Scenariusz zajęć dla grupy 0 wrzesień.doc

(49 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla grupy „0”

Scenariusz zajęć dla grupy „0”                                          15.09.09r.

 

Prowadząca: Joanna Kupidura

Czas trwania: około 30 min.

Blok tematyczny: Mam 5 lat, poznaję kolegów i moje najbliższe otoczenie.

Temat dnia: Znamy magiczne słowa: przepraszam, proszę, dziękuję.

 

Cele ogólne:

-         poznanie i przyswajanie zasad kulturalnego zachowania się;

-         rozumienie treści przekazywanych przez znaki słuchowe i słowne;

 

Cele szczegółowe:

 

Kategoria A- uczeń pamięta

-         wyznaczone miejsca zabawek;

-         nazwy figur geometrycznych;

 

Kategoria B- uczeń rozumie

-         treść wiersza;

-         następstwa czasowe;

-         polecenia nauczyciela;

 

Kategoria C- uczeń potrafi

-         wypowiedzieć się na określony temat oraz własnych doświadczeń;

-         przeliczać elementy zbioru;

-         zastosować się do przyjętych norm i zasad zachowania;

-         stosować określenia czasu: rano, wieczór;

-         stosować zwroty grzecznościowe w różnych sytuacjach;

 

Cele wychowawcze:

-         wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, wprowadzenie
w kulturę bycia;

-         uczenie się używania zwrotów grzecznościowych w określonych sytuacjach: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam.

 

Metody pracy:

-         poszukujące (odgadywanie nazw zabawek wypowiadanych sylabami);

-         podające (pytania nauczyciela);

-         problemowe (wyszukiwanie figur geometrycznych wśród znaków);

-         praktycznego działania (podpisanie kontraktu grupowego, wykonanie upominków);

-         ekspresyjne (zabawy ruchowe);

 

Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita;

 

Środki dydaktyczne: sześć zabawek, znaczki (figury geometryczne i inne), wyraz do globalnego czytania: figury, wiersz Cz. Janczarskiego pt.: „Piękne zwyczaje”, 4 ilustracje do wiersza, duży arkusz papieru, flamaster, farba plakatowa, papierowe słoneczka, kredki;

 

 

Przebieg zajęć:

 

 

1.     Zabawa ruchowa: „Powitanie części ciała”

Powitanie rożnymi częściami ciała według instrukcji nauczyciela. Na hasło: „Dzień dobry palce”- dzieci dotykają się palcami rak, na hasło: „Dzień dobry ręce” – dzieci dotykają siękami, itd.: nogi, kolana, uszy, czoła. Zwrócenie uwagi na powtarzanie zwrotu: „Dzień dobry”

 

2.     „Jaka to zabawka i gdzie jest jej miejsce?”- zabawa dydaktyczna.

Nauczyciel wybiera z sali sześć zabawek. Wypowiada kolejno ich nazwy sylabami, np. lal- ka, sa- mo- chód. Dzieci odgadują nazwę zabawki
i odkładają ją na jej stałe, wyznaczone wcześniej miejsce.

 

3.     „Nasze znaczki”- zabawa dydaktyczna.

Wyszukiwanie na tablicy wśród indywidualnych znaczków tych, które przedstawiają figury geometryczne. Dzieci wskazują figury geometryczne, nazywają je, otaczają pętlą i przeliczają. Nauczyciel wprowadza do globalnego czytania wyraz: figury.
 

4.     Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego pt.: „Piękne zwyczaje”
 


„Piękne zwyczaje”

Słonko ma bardzo piękne zwyczaje:
mówi „dzień dobry, gdy rano wstaje.
A drzewa, lśniące rosą nad ranem,
szumią „dzień dobry, słonko kochane”.
Gdy słonko chmura zasłoni siwa,
mówi „przepraszam”, potem odpływa.
Gdy ciepłym deszczem sypnie dokoła,
„dziękuję”- szumią trawy i zioła.
Słonko dzień cały po niebie chodzi.
„Dobranoc” mówi, kiedy zachodzi.
Mrok szary wkoło, trawy i drzewa
„dobranoc” szumią z prawa i z lewa.


 

5.     Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące wiersza oraz ułożenie obrazków w kolejności występowania sytuacji w wierszu.
 

-         Co słonko mówi z rana?

-         Jakiego słowa używa chmurka gdy zasłoni słonko?

-         Kto mówi „dziękuję” gdy spadnie deszcz?

-         Jak żegna się słonko?

 

6.     Rozmowa na temat zasad kulturalnego zwracania się, właściwego stosowania zwrotów grzecznościowych, kulturalnego włączania się do zabaw kolegów, dziękowania za pomoc itp.
 

7.     Zabawa słowna: „Przepraszam, że...”

Dziecko używa zwrotu „przepraszam”, np. za swoje złe zachowanie.
 

8.     Ustalenie zasad dotyczących zgodnego współżycia w grupie.
 

-         Szanowanie innych i ich potrzeb;

-         Zgodne korzystanie ze wspólnych miejsc do zabawy;

-         Spokojne oczekiwanie na swoja kolej do zabawy;

-         Stosowanie słów: proszę, przepraszam, dziękuję;

-         Okazywanie współczucia i wzajemna pomoc;
 

9.     Zawarcie kontraktu grupowego.

Spisanie przez nauczycielkę wspólnie ustalonych zasad na dużym arkuszu papieru i podpisanie przez dzieci poprzez odciśniecie palca umoczonego w farbie plakatowej.
 

10. Ewaluacja

Rysowanie na słoneczkach upominków dla kolegów i koleżanek. Wręczanie upominków, stosowanie zwrotów: proszę, dziękuję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin