Projekt ERMES.doc

(156 KB) Pobierz
UKIE

 

 

 

 

Projekt Stanowiska Rządu

 

przygotowany w związku z art. 6 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej

w Unii Europejskiej (Dz. U. nr 52, poz. 515 oraz z 2005 r., nr 11, poz. 89)

 

 

Dotyczy

Proposal for a directive of the European Parliament and of the Council repealing Council Directive 90/544/EEC on the frequency bands designated for the coordinated introduction of pan-European land-based public radio paging in the Community

 

Data przekazania dokumentu Polsce przez SG Rady UE

29 sierpnia 2005 r.

 

Sygnatura dokumentu

Komisja Europejska

COM(2005) 361

Rada UE

11758/05

Numer międzyinstytucjonalny

2005/0147 (COD)

 

Procedura decyzyjna

Procedura współdecydowania (art. 251 TWE)

 

Tryb głosowania w Radzie UE

Większość kwalifikowana

 

Instytucja wiodąca

Ministerstwo Infrastruktury

 

Data przyjęcia przez KERM

9 września 2005 r.


 

I.                   Cel projektu aktu prawnego

 

Wniosek zmierza do uchylenia dyrektywy 90/544/EWG z dnia 9 października 1990 r.
w sprawie pasm częstotliwości wyznaczonych dla skoordynowanego wprowadzenia paneuropejskiego naziemnego publicznego radiowego systemu przywoławczego we Wspólnocie (tzw. dyrektywa ERMES).

Dyrektywa ERMES określająca wykorzystanie spektrum na potrzeby paneuropejskiego naziemnego publicznego radiowego system przywoławczego (ERMES) nie spełnia już potrzeb polityki WE, ponieważ wymaga rezerwowania w paśmie 169,4 do 169,8 MHz czterech kanałów dla ERMES, a nawet całego pasma w zależności od zapotrzebowania rynku. Wykorzystanie pasma przez ERMES zmalało lub całkiem ustało, a ERMES został zastąpiony innymi technologiami takimi jak system krótkich wiadomości (SMS), wykorzystujący GSM.

 

 

II.               Stanowisko Rządu

 

Rząd w pełni popiera projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady uchylającej Dyrektywę 90/544/EWG w sprawie pasm częstotliwości wyznaczonych dla skoordynowanego wprowadzenia paneuropejskiego naziemnego publicznego radiowego systemu przywoławczego we Wspólnocie.

 

 

III.           Uzasadnienie stanowiska Rządu

 

Przedmiotowy zakres częstotliwości w chwili obecnej faktycznie nie jest wykorzystywany na potrzeby łączności radiowej zgodnie z zapisami Dyrektywy 90/544/EWG. Jednocześnie w związku z rozwojem naziemnych systemów łączności ruchomej (w szczególności – GSM) w zasadzie brak jest takich perspektyw na przyszłość. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na zakresy częstotliwości dla celów innych rodzajów służb i systemów łączności radiowej wysoce wskazane jest uchylenie przedmiotowej Dyrektywy w celu umożliwienia efektywnego wykorzystania danego zakresu częstotliwości.

Z racji ich bezprzedmiotowości zapisy Dyrektywy nie zostały faktycznie wdrożone do prawodawstwa krajowego.

 

1.      Ocena skutków prawnych

Uchylenie Dyrektywy nie rodzi bezpośrednich skutków prawnych, polegających na konieczności zmian w prawie krajowym.

W przypadku przyjęcia w przyszłości nowego zharmonizowanego planu wykorzystania przedmiotowego zakresu częstotliwości konieczna może okazać się zmiana następujących rozporządzeń:

        Rady Ministrów w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (z art. 111 ust 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne ),

        Ministra Infrastruktury w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (z art. 144 ust 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne).

 

2.      Ocena skutków społecznych

Nie przewiduje się wystąpienia bezpośrednich skutków społecznych.

Zwolniony zakres częstotliwości może być w przyszłości wykorzystany m.in. przez bezprzewodowe urządzenia wspomagające dla osób z upośledzeniem słuchu, przy czym szczegółowy sposób jego zagospodarowania będzie przedmiotem dalszych ustaleń, uwzględniających w szczególności pożytki płynące ze harmonizacji sposobu użytkowania widma częstotliwości radiowych.

 

3.      Ocena skutków gospodarczych

Nie przewiduje się wystąpienia bezpośrednich skutków gospodarczych.

Zwolnienie przedmiotowego zakresu, przy jednoczesnym podjęciu działań w celu umożliwienia jego wykorzystywania przez użytkowników indywidualnych bez konieczności ubiegania się o pozwolenia radiowe (na mocy rozporządzenia z art. 144 ust 3 Prawa telekomunikacyjnego), może w przyszłości prowadzić do pobudzenia części sektora elektronicznego. Należy w takim wypadku dążyć do harmonizacji sposobu użytkowania przedmiotowego zakresu.

 

4.      Ocena skutków finansowych

Nie przewiduje się wystąpienia bezpośrednich skutków finansowych, związanych w szczególności z wpływami do budżetu Państwa.

W chwili obecnej przedmiotowy zakres częstotliwości pozostaje nie wykorzystywany. Nie przewiduje się zainteresowania jego wykorzystaniem w oparciu o indywidualne uprawnienia wynikające z pozwoleń radiowych, za które podmioty zobowiązane są uiszczać opłaty stanowiące dochód budżetu Państwa. W przypadku zwolnienia urządzeń wykorzystujących ten zakres z obowiązku posiadania pozwoleń radiowych (na mocy rozporządzenia z art. 144 ust 3 Prawa telekomunikacyjnego) wpływy do budżetu będą miały charakter pośredni, wynikający z ogólnego pobudzenia danego sektora rynku.

 

 

 

IV.            Członek kierownictwa ministerstwa wiodącego upoważniony do prezentowania stanowiska Rządu

 

Wojciech Hałka, podsekretarz stanu w MI

ul. Chałubińskiego 4/6

00-928 Warszawa

whalka@mi.gov.pl

tel.:              (+48 22) 630 13 00

fax:              (+48 22) 630 13 03

Zgłoś jeśli naruszono regulamin