Jak pisac sprawozdanie - przewodnik 2.doc

(197 KB) Pobierz

Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2000 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli ustala wymóg zamieszczenia w dokumentacji załączonej do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego sprawozdania z realizacji własnego planu rozwoju zawodowego.

Przyznajmy, że czasami występują trudności w prawidłowym stosowaniu terminów cel i zadanie. Warto w tym miejscu uświadomić sobie znaczenie tych terminów.

Ogólnie rzecz ujmując, cel to wyobrażenie sobie przyszłego stanu rzeczy w jakiejś dziedzinie, który warto osiągnąć. Przyszły stan rzeczy dzięki naszemu działaniu, staraniom będzie lepszy od obecnego.1 Przykładem może tu być nabycie umiejętności obsługi komputera i prowadzenie zajęć z wykorzystaniem technologii komputerowej.

Przyszłe stany rzeczy stają się głównymi celami systemu awansu zawodowego nauczyciela. Cele rozwoju zawodowego nauczyciela konkretyzują wymagania kwalifikacyjne i egzaminacyjne ustalone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego.

Natomiast zadanie to konkretna czynność do wykonania przez nauczyciela, ujęta w planie rozwoju zawodowego, wraz z terminem realizacji.2 Przykładowo: „Wezmę udział w warsztatach Pomiar osiągnięć uczniów z historii i wiedzy o społeczeństwie”.

Sprawozdanie w rozumieniu słownikowym - to ustne lub pisemne przedstawienie przebiegu wydarzeń, wykonywanych prac.3

T. Pszczołowski wyjaśniając to pojęcie zwraca uwagę na to, że sprawozdanie stanowi przygotowanie do oceny lub kontroli funkcjonowania pracownika albo jednostki organizacyjnej.4


Sporządzanie sprawozdania

Napisanie poprawnego sprawozdania z realizacji własnego planu rozwoju zawodowego nie jest łatwym zadaniem. W realizacji tego zadania proponujemy wyróżnić następujące kroki:

1.       sformułowanie celu,

2.       podział materiału informacyjnego,

3.       określenie koncepcji sprawozdania,

4.       pisanie tekstu.

Przystępując do sporządzania sprawozdania warto sformułować cel, który zamierzamy osiągnąć. Zauważmy, że ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu dokonywana jest przez dyrektora szkoły z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego. Z kolei stopień realizacji planu rozwoju zawodowego jest przez dyrektora oceniany m.in. na podstawie sprawozdania złożonego po zakończeniu stażu z wykonania zadań zamieszczonych w planie. Dodajmy, że na podstawie i planu rozwoju zawodowego, i sprawozdania z jego realizacji komisja kwalifikacyjna lub egzaminacyjna wyrobi sobie wstępną ocenę o nauczycielu ubiegającym się o awans. Stąd niezwykle istotne jest, aby sprawozdanie było zwięzłe, przejrzyste, czytelne i jasno świadczyło o kompetencjach nauczyciela.

Kolejnym krokiem jest posegregowanie materiału informacyjnego. Często ulegamy pokusie podania w sprawozdaniu wszystkich możliwych faktów, szczegółów. Aby tego uniknąć, należy zastanowić się, jak zaprezentować zebrane informacje. Podkreślić trzeba, że organizacja materiału informacyjnego powinna wynikać z układu planu rozwoju zawodowego. Im bardziej precyzyjnie, jasno, komunikatywnie skonstruowano plan rozwoju zawodowego, tym łatwiejsza jest weryfikacja tego, co zostało zrealizowane. Na tym etapie celem sporządzania sprawozdania jest organizacja zebranego materiału i redukcja informacji mało istotnych.

Aby to osiągnąć, segregujemy materiał informacyjny na grupy tematyczne. Kryterium podziału mogą stanowić sfery rozwoju zawodowego, a może bardziej wymagania wynikające z rozporządzenia MEN w sprawie awansu. Materiał informacyjny można zorganizować na różne sposoby. Jednak, niezależnie od wybranego sposobu, należy przestrzegać zasad logiki.

Ważnym krokiem jest określenie koncepcji sprawozdania. Warto nadmienić, że wytyczne dotyczące awansu zawodowego nauczycieli nie precyzują, w jaki sposób należy opracować sprawozdanie, ani jaką formę redakcyjną powinno ono posiadać. Tak więc forma sprawozdania pozostaje w pełni autonomicznym wyborem nauczyciela.

W tej sytuacji proponujemy sprawozdanie o konstrukcji trójdzielnej, składające się z części wstępnej, zasadniczej i końcowej.

Część wstępną, w której zamieszczamy nasze dane, wyjaśniamy przedmiot i zakres informacji, traktujemy jako wprowadzenie do sprawozdania. Godne polecenia jest podanie informacji o naszych dotychczasowych osiągnięciach zawodowych. Ten fragment części wstępnej powinien mieć charakter syntetyczny. Chodzi tu o wskazanie, czy i w jakim stopniu kontynuowaliśmy w okresie stażu dotychczasowy rozwój zawodowy.

Część zasadnicza sprawozdania powinna obejmować opis realizacji zadań planu rozwoju zawodowego oraz opis dorobku zawodowego w okresie stażu.

Warto odnotować, że w ujęciu Józefa Pielachowskiego dorobkiem zawodowym nauczyciela są trwałe, potwierdzone i pozytywnie ocenione rezultaty jego pracy na płaszczyźnie rozwoju i sukcesów jego wychowanków oraz w odniesieniu do rozwoju szkoły, w której pracuje, wreszcie wzbogacenie przez niego metod, organizacji i warsztatu pracy własnej i innych nauczycieli.

Część zasadniczą sprawozdania tworzą części szczegółowe. Ich liczba i objętość zależą bezpośrednio od wymagań umożliwiających uzyskanie awansu na dany stopień oraz dokumentów i materiałów potwierdzających realizację zadań i osiągnięte efekty.

Pochodną konstrukcji jest układ sprawozdania. Wybór mamy tu niewielki, ograniczony w zasadzie do ujęcia materiału sprawozdawczego przedmiotowo (problemowo), w granicach czasowych odbywanego stażu. Ewentualnie może wchodzić w rachubę próba połączenia ujęcia przedmiotowego i chronologicznego.

Strukturę sprawozdania uczynimy czytelną przez wykaz wymagań (tematyki wg rozporządzenia MEN) umożliwiających uzyskanie awansu na dany stopień i powiązanych z nimi kolejnych zadań wraz z uwagami o ich realizacji i odesłaniem do dokumentacji. Przykładowo: Podejmowałem działania mające na celu usprawnienie i wzbogacenie warsztatu pracy edukacyjnej i doradczej:

1.       Po remoncie budynku szkolnego ponownie zorganizowałem Salę Tradycji i Współczesności II Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie i pracownię historyczną.

2.       Urządziłem gabinet metodyczny.

3.       Zakupiłem 50 symbolicznych środków dydaktycznych (wykresy, schematy, mapy) do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie.

Relację z przebiegu działań związanych z realizacją zadań łączymy z ukazywaniem wpływu nabytej wiedzy, umiejętności, wzbogaconego warsztatu pracy na doskonalenie działalności dydaktyczno-wychowawczej.

Z istoty sprawozdania wynika nie tylko jego funkcja informacyjna, lecz także dokumentacyjna. Stąd nie wolno zapomnieć o dołączeniu do sprawozdania załączników - dokumentów i materiałów potwierdzających wykonanie zadań i osiągnięte efekty. Dokumentację szczegółowo omawia rozporządzenie MEN w sprawie awansu. Należy zadbać o czytelne uporządkowanie dokumentacji przebiegu stażu. Zgromadzoną dokumentację układamy według porządku przyjętego w sprawozdaniu.

Zakończenie jest naszym krótkim ustosunkowaniem się do całości sprawozdania. Mamy tu więc skrótowe przypomnienie zamierzeń ujętych w planie rozwoju i opis stopnia ich realizacji. Ta część sprawo-zdania powinna zawierać wyjaśnienie przyczyn przekroczenia względnie niewykonania zadań objętych planem. Zauważmy, że rozporządzenie MEN określa jedynie minimum tego, co należy osiągnąć.

Przedmiotem części wstępnej i zasadniczej sprawozdania są nasze dokonania. W zakończeniu warto wskazać na plany, kierunki dalszego rozwoju, które są konsekwencją działań podjętych w okresie stażu. Formułowanie w sprawozdaniu zamierzeń jest godne polecenia, gdyż może być uznane za autentycznie twórczą postawę autora sprawozdania do pracy zawodowej i społecznej.

Gdy zebrany materiał jest już zorganizowany i koncepcja przemyślana, czas przystąpić do pisania sprawozdania.

Napisanie sprawozdania nie będzie sprawą trudną, jeżeli plan spełniał kryterium operacjonalizacji celów i zadań, a także jeśli nauczyciel gromadził na bieżąco dokumentację ilustrującą podejmowane działania.

Fakt, że sprawozdanie jest ważnym dokumentem, nie oznacza jeszcze, że musi być zawiłym elaboratem. Łączy się z tym wymóg:

·         kompletności materiału,

·         wewnętrznej spójności elementów sprawozdania,

·         zróżnicowanej formy podawczej tekstu,

·         wiernego relacjonowania faktów,

·         starannej selekcji faktów zmierzającej do uniknięcia drobiazgowości,

·         samooceny tego, czego się było sprawcą,

·         przejrzystości, jasności i zwięzłości tekstu bez zbędnych dygresji.

Sposób pisania często odzwierciedla sposób myślenia. Prezentujemy tekst w formie zwięzłej, ujmującej wszystkie istotne informacje na zaledwie kilku stronach. Unikamy zdań długich i zawiłych. Przekazujemy konkrety, liczby, przykłady a nie ogólnikowe formuły typu „praca z uczniem zdolnym”. Jeżeli używamy skrótów, za pierwszym razem należy podać pełną nazwę a dopiero potem posługiwać się skrótem. Należy zadbać o estetyczny układ tekstu, ponieważ jego wygląd w pewnym stopniu może decydować o jego odbiorze. Przejrzysty system odsyłaczy do załączników ułatwi potwierdzenie realizacji działań.5

Zaprezentowana forma sprawozdania nie jest jedyną formą prawidłową. Irena Dzierzgowska proponuje trójdzielną kompozycję sprawozdania nauczyciela kontraktowego. Z tym, że w pierwszej znajdzie się wykaz zadań wykonanych w czasie stażu, ich terminy i krótkie uwagi o realizacji. Część druga to wnioski i refleksje na temat rozwoju w czasie stażu. Z kolei część trzecia obejmuje uwagi opiekuna stażu na temat sposobu realizacji stażu i propozycję oceny wraz z uzasadnieniem, a także ocenę dorobku zawodowego nauczyciela dokonaną przez dyrektora szkoły.6

Wymieniany już J. Pielachowski podaje, że sprawozdanie może być opracowane w formie opisu osiągniętych celów i zrealizowanych zadań lub w formie tabeli.7

1

2

3

Zadania zamieszczone
w planie rozwoju zawodowego

Samoocena stopnia realizacji

Wykaz dokumentów potwierdzających realizację


Podsumowując, stwierdzić można, iż sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego służy nie tylko ocenie naszego dorobku zawodowego, lecz także samokontroli i samoocenie. W artykule tym napisanym w oparciu o dostępną, bardzo skromną literaturę i własne przemyślenia - zawarto propozycje wskazówek praktycznych i wzorów oraz schemat do wypełnienia przez Koleżanki i Kolegów treścią własnych działań w okresie stażu.


Bibliografia

1.       I. Król, J. Pielachowski: Nauczyciel i jego warsztat pracy. Poznań 1997 s. 71-72

2.       Tamże, s. 162

3.       Słownik współczesnego języka polskiego. T. 2, Warszawa 1998 s. 342

4.       T. Pszczołowski: Mała encyklopedia prakseologii i teorii organizacji. Wrocław 1978 s. 228

5.       S. Borowkin: Słownik terminów piśmienniczych. Kielce 1996 s. 93; R. Jay: Sztuka pisania sprawozdań. Raport Wirting. Tłum. M. Gizmajer. Warszawa 1994 s. 8-9, 11-17, 20, 24; J. Pielachowski: Rozwój i awans zawodowy nauczyciela. Poznań 2000 s. 14-15, 40-42

6.       I. Dzierzgowska: Wspinaczka po stopniach awansu. II. Nauczyciel kontraktowy. Warszawa 2001 s. 32-33

7.       J. Pielachowski: op. cit. s. 40


dr Marian Giermakowski - doradca metodyczny -

mgr Anna Czechowicz

Sprawozdanie z przebiegu stażu
W dniu 1 września 2004 roku rozpoczęłam swój staż nauczycielski – pierwszy rok pracy w zawodzie nauczyciela. Wiedziałam, że czeka mnie trudne zadanie – 10 miesięcy pracy z młodzieżą gimnazjalną. Chociaż na studiach (Lingwistyka Stosowana w zakresie języka angielskiego i języka niemieckiego) miałam elementy pedagogiki, nie wiedziałam, czy nabyta tam książkowa wiedza z dziedziny wychowania będzie mi podporą. Czy teorie nauczania, które w większości powstają i skutkują jedynie w pracy z uczniami chcącymi się uczyć (a nie pasywnie lub wrogo ustosunkowanymi do przedmiotu) na cokolwiek się zdadzą. Nie wiedziałam, czy zostanę zaakceptowana przez uczniów, młodych ludzi, którzy nie zawahają się zakwestionować zasadności mojego postępowania w klasie. Obawiałam się, że młodzież zechce wystawić na próbę moją cierpliwość, zbadać granice mojej wytrzymałości psychicznej, poznać mój światopogląd i zainteresowania, a przy tym zadać mi osobiste pytania, na które wolałabym nie odpowiadać – i nie pomyliłam się. Przypuszczałam, i sprawdziło się to, że nie można wykonywać zawodu nauczyciela nie wchodząc w relacje osobowe z uczniami, innymi nauczycielami i pracownikami szkoły. Praca w szkole wymaga umiejętności efektywnego komunikowania się z innymi ludźmi, a co za tym idzie – kultury, taktu, zrównoważenia emocjonalnego. Na tym polu również wiele się przez ten rok nauczyłam.
W trakcie realizacji swojego planu rozwoju zawodowego miałam możliwość zapoznania się z takimi dokumentami regulującymi życie szkoły, jak: Statut Szkoły, Wewnątrzszkolny System Oceniania (WSO), szczegółowe kryteria oceny zachowania, kontrakt dotyczący wyglądu ucznia zawarty między Dyrekcją Gimnazjum nr 22 a Samorządem Uczniowskim, Regulamin Samorządu, Regulamin Ucznia Gimnazjum nr 22, ordynacja wyborcza do władz Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 22.
Dzięki lekturze tych dokumentów zrozumiałam, jak działa szkoła i jakie mechanizmy regulują jej funkcjonowanie. Dowiedziałam się, jakie są kompetencje poszczególnych organów regulujących życie szkoły i jakie są moje własne obowiązki i prawa. Szczególnie cenna dla mojej codziennej pracy była analiza WSO, starałam się stosować zawarte w nim kryteria oceniania, a szczególnie „przelicznik” procentu punktów zdobytych na sprawdzianie pisemnym na ocenę z tego sprawdzianu. Fakt, że istnieje taki przelicznik, podobał się uczniom (młodzież lubi jasne kryteria oceniania), a mnie pozwolił uniknąć dyskusji i „targowania się” uczniów o oceny.
W ciągu roku szkolnego obserwowałam zajęcia prowadzone przez moją opiekunkę stażu, Panią mgr Magdalenę Pilch, w trakcie których szczególną uwagę zwracałam na wykorzystanie czasu lekcji, rodzaje środków dydaktycznych i form pracy z uczniami, indywidualizację procesu nauczania z uwzględnieniem potrzeb uczniów słabszych i uczniów zdolniejszych. Opiekunka stażu pokazała mi jak w ciekawy sposób wprowadzać nowy temat gramatyczny i jakimi etapami prezentować taki temat, by mimo jego skomplikowania uczniowie mogli podążać za tokiem lekcji.
Przeprowadziłam także kilka lekcji pod okiem opiekuna stażu, a także pod okiem Pani Wicedyrektor mgr Barbary Mrowińskiej i Pani Pedagog mgr Jolanty Pilwińskiej. Zwrócono mi uwagę, by podczas lekcji mniej używać języka polskiego, a więcej języka angielskiego i by podchodzić do uczniów z większą stanowczością (bez przesadnej łagodności). Starałam się stosować do tych rad w dalszej pracy.
Miałam możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych poprzez udział w szkoleniach organizowanych w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli. Były to szkolenia na takie tematy, jak: „Dziecko nadpobudliwe w szkole”, „Rozwiązywanie konfliktów drogą mediacji”, „Zasady BHP w szkole”. Wzięłam też udział w sesji naukowej zorganizowanej przez Pana mgr Tomasza Śleszyckiego pt. „Wartości i antywartości w wychowaniu”.
Uczestniczyłam też w kilku szkoleniach dla nauczycieli poza murami szkoły.
Uważam zarówno wewnątrzszkolne, jak i pozaszkolne formy doskonalenia nauczycieli za bardzo cenne i kształcące, nie tylko ze względu na ich treści merytoryczne, ale chyba przede wszystkim ze względu na to, że są one spotkaniem z innymi nauczycielami i szansą na wymianę doświadczeń.
Starałam się uczestniczyć w życiu szkoły – brałam udział w przygotowaniu apeli z okazji Światowego Dnia Ziemi (pomagałam Pani mgr Jolancie Kucy) i z okazji Europejskiego Dnia Humanitarnego (wspólnie z Panią mgr Mirosławą Jędrzejczyk).
Wnioski do dalszej pracy, które nasuwają mi się po pierwszym roku pracy w szkole, są następujące: przede wszystkim chciałabym dojść do twórczych rozwiązań tych problemów, z którymi nie do końca radziłam sobie w pierwszym roku pracy – w końcu na błędach się uczymy. Wiem już, że muszę być konsekwentna i stanowcza, a także być może bardziej surowa, na przykład przy wystawianiu ocen na pierwszy semestr. Wydaje mi się, że miałam tendencje do stawiania zbyt wysokich ocen (co tłumaczyłam sama przed sobą koniecznością wystrzegania się nadmiernej surowości, która, jak dobrze pamiętam z lat szkolnych, może być dla ucznia stresująca). W przyszłym roku, jeśli będzie mi dane pozostać w tej szkole i w tym zawodzie, wystawiłabym słabsze oceny na pierwszy semestr, aby uczniowie dążyli do ich poprawienia na koniec roku szkolnego. Wiem już, że postawienie wysokiej oceny na pierwszy semestr może spowodować, że uczeń „osiada na laurach”.
Chciałabym też staranniej rozplanować rozkład materiału na poszczególne miesiące, żeby mniej było improwizacji, a więcej systematyczności. To samo pragnienie odnosi się również do realizacji planu rozwoju zawodowego.
Jeśli chodzi o moje uczestnictwo w życiu szkoły, to chciałabym je pogłębić, a jednocześnie bardziej związać z nauczanym przeze mnie przedmiotem (językiem angielskim), na przykład poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu recytatorskiego wierszy w języku angielskim lub przygotowanie inscenizacji w tym języku, którą uczniowie całej szkoły mogliby obejrzeć podczas apelu.
Zamierzam również doskonalić warsztat własnej pracy przez udział w kształceniu ustawicznym nauczycieli oraz własne poszukiwania w książkach i czasopismach oraz sieci Internet. Moim marzeniem jest podjęcie studiów podyplomowych, które udoskonaliłyby moje funkcjonowanie w zawodzie nauczyciela.

 

 

 

 

Sprawozdanie z przebiegu stażu

 

 

 

Przedstawiam Państwu moje sprawozdanie z przebiegu stażu na stopień nauczyciela mianowanego. Mam nadzieje,że niniejsza publikacja pomoże Państwu uporać się z niełatwym zadaniem, jakim jest napisanie sprawozdania z kolejnego stopnia awansu zawodowego.
§ 7 ust. 2 pkt. 1

Umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach.

·         Staż był dla mnie okresem intensywnej pracy nad sprostaniem wymaganiom, które zawarłam w planie rozwoju zawodowego. Przez 2 lata i 9 miesięcy pogłębiałam wiedzę i umiejętności dydaktyczno – wychowawcze oraz opiekuńcze, doskonaliłam znajomość prawa oświatowego, uczestniczyłam w pracach organów szkoły, realizowałam zadania ogólnoszkolne, edukacyjne i wychowawcze.

Awans zawodowy ma służyć doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela. Aby udoskonalić ten warsztat, trzeba wiedzieć jak odbyć staż. Dlatego punktem wyjścia do sprostania temu wymaganiu powinno być poznanie zasad rządzących awansem zawodowym. Była to pierwsza czynność, jaką podjęłam, by zrealizować to wymaganie. Poznanie procedury awansu zawodowego rozpoczęłam od zaznajomienia się z przepisami prawa oświatowego tj. Rozporządzenie MENiS w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego oraz rozdział 3 artykuł 9 Karty Nauczyciela. Dodatkowo starałam się tworzyć własną biblioteczkę aktów prawnych dotyczących awansu, a także korzystałam ze wskazówek zamieszczonych przez portale edukacyjne.

·         Kolejnym zadaniem było podjęcie współpracy z opiekunem stażu mgr Anną Pardyką. Jasno sformułowane zasady współpracy nakreślone zostały we wspólnym kontrakcie.( zał. 1.1) Wraz z opiekunem opracowałam plan rozwoju zawodowego, wniosek o podjęcie stażu oraz przez cały okres stażu korzystałam ze wskazówek i rad udzielanych przez opiekuna.

 

·         Jednym z zadań mających na celu doskonalenie własnego warsztatu pracy dydaktyczno - wychowawczej było prowadzenie zajęć obserwowanych przez opiekuna stażu i dyrektora szkoły czego dowodem są załączone konspekty i arkusze obserwacji zajęć edukacyjnych. ( zał.1.2-1.11 ) Po przeprowadzeniu lekcji zawsze chętnie wysłuchiwałam opinii osób obserwujących zajęcia oraz korzystałam ze wskazówek dotyczących sposobu organizacji lekcji, opracowania konspektu itp. Uwagi osób obserwujących zajęcia okazały się dla mnie niezwykle cenne, gdyż wyznaczały te obszary mojego działania, w których powinnam dokonać korekty.

 

·         Równie wartościowe okazały się dla mnie lekcje prowadzone przez opiekuna stażu. Obserwacja lekcji pozwoliła mi poznać warsztat pracy doświadczonego nauczyciela. Szczególną uwagę zwracałam na stosowane metody i formy pracy, na atmosferę panującą na lekcji, a także na stosunek nauczyciela do uczniów. ( zał.1.12-1.17 )

 

·         W ramach poszerzania własnej wiedzy i umiejętności zawodowych korzystałam z różnych form doskonalenia zawodowego: wewnątrzszkolnych i zewnętrznych.

W roku szkolnym 2003/2004 uczestniczyłam w szkoleniu „ Techniki i narzędzia badawcze stosowane w procesie diagnozy i ewaluacji pracy szkoły”. Dzięki temu kursowi nabyłam wiadomości dotyczące ewaluacji, pogłębiłam wiedzę na temat narzędzi badawczych. Cenne okazały się również informacje dotyczące hospitacji lekcji. ( zał.1.18 ) W październiku 2003 roku brałam udział w seminarium „ Wczesnoszkolne nauczanie języka niemieckiego” zorganizowanym przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Goethe - Institut w Warszawie. ( zał.1.19 ) Ta forma doskonalenia dała mi możliwość poznania metod i form pracy we wczesnoszkolnym nauczaniu języka niemieckiego. Niektóre z proponowanych zabaw i ćwiczeń staram się wykorzystywać na lekcjach. W roku szkolnym 2005/2006 byłam uczestnikiem kursu „ Warsztat pracy wychowawcy klasy”. ( zał.1.20 ) Dzięki temu szkoleniu dowiedziałam się jakimi kompetencjami powinien odznaczać się nauczyciel – wychowawca, jakie są obowiązki wychowawcy oraz jak powinno wyglądać pierwsze spotkanie z rodzicami uczniów. W marcu 2004 roku oraz w marcu 2006 roku brałam udział w konferencjach metodycznych zorganizowanych przez wydawnictwo szkolne PWN oraz wydawnictwo LektorKlett. Dzięki tym spotkaniom miałam możliwość zapoznać się z najnowszymi ofertami podręczników obu wydawnictw. ( zał. 1.21-1.23 ) Niezwykle cenne okazało się także uczestnictwo w kursie „ Warsztat pracy nauczyciela kontraktowego”. Wiadomości zdobyte na tym szkoleniu okazały się pomocne przy napisaniu sprawozdania z przebiegu stażu. Ułatwiły mi w znacznym stopniu prowadzenie dokumentacji a także pozwoliły zrozumieć ścieżkę awansu zawodowego nauczyciela. ( zał.1.24) Dzięki innemu kursowi zdobyłam uprawnienia kierownika wycieczek, co wykorzystałam w praktyce organizując wycieczki szkolne, których byłam kierownikiem lub opiekunem. ( zał.1.25 ) Przydatny w wypełnianiu funkcji opiekuńczej i w codziennej pracy nauczyciela okazał się również kurs z zakresu Bezpieczeństwa Higieny Pracy ( BHP). ( zał.1.26 )

·         Kolejnym zadaniem wynikającym z mojego planu rozwoju była praca z uczniem zdolnym. Samodzielnie opracowałam program pracy kółka języka niemieckiego, który wdrożyłam w roku szkolnym 2005/2006. Program koła obejmuje materiał gramatyczny i leksykalny wchodzący w zakres programu nauczania języka niemieckiego w szkole podstawowej jak i wykraczający poza jego ramy. Ponadto zawiera elementy wiedzy na temat kultury krajów niemieckojęzycznych. ( zał.1.27-1.28) Głównym moim zamierzeniem jest wzbudzenie wśród uczniów ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur, a także kształcenie umiejętności porozumiewania się w języku obcym. Sądzę, że prowadzone przeze mnie koło miłośników języka niemieckiego nie tylko poszerza umiejętności uczniów, ale wzbogaca również szkołę w oferty dla uczniów na organizację czasu wolnego.

 

·         W ramach organizowania i doskonalenia własnego warsztatu pracy opiekowałam się także pracownią języka niemieckiego. Dbając o estetykę sali lekcyjnej samodzielnie wykonałam różne pomoce naukowe: plansze, tablice i plakaty, które niejednokrotnie wykorzystywałam w czasie zajęć. ( zał.1.29-1.31 ) Wspólnie z uczniami wykonałam także gazetki ścienne dotyczące Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Z własnych środków finansowych zakupiłam dwie tablice korkowe na których na bieżąco staram się prezentować prace uczniów.

 

·         Podczas stażu na bieżąco gromadziłam narzędzia do pracy dydaktycznej - książki, podręczniki, plakaty, konspekty zajęć, testy, zestawy ćwiczeń itp., które wykorzystywałam w trakcie zajęć. Gromadzenie pomocy dydaktycznych znacznie wzbogaciło mój warsztat pracy, a tym samym bazę materialną szkoły, pozwoliło uatrakcyjnić lekcję, a uczniom lepiej z rozumieć i przyswoić nowy materiał.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin