SCENARIUSZ ZAJĘĆ hospitowanych - listopad 2006(1).doc

(26 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ GRUPOWYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ GRUPOWYCH

- STYMULACJA POLISENSORYCZNA -

Stymulacja kolorem żółtym połączona z aktywizacją wzrokowo-czuciową.
 

 

  1. Imię i nazwisko prowadzącego – Dorota Błażkowska-Barć
  2. Data – 29.11.2006
  3. Przeznaczenie - Zespół rewalidacyjno-terapeutyczny, grupa V.
  4. Uczestnicy zajęć - Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim.
  5. Rodzaj zajęć – Stymulacja polisensoryczna.
  6. Cele główne zajęć:

-          rozwijanie możliwości percepcyjnych po przez dostarczanie różnorodnych bodźców wzrokowych, dotykowych, słuchowych.

-          wzmacnianie koncentracji uwagi,

-          budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa,

-          rozwijanie kompetencji społecznych: wyodrębniania siebie z otoczenia, bycia w grupie, nawiązywania interakcji i komunikowania się z innymi.

  1. Cele operacyjne zajęć w zakresie umiejętności i postaw:

-          uczeń utrwala kolor żółty

-          uczeń wodzi wzrokiem za przedmiotami

-          uczeń skupia wzrok na przedmiotach

-          uczeń dotyka przedmioty z pomocą nauczyciela

-          uczeń czuje się bezpiecznie i ma zaufanie do otoczenia

-          uczeń skupia uwagę na podejmowanych działaniach

-          uczeń wchodzi w relacje z innymi 

  1. Metody:

elementy chromoterapii, terapia polisensoryczna, terapia zabawą.

9.      Formy organizacyjne:

praca z całą grupą, praca indywidualna.

10.  Środki dydaktyczne:

piłeczki, balony, chusta, bibuła w kolorze żółtym, butelki z żółtą wodą, miska, lampa, materace, magnetofon, nagranie z muzyką relaksacyjną.

 

 

 

Przebieg zajęć


1.Powitanie uczniów:
- nauczyciel wita uczniów: „wszyscy pięknie się witamy i do zabaw zapraszamy”
- witanie się poszczególnych części ciała (np. noga wita się z nogą, ręka wita się z nogą)
2.Zabawa żółtymi piłeczkami:
- pokazanie piłek, przesuwanie przed oczyma dziecka w prawo, w lewo
- wkładanie piłek w dłonie dziecka
- masowanie piłkami rąk, nóg, brzucha
- wkładanie piłek pod ubranie ucznia i próby wyciągania ich przez uczniów z pomocą nauczyciela
- obrzucanie się piłkami ( nauczyciel ręką dziecka rzuca piłkę w stronę drugiego dziecka)
3.Zabawa foliowymi torebkami wypełnionymi piłeczkami:
- potrząsanie i szeleszczenie torebkami przed dzieckiem
- wkładanie torebek w dłonie dziecka, wspólne pocieranie i potrząsanie torebkami
4.Zabawa butelkami wypełnionymi żółtą wodą:
- pokazanie dziecku butelki
- potrząsanie butelką przed oczyma dziecka
- dotykanie butelek przez dziecko z pomocą nauczyciela
- turlanie butelek po ciele dziecka ( brzuch, nogi)
- wspólne odkręcanie butelek i wylewanie wody do miski
- uderzanie dłońmi dziecka a następnie palcami o powierzchnię wody
5. Zabawa z bibułą:
- nakładanie bibuły na twarz dziecka
- ściąganie samodzielnie lub z pomocą nauczyciela
- zabawa „a ku –ku”
7. Zabawa żółtymi balonami:
- uderzanie dłonią dziecka w balon
- podrzucanie balonów do góry
- wzajemna zabawa – próby rzucania balonów do sąsiedniego dziecka
8. Pokaz żółtego światła:
-  zapalenie żółtej lampki, zbliżanie dłoni dziecka do żarówki, odczuwanie ciepła
– przybliżanie i oddalanie źródła światła, wodzenie wzrokiem za źródłem światła
9.Relaksacja przy muzyce:
- dzieci leżą w kole w wygodnej pozycji,
- rozłożenie chusty i wachlowanie nad głowami dzieci
- przykrywanie dzieci chustą
- słuchanie muzyki
11.Zakończenie zajęć:
- podziękowanie uczniom za aktywny udział w zajęciach

- zaproszenie uczniów na następne zajęcia.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin