Aromaterapia na przekór zimowemu przeziębieniu i grypie
Zima dla większości z nas to nie tylko święta Bożego Narodzenia, śnieg, mróz i narciarskie szaleństwo. To także czas, gdy często towarzyszy nam katar, kaszel a nawet grypa. Każdego roku media donoszą o jej najnowszych odmianach. Zażywamy więc profilaktycznie masę leków i różnorakich odżywek. A jednak jakaś część populacji zapada na grypę, a przynajmniej doświadcza nieprzyjemnych grypopodobnych objawów, które bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie a czasem nawet je uniemożliwiają. Zioła, kąpiele, wypacanie się, sok z malin, czosnek to tylko kilka domowych receptur na przetrwanie zimowej pory. Obok tych znanych nam wszystkim metod walki z przeziębieniem i grypą coraz większą popularność zyskują zabiegi aromaterapeutyczne. Należą do nich kąpiele, masaże, inhalacje, a także używanie w pomieszczeniach specjalnych kominków do odparowywania olejków eterycznych.
Kąpiel aromaterapeutyczna trwa zwykle od piętnastu do trzydziestu minut, osoba zanurza się w ciepłej wodzie z dodatkiem dziesięciu do piętnastu kropli mieszaniny olejków na wannę. Do masażu stosuje się olejki eteryczne rozpuszczone w bezwonnym oleju roślinnym np. z nasion winogron lub ze słodkich migdałów. Na jeden masaż zużywamy jedną łyżkę stołową oleju z dodatkiem dwóch do pięciu kropli mieszaniny olejków. Inhalacje aromaterapeutyczne przeprowadza się nad naczyniem z gorącą wodą, do którego dodano pięć kropli mieszaniny olejków. Opary należy wdychać przez pięć do dziesięciu minut. Najprostszym i najbardziej znanym sposobem użycia olejków eterycznych jest stosowanie kominków aromaterapeutycznych. W miseczce kominka, podgrzewanej przez świeczkę, znajduje się woda, do której, w zależności od wielkości pomieszczenia, wlewamy do piętnastu kropli olejku lub mieszaniny olejków.
Niezwykle ważna jest jakość olejków używanych do aromaterapii. Olejki eteryczne sygnowane znakiem Dr Beta® to doskonała propozycja firmy Pollena-Aroma dla wszystkich, którzy pragną leczyć katar, kaszel i inne dolegliwości korzystając z dobrodziejstw natury. Olejki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne pozbawione są dodatków syntetycznych i rozpuszczalników.
Do grupy olejków eterycznych zwalczających typowe jesienno-zimowe dolegliwości należy olejek anyżowy. Wszyscy znamy smak anyżu - przyprawy-aromatu, stosowanej do aromatyzowania ciast, ciasteczek, pierników, deserów a także alkoholi. W leczeniu grypy i przeziębienia olejek anyżowy używany jest między innymi przy kaszlu i katarze, chorobach gardła i jamy ustnej. Ma działanie antyseptyczne, wykrztuśne i przeciwbólowe. Jest składnikiem ziołowych leków wykrztuśnych, tabletek na ból gardła i syropów przeciwkaszlowych. Olejek ten może być stosowany wspólnie z olejkiem drzewa herbacianego i cytrynowym do inhalacji lub z olejkami: sosnowym , lawendowym i rumianku rzymskiego do płukania gardła. Używamy wówczas po jednej kropli każdego z wymienionych olejków, rozpuszczając je w pół szklanki ciepłej wody. Tak przygotowaną mieszanką płuczemy gardło trzy do czterech razy dziennie. W pokoju, w którym przebywa chora osoba możemy również umieścić kominek i raz dziennie zdezynfekować pomieszczenie używając specjalnej mieszanki złożonej z dwóch kropli olejku anyżowego, dwóch kropli olejku drzewa herbacianego i jednej kropli olejku cytrynowego.
Olejek sosnowy o leśnym, świeżym zapachu doskonale udrażnia drogi oddechowe, ma właściwości antyseptyczne i łagodnie pobudzające. Stosowany jest przy kaszlu i zapaleniu zatok. Wraz z olejkiem manuka używany bywa do inhalacji, a z olejkiem tymiankowym tworzy doskonałą kompozycję do masażu i kąpieli. W tym ostatnim przypadku oba olejki należy wkroplić na jedną łyżkę stołową oleju roślinnego (3 krople olejku sosnowego i 2 krople olejku tymiankowego). Tak przygotowaną mieszankę wmasowujemy w klatkę piersiową przed snem lub dodajemy do wieczornej kąpieli.
Znany jako ziele przyprawowe, tymianek znalazł zastosowanie także w aromaterapii w leczeniu między innymi przeziębienia i grypy. Olejek ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, używany jest przy kaszlu, katarze, zapaleniu migdałków, infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Wraz z olejkami: manuka i anyżowym stosowany jest do inhalacji. Warto wspomnieć, iż olejek tymiankowy podwyższa ciśnienie krwi i dlatego nie powinny stosować go osoby z nadciśnieniem.
Odświeżający olejek eukaliptusowy używany w przeziębieniu i grypie, o właściwościach antyseptycznych i przeciwbólowych stosowany jest wraz z olejkiem drzewa herbacianego oraz cytrynowym do inhalacji lub w kominku, jako środek do dezynfekcji i nawaniania powietrza. Mieszanka składa się z dwóch kropli olejku eukaliptusowego, dwóch kropli olejku drzewa herbacianego oraz jednej kropli olejku cytrynowego. Olejek mięty pieprzowej niezwykle orzeźwiający, o działaniu antyseptycznym, przeciwbólowym i pobudzającym doskonale łagodzi stany zmęczenia i bóle głowy towarzyszące przeziębieniom. Używany jest między innymi w kominkach aromaterapeutycznych w zestawie z olejkiem rozmarynowym i cytrynowym. Jednym z najważniejszych olejków używanych w zwalczaniu infekcji układu oddechowego jest olejek drzewa herbacianego. Liście rośliny wykorzystywane były od niepamiętnych czasów przez australijskich Aborygenów między innymi do leczenia skaleczeń, owrzodzeń i trudno gojących się ran. Olejek tego drzewa wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze a także pobudzające układ immunologiczny. Trzy krople olejku wraz z jedną kroplą olejku manuka i jedną kroplą olejku lawendowego stanowią świetną miksturę do inhalacji. Na ból gardła pomoże mieszanka do płukania złożona z dwóch kropli olejku herbacianego, jednej kropli olejku manuka i jednej kropli olejku mięty pieprzowej. Stosuje się ją trzy do czterech razy dziennie. Jeśli towarzyszą nam nawracające infekcje możemy przygotować specjalną miksturę do inhalacji, złożoną z dwóch kropli olejku herbacianego, dwóch kropli olejku lawendowego i jednej kropli olejku mięty pieprzowej. Pamiętajmy jednak, iż olejek herbaciany ma bardzo silne działanie, dlatego nie należy go stosować u dzieci poniżej szóstego roku życia.
Na niezwykle często towarzyszący wszelkim infekcjom katar, Dr Beta® poleca mieszaninę olejków eterycznych o nazwie Vapomix F-8® . Zawiera ona między innymi olejek drzewa herbacianego, lawendowy i eukaliptusowy. Olejki wchodzące w jej skład mają właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Vapomix F-8 używany jest przede wszystkim w kominkach aromaterapeutycznych, do dezynfekcji pomieszczeń oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Wskazany jest w czasie epidemii grypy i przeziębień, do stosowania w domu, ale i w poczekalniach gdzie nierzadko musimy długo czekać na wizytę u lekarza.
Aromaterapia jest jednym ze sposobów radzenia sobie z tak powszechnymi dolegliwościami, jakimi są przeziębienie i grypa. Bogactwo zapachów, jakie ze sobą przynosi czyni z niej metodę niezwykle atrakcyjną dla naszych zmysłów, a przez to i bardziej skuteczną.
DR BETA
Ostrzeżenie: nie stosować bezpośrednio na skórę olejków nierozcieńczonych!
LITERATURA
Iwona Konopacka-Brud, Władysław Stanisław Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Aromaterapia – informator Dr Beta, Warszawa 2009
Aromaterapia – zima 2002, nr 1(27), t. 8
Aromaterapia, nr 1/2 (31/32), t. 9
Aromaterapia – wiosna 2006, nr 2 (44), t. 12
hazelleyes86