Obsługa nakładki POLO dla AutoCAD'a.doc

(276 KB) Pobierz
Instrukcja instalacji wersji DEMO biblioteki symboli firmy Vector Soft



Obsługa biblioteki symboli dla AutoCAD’a firmy

 

 

 

 

 

 

W zależności od wersji AutoCAD’a wygląd poszczególnych okien

i sposób ich opisu może się różnić.

Niniejszą instrukcję sporządzono w oparciu o wersję

14PL AutoCAD.

 

 

 

 

CZĘŚĆ 1 – Umieszczanie symboli elementów na rysunkach

 

              Przy poprawnej instalacji (patrz „Instalacja biblioteki symboli dla AutoCAD’a”) na pasku menu rozwijalnych AutoCAD’a powinien się pojawić napis POLO, a w oknie AutoCAD’a powinny wyświetlić się 3 dodatkowe paski z najczęściej używanymi symbolami osprzętu elektrycznego: Regina (żółte przyciski z niebieskimi symbolami), Optima (szare przyciski z niebieskimi symbolami) i Hermetica (turkusowe przyciski z niebieskimi symbolami).

 

 



 

 

 

 

              Jeśli wspomniane paski się nie pojawiły, można je w każdej chwili włączyć (lub wyłączyć) poprzez wybranie polecenia Widok – Paski narzędzi – Grupy menu – POLO i zaznaczenie odpowiedniego pola wyboru, albo bezpośrednio: <lewy przycisk myszy na dowolnym pasku z przyciskami> - Grupy menu – POLO.

 

 

 

W menu rozwijalnym POLO pojawiają się podmenu, dzięki którym wybieramy skalę w jakiej będziemy rysować (skala ta nie musi odpowiadać w niektórych konfiguracjach AutoCAD’a skalom innych elementów) oraz serię wyrobów w jakiej chcemy zrealizować projekt.

              Następnie, po wyborze serii, pojawia się okno wyboru elementu wstawianego.



W nazwie okna widzimy nazwę wybranej serii i skali. Po lewej stronie jest umieszczony spis elementów, zaś po prawej – odpowiadające im symbole. Chcąc wybrać odpowiedni element klikamy na jego nazwę lub bezpośrednio na dany symbol i wciskamy OK (wystarczy również                                       dwukrotnie, szybko kliknąć na wybranym elemencie).

 

Aby wstawić symbol na rysunku postępujemy zgodnie z wymogami AutoCAD’a.

 

UWAGA! Czasami istnieje konieczność wstawienia symbolu odwróconego o 180o w stosunku do propozycji naszej aplikacji. Jeśli chodzi o elementy bez opisów problem ten wystarczy rozwiązać poprzez obrócenie wstawianego elementu o odpowiedni kąt.

W przypadku odwracania elementów z dodatkowymi opisami pojawia się zjawisko odwracania tekstu, co czasem prowadzi wręcz do nieczytelności opisu (z racji np. lustrzanego odbicia liter). Aby tego uniknąć, należy ustawić parametr MIRRTEXT na 0 (zero), który domyślnie w AutoCADzie ustawiony jest na 1. Aby to zrobić wystarczy wpisać polecenie mirrtext, a gdy pojawi się zapytanie o „Nowy parametr MIRRTEXT <1>” należy wpisać wartość 0.

 

 

Ponieważ symboli w oknie wyboru mieści się tylko 20, aby obejrzeć kolejne strony wciskamy Następny lub Poprzedni, w zależności od potrzeb.

             

 

Dodatkowo w danej aplikacji mają Państwo możliwość wstawiania symboli podstawowych opraw oświetleniowych, gdyż w wykonywanych projektach większych obiektów istnieje duży problem ze zliczaniem źródeł światła bezpośrednio z rysunku.

 



              Procedura wstawiania jest analogiczna jak w przypadku elementów osprzętowych, z tym, że po wybraniu danego symbolu, podczas wstawiania go na rysunek, zalecane jest podać jego atrybut (dowolny przez nas wymyślony, ale możliwie krótki), np. a1, gdyż jednemu symbolowi danej oprawy może odpowiadać kilka różnych wykonań fizycznych urządzenia (producent, moc, rodzaj odbłyśnika, zastosowane źródło światła itp.). Dobrze jest zapamiętać (zrobić legendę) umieszczanych atrybutów opraw w trakcie tworzenia rysunku. Ułatwi to nam wstawianie kolejnych elementów z tej grupy, a później identyfikację symboli, np.:

 

a1 – oprawa świetlówkowa do wbudowania w sufit 4x18W – odbłyśnik Radial;

a2 – oprawa świetlówkowa do wbudowania w sufit 4x18W – odbłyśnik Standard.



 

 

 

CZĘŚĆ 2 – Generowanie zestawienia materiałów z rysunku.

 

 

              Aby wygenerować plik z wstępnym zestawieniem elementów wstawionych na rysunek przy użyciu nakładki POLO należy w menu POLO uruchomić polecenie Zestawienie.



              Następnie należy podać lokalizację i nazwę pliku wynikowego z zestawieniem elementów.

              Jako domyślna lokalizacja zgłasza się katalog, w którym zainstalowany jest AutoCAD.

 

              Plik wynikowy zapisuje się w formacie tekstowym  *.txt, jednakże nie on jest ostatecznym, gotowym zestawieniem materiałowym.

 

              Żeby uzyskać ostateczne zestawienie materiałowe i wykaz elementów zamieszczonych na rysunku, należy uruchomić program polo.exe z Pulpitu, Paska Zadań ewentualnie Menu Start (w zależności, gdzie go umieściliśmy – patrz „Instalacja biblioteki symboli dla AutoCAD’a”). Można to także uczynić bezpośrednio poprzez instrukcję Start – Uruchom - <lokalizacja katalogu głównego aplikacji>.

             



Po pojawieniu się okna modułu zliczającego należy wskazać ścieżkę dostępu do pliku zestawienia wygenerowanego przez AutoCAD’a.

              Następnie wciskając przycisk Pokaż zestawienie moduł automatycznie uruchamia program Microsoft EXCEL i generuje w nim dwa arkusze:

-          Wykaz elementów;

-          Zestawienie materiałowe.

 

 

UWAGA! W starszych wersjach EXCELa niż ’98 może pojawiać się jedynie pierwszy arkusz – Wykaz elementów. Aby uzyskać pełne zestawienie materiałowe należy zaopatrzyć się w nowszą wersję programu.

 

 

              W Zestawieniu elementów widzimy nazwę elementu wstawianego na rysunek, wg symbolu graficznego. Nie są zatem w nim uwzględnione ani seria wyrobu (Optima czy Regina, Hermetica zgłasza się jako ”... n/t szczelne IP44”), ani wykonanie (wersja) opraw oświetleniowych.

 

 

              UWAGA! Ze względów programowych, przy oprawach oświetleniowych również pojawia się dopisek „POLO”, jednakże firma nasza jeszcze nie produkuje tego typu wyrobów. Napis ten można usunąć ręcznie (poprzez tradycyjną edycję komórki w EXCELu), bądź zaznaczyć w opisie do danego projektu, że wyroby wykazywane na zestawieniu elementów dużymi literami (bo tak, dla odróżnienia, są opisywane oprawy oświetleniowe) nie są produkowane przez POLO tylko przez inną firmę (podać jaką).

 

 

Jak widać na powyższym przykładzie – mamy na zestawieniu 2 gniazda RTV p/t końcowe i dwie oprawy rastrowe.

              Dopiero na Zestawieniu materiałowym zauważamy, że jedno z gniazd RTV jest z serii Optima, zaś drugie z Reginy. Podobnie oprawy rastrowe (jedna oznaczona indeksem a1 zaś druga a2) różnią się między sobą.

 

 

 

              Wyroby POLO (osprzęt) w Zestawieniu materiałowym zgłaszają się wg indeksów producenta. Kolejne kolumny (forma jest narzucona przez cennik zamieszczony na stronach www) to Nazwa 1, Nazwa 2, Opis, Cena netto (fabryczna) i Suma (iloczyn ceny netto i ilości). Są one rozbite na poszczególne składniki gotowego produktu (np. gniazdo 2p+Z w wersji szczelnej IP44 składa się z mechanizmu gniazda, kompletu uszczelniającego oraz ramki).

             

              UWAGA! Do każdego elementu POLO umieszczonego w Zestawieniu materiałowym dodawana jest (programowo) ramka pojedyncza (tylko w niektórych wypadkach podwójna, jak np. w gnieździe 2x2p+Z w wersji szczelnej p/t).Uczynione jest to z kilku powodów:

-          aby nie było przekłamań w wycenie osprzętu (element bez ramki jest nie kompletny, a ramka podwyższa jego wartość);

-          nie ma możliwości wstawiania na rysunek symboli ramek wielokrotnych (systemowych), zaś krotność ramki w przybliżeniu podwyższa z odpowiednią krotnością wartość zestawu o cenę ramki pojedynczej (tzn. ramka 2-krotna kosztuje mniej więcej 2 razy tyle co jednokrotna itd.);

-          aby zamawiający osprzęt mógł sprawdzając ilość miejsc osprzętowych (ramek 1-krotnych) poprawnie manewrować przy łączeniu ich w zestawy wielokrotne (suma miejsc osprzętowych winna być równa zarówno przy zestawach 1-krotnych jak i wielokrotnych, np. mając w Zestawieniu materiałowym 10 ramek 1-krotnych można, śledząc rysunek lub analizując rozmieszczenie puszek w obiekcie, zmienić tą specyfikację na 2 szt. ramki 3-krotnej + 1 szt. ramki 2-krotnej + 2 szt. ramek 1-krotnych: 2x3+1x2+2x1=10).

 

 

              Na końcu zestawienia osprzętu, po jednym wierszu pustym, w kolumnie Suma pojawia się suma wartości netto poprzedzona wyrazem RAZEM: wyrobów POLO zastosowanych w danym projekcie.

 

              Trzy wiersze niżej widzimy ilość opraw w danym wykonaniu (a1, a2 i b1).

 

              UWAGA! Jeśli przy symbolu oprawy oświetleniowej nie zostanie wstawiony dodatkowy opis na rysunku (a1, a2, b1 itd. lub inny) – w zestawieniu materiałowym te oprawy nie będą generowane (zliczane). Może to prowadzić do istotnych przekłamań, przy konkretnych kalkulacjach cenowych dotyczących danego projektu!

 



              Nie ma tu opisów precyzujących jakiego rodzaju są to oprawy (typ, producent, rodzaj odbłyśnika, cena itp.), gdyż jak wspomniałem poprzednio – specyfikacja tych parametrów należy do projektanta (patrz część 1).

              Można ustalić dokładne parametry zaprojektowanych opraw poprzez wpisanie ich nazw w kolumnach obok indeksów, wpisać ich ceny, wykazać wartość zastosowanych opraw w projekcie, zsumować ją z wartością zastosowanego osprzętu itp., przez właściwą edycję środowiska EXCELa.

 

              Po obróbce odpowiednich arkuszy EXCELa możemy zapisać nasz gotowy plik z wykazami elementów i materiałów w dowolnej lokalizacji, a następnie wydrukować i dołączyć go do zrealizowanego projektu.



 

CZĘŚĆ 3 – Dodatkowe informacje.

 



              Uruchamiając w oknie modułu zliczającego polecenie Plik – Aktualizuj cennik mogą Państwo za pośrednictwem internetu zaktualizować on-line cennik fabryczny na wyroby POLO (potrzebny do poprawności sum w „Zestawieniu materiałowym”).

 

 

Jeśli chcecie Państwo prześledzić dokładnie aktualną ofertę naszej firmy, zamieszczoną na stronach internetowych – wystarczy kliknąć na którąkolwiek z linii znajdujących się w ostatnim bloku menu rozwijalnego POLO z poziomu AutoCADa lub po prostu uruchomić stronę www.polo.com.pl .

 

 

 

              Autorem niniejszej aplikacji jest Pan Adrian Majewski z firmy Vector-Soft Warszawa. Kontakt do wspomnianej firmy znajdziecie Państwo po uruchomieniu w oknie modułu zliczającego polecenia Informacje – Producent.

 



UWAGA!

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub kłopotów z zainstalowaniem, obsługą bądź działaniem  niniejszej aplikacji, proszę się kontaktować z autorem powyższej instrukcji:

Dariusz SZTENGERT  -               tel. (601) 52-48-70, faks (42) 716-32-98,

e-mail: D.Sztengert@polo.com.pl .

6

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin