Scenariusz zajęcia integracyjnego z rodzicami w grupie dzieci 5.doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia integracyjnego z rodzicami w grupie dzieci 5-6 letnich pt

Scenariusz zajęcia integracyjnego z rodzicami w grupie dzieci 5-6 letnich pt. "Kolorowa jesień"



Cele:

·         pogłębianie więzi emocjonalnej z innymi członkami rodziny,

·         aktywizowanie wszystkich zmysłów podczas zabaw, rozwiązywania zagadek i zajęć aktywizujących myślenie,

·         opanowanie przez dzieci układów tanecznych – umiejętność wykorzystania ich podczas spotkania,

·         doskonalenie sprawności manualnych i twórczej aktywności podczas tworzenia prac z wykorzystaniem materiału przyrodniczego

Pomoce:

·         magnetofon z nagraniem melodii piosenek "Pomidorek", "Kasztanki", tańcem "Krakowiak", płyta z nagraniem utworu A. Vivaldiego "Cztery pory roku"

·         naturalne okazy owoców i warzyw

·         obrazki przedstawiające owoce i warzywa,

·         tablica magnetyczna,

·         zagadki,

·         brystol – duże arkusze, klej

·         materiał przyrodniczy:

o        wysuszone kolorowe liście pochodzące z różnych drzew,

o        wysuszone kwiaty, płatki róż

o        jarzębina, żołędzie, noski klonu

Przebieg spotkania

1.  Przywitanie rodziców, zaproszenie do wspólnej zabawy.

2.  Zabawa integracyjna pt. "Iskierka". Uczestnicy zabawy stoją w dużym kole poprzez uściśnięcie ręki.

3.  Zabawa ilustrująca słowa piosenki pt. "Pomidorek".

4.  Zabawa pt. "Czarodziejski woreczek". Dzieci z prowadzącą siedzą w kole. Podchodzą do niej, wkładają ręce do woreczka i za pomocą dotyku, węchu rozpoznają warzywa i owoce i nazywają je. Jeżeli dziecko nie potrafi podać nazwy prowadząca podaje pierwszą sylabę /dzieci 5-letnie/, lub pierwszą głoskę /6-latki słowa-nazwy.

5.  Zabawa pt. "Czy to owoc, czy warzywo?". Rodzice rozpoznają za pomocą smaku warzywa i owoce /pokrojone znajdują się w małych pojemniczkach/. Nazywają je, określając, czy jest to owoc, czy warzywo.

6.  Piosenka pt. "Kasztanki".

7.  Rozwiązywanie zagadek. Odszukiwanie przez dzieci na tablicy magnetycznej obrazka stanowiącego odpowiedź. Dzieci 5-letnie podają rozwiązanie – słowo, dzielą je na sylaby. Dzieci 6-letnie dzielą słowo – rozwiązanie zagadki - na głoski.

o        Na zagonie złota głowa
Smaczne pestki w sobie chowa. /dynia/

o        Zielone łódeczki, a w łódkach kuleczki.

Gdy się ugotują, każdemu smakują. /groch/

o        Każdy odgadnie tę zagadkę.
Ma biały korzeń i zieloną natkę. /pietruszka/

o        Jakie warzywo, nawet niewielkie
Wyciśnie z oczu słoną kropelkę? /cebula/

o        Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa. /marchew/

o        Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony. /ogórek/

o        Z soczystych liści złożona,
Okrągła głowa zielona. /kapusta/

o        Ma okrągły brzuszek i ogonek mały.
Będzie z niego na obiad barszczyk doskonały. /burak/

o        Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku.
W brązowej koszulce, w zielonym płaszczyku. /kasztan/

o        Co jesienią z dębu spada?
Co ze smakiem dzik zajada? /żołędzie/

o        Jakie klapsy swym obyczajem,
Wesołej dzieciarni najczęściej rozdaje? /gruszki/

o        Lubią mnie dzieciaki,
szukają mnie wiewiórki,
smaczny jestem w środku,
na wierzchu mam skorupkę. /orzech/

8.  "Jaki to owoc, jakie to warzywo?" – odgadywanie nazw owoców i warzyw przez rodziców po wylosowaniu obrazka. Dzielenie słowa stanowiącego nazwę na głoski, wyróżnianie głosek na początku, w środku i na końcu.

9.  "Ojciec Wirgiliusz" – wspólna zabawa z rodzicami ze śpiewem znanej piosenki. Uczestnicy zabawy stoją w kole. W środku koła stoi wybrany rodzic. Podczas śpiewu piosenki osoba znajdująca się w kole wykonuje gesty – pokazuje jakie prace wykonuje się jesienią w ogrodzie , w polu, w sadzie. Pozostałe osoby naśladują wykonywane ruchy.

10.                    Taniec "Krakowiak" w wykonaniu dzieci.

11.                    Taniec "Krakowiak"- wspólny taniec dziecka z rodzicem.

12.                    "Kolorowa jesień" – wspólna praca plastyczna z wykorzystaniem materiału przyrodniczego w pięciu zespołach. Układanie i przyklejanie kompozycji na dużych kartonach. W czasie pracy słuchanie muzyki A. Vivaldiego "Cztery pory roku" – "Jesień".

13.                    Zaproszenie gości na poczęstunek przygotowany przez dzieci – "Napoleonka"

14.                    Zakończenie spotkania, podziękowanie za wspólną zabawę, dzielenie się wrażeniami, swobodne rozmowy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin