przewidziane w ustawie.

Gminy liczące pow. 300 tysięcy mieszkańców ustalają statut w porozumieniu z Premierem.

 

Utworzenie, połączenie, podział, likwidacja gmin następuje w drodze rozporządzenia Rady Ministrów po konsultacjach z mieszkańcami gminy. Konsultacje z mieszkańcami są niezbędne gdyż rozporządzenie byłoby nieważne.

 

Rada Gminy powołuje na wniosek osób zainteresowanych Młodzieżową Radę Gminy, nadaje tej Radzie statut, określa tryb wyborów członków tej Rady i zasady jej działania. Młodzieżowa Rada Gminy jest organem opiniodawczym, ale te opinie nie są wiążące dla Rady Gminy (art. 5).

 

ZAKRES I ZADANIA GMINY:

Do zakresu działania gminy nalezą wszystkie sprawy o charakterze publicznym, które mają znaczenie lokalne. Są to sprawy nie zastrzeżone ustawowo dla innych podmiotów. Sprawy te służą potrzebom ludności, wiążą się z zamieszkaniem na terenie danej gminy. Są to zadania własne gminy. Są one wymienione w ustawie. Gmina nie może wchodzić na cudze podwórko, jeżeli dotyczy coś powiatu – Gmina nie może rozstrzygać.

 

Charakter prawny zadań własnych – niektóre zadania są zawarte w innych ustawach jako obowiązkowe ale nie wszystkie.

 

ZADANIA GMINY:

Art. 7 Ustawy : Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:

·        ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej

·        gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego

·        wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk

·        lokalnego transportu zbiorowego

·        ochrony zdrowia

·        pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych

·        gminnego budownictwa mieszkalnego

·        edukacji publicznej

·        kultury

·        kultury fizycznej i turystyki

·        targowisk i hal targowych

·        zieleni gminnej i zadrzewień

·        cmentarzy gminnych

·        porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli

·        utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej

·        polityki prorodzinnej

·        wspierania i upowszechniania idei samorządowej

·        promocji gminy

·        współpracy z organizacjami pozarządowymi

·        współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw

 

Charakter prawny zadań własnych – jeżeli zadanie w ustawie nie zostaje podane jako obowiązkowe – Gmina nie musi ich wykonywać, lecz jest to nieprawda wszystkie muszą być wykonane dla dobra ludności np. Gmina ma własne zadania i są to te, które ustawowo są określone jako nieobowiązkowe.

 

ZADANIA ZLECONE:

Z zakresu administracji rządowej. Zadania wykonywane przez państwo przypadają administracji rządowej albo administracji samorządowej. Zadania z zakresu administracji rządowej na terenie całego państwa, natomiast te do lokalnego rozwiązania – to zadania samorządowe.

Np. Akty USC  na obszarze kraju wydawane winny być jednakowe (zadania administracji rządowej)

 

Szef Urzędu Gminy - WÓJT

Prowadzenie USC jest zadaniem zleconym Gminie przez administrację rządową. Zadania Gminy z zakresu zadań administracji rządowej – Gmina powinna otrzymać środki na realizację zadań zleconych.

 

ZADANIA POWIERZONE:

Wojewoda może zawrzeć porozumienie z gminą w sprawie wykonywania zadań, które należą do administracji rządowej. Porozumienie w tej sprawie zawiera wójt z wojewodą za zgoda Rady Gminy. Wojewoda powinien zapłacić za wykonanie, a jeśli tego nie robi to można wypowiedzieć umowę, przy zadaniach zleconych jest to niemożliwe.

 

Porozumienie – zawiera wójt z Wojewodą za zgodą Rady gminy. Z zadań powierzonych Gmina może wypowiedzieć porozumienie z uwagi na brak finansów.

 

 

WYKONYWANIE ZADAŃ:

Zadani Wykonuje się w różnych formach w i w różny sposób:

1.    własnymi pracownikami, np. zamiatanie ulic

2.    gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, czyli odrębne podmioty do wykonywania zadań (ustawa  z 20.12.1996 roku o gospodarce komunalnej) – ustawa ta określa zasady i formy gospodarki komunalnej

 

Ustawa o gospodarce komunalnej – określa  zasady i formy gospodarki komunalnej. Gospodarka komunalna – wszelkie zadania własne Gminy. Gmina – zadania własne formy i zasady uregulowane Ustawą o gospodarce komunalnej. Mogą być dwa rodzaje jednostek organizacyjnych:

1.    zakłady budżetowe – wykonują zadania i stanowią własność Gminy i nie mają osobowości prawnej – dochody i wydatki są budżetem Gminy

2.    spółki prawa handlowego – (z kodeksu spółka akcyjna) wtedy, gdy chodzi o znaczny zakres działania – posiadają odrębną od Gminy osobowość prawną. Jest to rozdzielność majątkowa, zobowiązania spółki nie są zobowiązaniami Gminy i należność też nie

 

Gmina powołuje spółki (Rada Gminy uchwala spółkę i jej środki uposażenia od momentu Aktu Notarialnego utworzenia spółki, w tym momencie się kończy przynależność jej do Gminy. Likwidacja spółki – majątek jej wchodzi do majątku Gminy. Zależność spółki odrębna osobowość prawna).

Własne organy, walne zgromadzenie spółki (1 osoba-Wójt).

Gmina odpowiada za działalność spółki (orzecznictwo sądowe), wobec swoich mieszkańców, wyraźnie jest powiedziane, że nie ma prawa kontroli.

 

ZADANIA PUBLICZNE:

Gmina może realizować w formie prawa cywilnego – zawiera umowy z podmiotami prywatnymi.

W Gminie mogą tworzyć związki Gmin w celu wspólnego wykonywania zadań.

 

WŁADZE GMINY:

-          organy demokracji bezpośredniej – które rozstrzygają istotne sprawy – wybory ogółu mieszkańców (posiadają czynne prawo wyborcze) – Ustawa o ordynacji wyborczej do Rad Gmin, Powiatów – odrębna ustawa

-          Referendum lokalne – organ demokracji bezpośredniej (osobna Ustawa o Referendum Lokalnym). W drodze Referendum mogą być rozpatrywane wszelkie sprawy należące do kompetencji Gminy – nie zastrzeżone do kompetencji innych organów

-          konsultacje mieszkańców – Rada Gminy może poddać do konsultacji, jeżeli Gmina ta uzna za stosowne. Sprawa musi należeć do kompetencji Gminy – wtedy może być poddana konsultacjom. Mają charakter niewiążący dla programu Gminy.

-          Organ demokracji przedstawicielskiej – pochodzi z wyborów * Rada Gminy – organ stanowiący i kontrolujący * Wójt

 

W Gminie nie ma zarządu o 2002 roku – tylko organ wykonawczy – jednoosobowy – WÓJT, BURMISTRZ, albo PREZYDENT.

 

RADA GMINY:

Organ stanowiący i kontrolny – wieloosobowy. Pochodzi z wyborów bezpośrednich. Ilość radnych zależy od ilości mieszkańców. Mieści się w granicach od 15 do 45. Kadencja Rady trwa 4 lata od dnia wyboru. Siedziba Rady jeżeli znajduje się w miejscowości posiadającej prawa miejskie to RADA MIEJSKA.

 

ZADANIA RADY GMINY LUB RADY MIEJSKIEJ:

Wszystkie sprawy z zakresu działania Gminy, jeżeli ustawowo nie są przypisane Wójtowi:

·         Uchwalanie statutu Gminy – zadanie Rady Gminy

·         Plan zagospodarowania przestrzennego Gminy

·         Ustalanie wynagrodzeń Wójta

·         Powoływanie i odwoływanie Skarbnika Gminy, głównego księgowego budżetu, sekretarza gminy – na wniosek Wójta

·         Uchwalanie budżetu Gminy

·         Uchwalanie programów gospodarczych

·         Ustalanie zakresu działania jednostek pomocniczych

·         Podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach

·         Podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu

·         Określanie wysokości sumy, do której Wójt może samodzielnie zaciągać zobowiązania

·         Podejmowanie uchwał w sprawach współdziałania z innymi gminami

·         Podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic, placów publicznych

·         Nadawanie honorowego obywatelstwa gminy

·         Podejmowanie uchwał w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów studentów

 

Rada musi odbyć posiedzenie raz na kwartał. Radny jest członkiem Rady i niczyim więcej. Nie reprezentuje Gminy, nie ma żadnych uprawnień władczych. Ma obowiązek brać czynny udział w pracy Rady i ma obowiązek wykonywania zadań powierzonych przez Radę takich jak udział w Komisjach Rady.

 

WÓJT:

Jest to organ wykonawczy. Pozycja wójta - praktycznie biorąc jest nieodwołalny. Może to zrobić Prezes Rady Ministrów  na wniosek wojewody lub Wspólnota Samorządowa w drodze Referendum, jeżeli o odwołanie wystąpi Rada w drodze uchwały przez Referendum, ale gdyby w tym głosowaniu nie uchwalono wniosku, to w tym samym przypadku rozwiązana zostaje Rada Gminy. Nowa Ustawa 06.07.2005 roku  o zmianie Ustawy o Samorządzie Gminnym (w jakich przypadkach nie może wykonywać obowiązku Wójta – Wójt np. areszt tymczasowy, odbywanie kary za przestępstwo nieumyślne).

W razie zawieszenia Wójta zastępuje go jeden z zastępców. Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody wyznacza się osoba pełniącą stanowisko Wójta.

 

Wójt jest wybierany w wyborach bezpośrednich (czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelowi polskiemu), ukończone 25 lat musi być, nie musi zamieszkiwać terenu gminy.

 

ZADANIA WÓJTA:

Wójt otrzymał w nowej Ustawie nową formę – ma prawo wydawania zarządzeń. Forma zarządzenia może być zastosowana wyłącznie wtedy, gdy Ustawa o Samorządzie to przewiduje. Wójt w drodze zarządzenia określa ilu będzie miał zastępców z tym, że dopuszczalna ilość zastępców zależy od ilości mieszkańców (może to być od 1 do 4). W drodze zarządzenia Wójt może ustalić przepisy porządkowe (w niektórych przypadkach).

 

Należy do niego:

·         wykonywanie uchwał Rady i przepisów prawa

·         przygotowanie projektów Uchwał Rady

·         przygotowanie projektu budżetu

·         jest przełożonym służbowym pracowników Gminy i przełożonym kierowników jednostek organizacyjnych Gminy

·         jest wykonawcą budżetu

 

ABSOLUTORIUM:

To uchwała Rady Gminy oceniająca wykonanie budżetu Gminy. Podstawową rolą jest Komisja Rewizyjna.

Rada Gminy wykonuje kontrolę wójta, innych jednostek organizacyjnych, w celu wykonywania kontroli Rada powołuje Komisję Rewizyjną – obowiązkowa i oddzielnie w Ustawie odrębniona.

W skład Komisji wchodzą wyłącznie Radni, muszą być reprezentowane wszystkie kluby (partyjne). Komisja kontroluje działalność Wójta. Po zakończeniu roku budżetowego Wójt sporządza sprawozdanie z wykonania budżetu i przedstawia to sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Sprawozdanie to podlega uchwaleniu przez Radę Gminy. Komisja po zaakceptowaniu sprawozdania przesyła go do Regionalnej Izby Rozrachunkowej w załączeniu wniosek o udzielenie Absolutorium. RIR opiniuje sprawozdanie i stanowisko Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia Wójtowi absolutorium. Opinie te nie są wiążące.

Rada podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium przyznaje, bądź odmawia.

 

URZĄD GMINY:

Rada, Komisja Rady, Wójt. Kierownikiem Urzędu Gminy jest Wójt.

Regulamin organizacyjny ustala wójt w drodze zarządzenia.

 

W GMINIE MOGĄ ISTNIEĆ:

·         jednostki pomocnicze (samorządu niższego szczebla niż Gmina – osiedla, dzielnica, sołectwo)

·         zebrania wiejskie w sołectwie

 

Nie ma określonej ilości tych jednostek. W osiedlu i dzielnicy jest zarząd na czele z przewodniczącym. Muszą mieć statut uchwalony przez Radę. Może mieć przyznane środki z budżetu Gminy.

Odrębny ustrój mogą mieć gminne uzdrowiska – oddzielna ustawa.

 

Decyzje administracyjne – wójt wydaje w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.

Odwołanie od decyzji wójta lub jego zastępcy lub innego upoważnionego pracownika Gminy.

 

AKTY PRAWA MIEJSCOWEGO STANOWIONE PRZEZ GMINĘ:

Rodzaje:

I.                  Rada Gminy uchwala na podstawie upoważnień ustawowych (akty wykonawcze do ustaw).

II.             Akty dotyczące zagadnień ustrojowych Gminy: statut Gminy, czy jednostki pomocniczej ale z wyłączeniem Regulaminu organizacyjnego Urzędu Gminy. Ustalenie zasad zarządzania mieniem Gminy, zasady korzystania z gminnych urządzeń użyteczności publicznej.

III.        Przepisy porządkowe Rady Gminy w formie uchwały, przepisy porządkowe w sprawach niezbędnych dla ochrony życia obywateli lub zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego.

 

Akty prawa miejscowego w przypadkach niezbędnie koniecznych może wydać Wójt w formie zarządzenia ale później przedłożyć je musi na najbliższym posiedzeniu Rady do zatwierdzenia.

 

Są III grupy aktów prawa miejscowego przewidziane w ustawie o samorządzie terytorialnym, konstytucyjna kategoria źródeł prawa, niektóre mają moc powszechnie obowiązujących, z tym, że ona mieści się w granicach podziału terytorialnego.

 

Do aktów Rady Gminy zalicza się akty:

-          oparte na delegacjach ustawowych (mają podobny charakter jak Rozporządzenia do Ustawy)

-          dotyczą ustroju Gminy – statut Gminy, plan zagospodarowania, (przepisy o korzystaniu z miejskich obiektów) powszechnego

-          przepisy porządkowe „gminne prawo o wykroczeniach”

 

Rada Gminy wydaje przepisy:

W sprawach niecierpiących zwłoki wydaje Wójt i przedstawia na najbliższej sesji, może go utrzymać lub uchylić.

Obowiązkiem przepisu miejscowego jest jego publikacja.

 

Ustawa z 20.07.2000 roku o ogłoszeniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów.

 

Przepisy porządkowe wchodzą w życie po upływie 3 dni od dnia ich ogłoszenia.

 

Przepisy prawa miejscowego ogłasza się w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym, można też w drodze obwieszczeń w sposób zwyczajowo miejscowo przyjęty np. przez radiowęzeł miejski.

 

Przedmiotem Rady - akty prawa miejscowego ale również Statuty Związków Międzygminnych, porozumienia w sprawie współdziałania w wykonywaniu zadań publicznych są zamieszczone obwieszczenia o wygaśnięciu mandatu Wójta, jak również o rozwiązaniu Rady Gminy i inne akty prawne jeżeli tak stanowią przepisy prawne.

 

Mienie komunalne – własność i inne prawa majątkowe należące do poszczególnych gmin i ich związków.

 

Nabycie mienia komunalnego:

-          na podstawie ustawy

-          przez przekazanie Gminie z uwagi na zmianę granic

-          w wyniku przekazania przez administrację rządową

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin