( 14 ) Ocena pozycji projektu.doc

(397 KB) Pobierz
Rozdział IV

Rozdział 14

 

OCENA POZYCJI PROJEKTU

1.    WSTĘP

Podstawowym narzędziem do oceny pozycji projektu jest statystyka realizacji kosztów, omawiana w części „Monitorowanie kosztów". Istnieją jeszcze inne mierniki, które mówią nam, czy postępujemy zgodnie z planem i w razie potrzeby pomagają go skorygować. W tym rozdziale zajmiemy się innymi czynnikami oceny pozycji projektu i korygowania harmonogramu.

 

 

2.    OCENA SKUTKÓW WYKONANYCH

W czasie oceny skutków zwróć uwagę na te, które uznałeś jako pośrednie oraz końcowe.

 

Uwaga

Pamiętaj, że jeśli podczas przeglądania skutków uznasz, że na liście brakuje pewnych skutków, niezwłocznie dodaj je, stosując proces kontroli zmian projektu.

 

Stosowne obliczenia wykonujemy dla ilości skutków po ewentualnej ich aktualizacji:

 

 

PRZYKŁAD

Porównaj skutki projektu bankietu

 

Skutki określone na etapie planowania obejmują:

·       Proces wyboru zwycięzców.

·       Formularz nominacji zwycięzców.

·       Wypełnione nominacje.

·       Zaproszenia.

·       Pamiątki dla wszystkich nagrodzonych.

·       Wybrane miejsce bankietu.

·       Wyżywienie dla 200 osób.

·       Wybrani zwycięzcy.

 

Ostatnie cztery z nich to skutki końcowe, pierwsza czwórka natomiast to skutki pośrednie. Do tej pory wykonane zostały pierwsze trzy z czterech skutków pośrednich. To daje nam trzy z ośmiu zrealizowanych skutków, otrzymujemy więc łączne wykonanie procentowe 38%. Wykonanie skutków pośrednich wynosi 75%.

 

 

3.    OCEŃ WYKONANIE PROCENTOWE ZADAŃ

Ocena wykonania procentowego zadań jest stosunkowo prosta. Na przykład, 10-dniowe zadanie o dotychczasowym czasie realizacji 3 dni jest wykonane w 30%. Oznacza to też, że pozostały do wykonania czas wynosi 7 dni. Może się jednak zdarzyć, że norma czasowa na dane zadanie była niewłaściwie zaplanowana i zadanie 10-dniowe zostanie wykonane w 8 dni. Zwróć na to uwagę, wykonanie takiego zadania wyniesie 100%.

 

 

PRZYKŁAD

Zastosuj wykonanie procentowe w projekcie bankietu

 

Dotychczasowe wykonanie pracy w tym projekcie wyniesie:

 

 

4.   PORÓWNAJ NORMY SZACUNKOWE (PIERWOTNE) Z BIEŻĄCYMI SZACUNKAMI

Na poszczególnych etapach realizacji projektu powinniśmy określić jak duże może być jego ewentualne opóźnienie, jeżeli będziesz kontynuować wykonywanie projektu w dotychczasowym  tempie (przy podobnym do obecnego poślizgu). Ocenę tej kwestii pozycji projektu otrzymamy dzięki zastosowaniu pewnych dodatkowych porównań szacunków planowanych z bieżącymi.

 

Ustal normy współczynników rzeczywistych

W celu ustalenia współczynników rzeczywistych bierzemy pod uwagę wyłącznie zadania ukończone. W poszczególnych zadaniach odwołujemy się do normatywnego i rzeczywistego czasu trwania. Załóżmy, że mamy następujące zadania ukończone i w trakcie realizacji:

 

 

Współczynniki wkładu pracy obliczane są według formuły rzeczywisty wkład pracy/norma, w naszym przykładzie wynoszą 0,25 i 1,5. Oznacza to, że jedno zadanie zostało ukończone przy wykorzystaniu zaledwie 1/4 planowanego wkładu pracy natomiast drugie wymagało zaangażowania 3/2 oczekiwanego wkładu pracy. Łączny współczynnik ukończonych zadań wynosi 200/300 czyli 2/3.

 

Zastosuj współczynniki do bieżących oszacowań

Po wyliczeniu współczynników można zastosować je do pozostałych zadań w projekcie. Jeżeli zadanie 3 (przykład powyżej) jest podobne do zadania 2, wówczas powinno się zwiększyć szacunek do ukończenia zadania 3, ze 100 do 175. Obliczono to w następujący sposób:

 

Norma (150) x współczynnik (1,5) - rzeczywisty wkład pracy

 

Jeżeli jednak zadanie 3 nie jest podobne do żadnego z dotychczas ukończonych zadań, można zastosować jedno z dwóch rozwiązań:

·       albo pozostawić jego wkład pracy na obecnym poziomie,

·       albo też pomnożyć go przez łączny współczynnik wykonanych zadań, wynoszący 2/3. W ten sposób obniżymy wkład pracy w zadaniu 3 ze 100 do 67.

 

 

PRZYKŁAD

Zastosuj współczynniki w projekcie bankietu

 

 

Współczynniki poszczególnych zakończonych zadań wynoszą odpowiednio 1,8, 0,70 i 0,93, łączny współczynnik ma natomiast wartość 0,85 (72 godziny wykonania dotychczasowego / normę ) . Można skorygować szacunki do ukończenia pozostałych zadań o wyliczony współczynnik. Należy jednak zwrócić uwagę, że zadanie wykonywane przez pomocnika administracyjnego nie powinno być przedmiotem korekty, gdyż do tej pory wykonywane zadania nie wymagały pracy tej osoby, zatem brak jest odpowiednich danych do wprowadzenia uaktualnienia.

 

5.    v

 

 

PRZYKŁAD

 

 

6.    b

 

 

PRZYKŁAD

 

 

7.    PYTANIA

1.     P:

a.      d,

b.     k,

c.      d,

d.     w.

2.     Z:

a.      k,

b.     w,

c.      w,

d.     p.

3.     Z:

a.      x,

b.     g,

c.      m,

d.     T.

4.     P:

a.      J,

b.     J,

c.      G,

d.     J.


Literatura

1.    Robert K. Wysocki, Rudd Mcgary, Efektywne zarządzanie projektami, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2005.

2.    Nancy Mingus, Zarządzanie projektami, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2002.

3.    Marek Pawlak, Zarządzanie projektami, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.

4.    xx.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin