SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Temat bloku: W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia.
Temat dnia: Wczoraj rosłaś na polanie.
Zapis w dzienniku:
Rozmowa z dziećmi na temat tradycji świątecznych
w ich domach.
Rozmowa na temat tradycji ubierania choinki na podstawie wiersza Roberta Kasprzyckiego Choinka oraz doświadczeń dzieci.
Wykonanie ozdoby na choinkę
Cel ogólny:
Rozwijanie umiejętności opowiadania i dzielenia się z innymi własnymi doświadczeniami i przeżyciami.
Cele operacyjne:
- umie podać przykłady polskich zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia,
- potrafi zadawać pytania i odpowiadać na pytania,
- tnie i składa papier po liniach prostych i krzywych,
- potrafi wykonać ozdobę świąteczną
Metody (wg Okonia):
Praca z książką, pogadanka, rozmowa, ekspresyjna.
Formy pracy:
Indywidualnie, grupowo, zbiorowo.
Środki dydaktyczne:
Odtwarzacz CD, płyta 1, podręcznik, wycinanka, książka „Z pamiętnika Myszki”, papier kolorowy.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela:
Czynności uczniów:
Uwagi:
1. Wyjaśnienie pojęcia tradycja.
- Czy spotkaliście się ze słowem tradycja?
- W jakich okolicznościach?
- A wiecie, co ono znaczy?
Tradycja to przekazywanie z pokolenia na pokolenie obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania normy społeczne. W naszych domach kultywowane są różne tradycje związane z wiarą (np. przebieg chrzcin, ślubów), życiem rodzinnym (np. uroczyste obchodzenie osiemnastych urodzin). Najpowszechniejsze są tradycje związane z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.
- Kiedy są święta Bożego Narodzenia?
- Jakie znacie tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia?
- Jedną z najbardziej znanych tradycji jest dekorowanie choinki, gdyż jest ona symbolem życia.
2. Ćwiczenie wyrazistej wymowy.
Nauczyciel recytuje wiersz E. Chylińskiej – Karpowicz „ Choinka”.
3. Słuchanie wiersza R. Kasprzyckiego „Choinka”.
4. Rozmowa na temat wiersza:
- Czy wszystkie słowa zrozumieliście?
- Co znaczy słowo: łakocie? Co znaczy powiedzenie: wyglądać jak spod igły?
- W którym miesiącu ścięto drzewko i przywieziono je do miasta?
- Z jakiej okazji w grudniu ścina się młode drzewka?
- Jakie gatunki drzew przeznacza się na choinki?
- Czy każdy może sobie ściąć wybrane drzewko?
- Czy w lesie rosną choinki?
- Kiedy drzewka zamieniają się w choinki?
- Co się stało z drzewkiem po przywiezieniu do miasta?
- Jak dzieci ozdobiły drzewko?
- Kto u was w domu dekoruje choinkę?
- Czy lubicie ozdabiać choinkę?
- Jakie macie ozdoby choinkowe- nowe, sprzed wielu lat, a może z dzieciństwa rodziców?
- Jakie ozdoby wieszacie na choince?
- Jak chcielibyście, żeby wyglądała choinka?
- Z czego może być choinka?
- Czego szukacie pod choinką w wigilijny wieczór?
- Kto przynosi prezenty pod choinkę?
5. Opowiadanie legendy o choince.
- Co to jest legenda?
Dzieci jak echo powtarzają za nauczycielem tekst, dokładnie wymawiając poszczególne słowa.
- Są to słodycze.
- W grudniu.
- z okazji świąt Bożego Narodzenia.
- Świerki, jodły.
- W wigilię.
- Dzieci ubrały choinkę.
- Założyły bombki, gwiazdki, łańcuch, łakocie.
- Bombki, łańcuchy, światełka.
- z tworzywa sztucznego
- Prezenty przynosi Mikołaj.
Edukacja polonistyczna, zajęcia na dywanie, pogadanka, rozmowa, praca z książką,
6. Praca z podręcznikiem, s. 16-17.
- W pudełku po lewej stronie narysujcie to, co chcielibyście podarować pod choinkę rodzicom.
- W pudełku po prawej stronie narysujecie to, co chcielibyście podarować pod choinkę rodzeństwu.
- W środkowym pudełku narysujcie, to, co chcielibyście dostać w prezencie.
- Przeczytajcie pary sylab. Podzielcie sylaby na głoski.
- Przeczytajcie wyrazy i sylaby na choince. Napiszcie je obok choinki.
- Ułóżcie zdania z wybranymi wyrazami.
7. Słuchanie piosenki „Przyjedź do nas Mikołaju”.
- ka- kia, ke- kie, ko-kio, k-a- k-i-a, k-e- k-i-e, k-o-k-i-o
- Tokio, Kamila, kia, mleko, ke, lalki, kiedy, Tomek
EDUKACJA POLONISTYCZNA, ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: PRACA Z KSIĄŻKĄ,
8. Wykonanie ozdoby na choinkę ( wycinanka 19, s.67),
Wykonanie regionalnych ozdób na choinkę klasową.
- Wytnijcie elementy ozdoby. Złóżcie każdy pasek na pół i sklejcie końce.
- Przyklejcie paski sklejonymi końcami do wyciętego koła.
- Naklejcie na przyklejone paski drugie koło.
- Do wykonanej ozdoby przymocujcie nitkę.
9. Słuchanie czytanego przez chętne dzieci fragmentu książki „ Z pamiętnika Myszki”.
EDUKACJA TECHNICZNA, ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: EKSPRESYJNA
Ironowa