ZPORR_kwalifikowalnosc_efs_24042006...doc

(520 KB) Pobierz

MINISTERSTWO ROZWOJU REGIONALNEGO

 

 

 





 

 

                    

 

 

 

 

 

 

EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY W ZPORR - 

KWALIFIKWALNOŚĆ WYDATKÓW

 

 

 

 

 

 

Kwiecień 2006

 

 

 

SPIS TREŚCI

 

DEFINICJE i WYKAZ UŻYWANYCH SKRÓTÓW              3

 

PODSTAWY PRAWNE              5

 

ROZDZIAŁ I: OGÓLNE ZASADY KWALIFIKOWALNOŚCI WYDATKÓW  W RAMACH PRIORYTETU 2 ZPORR              6

 

1.              Przychody w projektach współfinansowanych w ramach 2 Priorytetu ZPORR              6

 

2.              Wartość projektu w ramach 2 Priorytetu ZPORR              7

 

3.              Wkład własny w ramach 2 Priorytetu ZPORR              7

 

4.      Wkład rzeczowy              8

 

ROZDZIAŁ II: KATEGORIE WYDATKÓW KWALIFIKOWALNYCH W RAMACH PRIORYTETU 2 ZPORR              9

 

1.              Wydatki związane z personelem projektu              9

 

2.              Wydatki dotyczące udziału Beneficjentów Ostatecznych w projekcie              11

 

3.              Inne wydatki              13

 

ROZDZIAŁ III: WYDATKI NIEKWALIFIKOWALNE              19

20

 


DEFINICJE i WYKAZ UŻYWANYCH SKRÓTÓW

Europejski Fundusz Społeczny (EFS) - jeden z Funduszy Strukturalnych, który powołany został w celu wspierania wspólnotowej polityki społecznej. Finansuje on działania państw członkowskich w zakresie przeciwdziałania bezrobociu i rozwoju zasobów ludzkich. Ze środków funduszu finansowane są głównie szkolenia zawodowe, stypendia, praktyki zawodowe, doradztwo i pośrednictwo zawodowe, analizy i badania dotyczące rynku pracy itp.

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) – jeden z siedmiu programów operacyjnych, które służą realizacji Narodowego Planu Rozwoju/Podstaw Wsparcia Wspólnoty na lata 2004 – 2006. Program ten rozwija cele NPR, określając priorytety, kierunki i wysokość środków przeznaczonych na realizację polityki regionalnej państwa, które będą uruchamiane z udziałem funduszy strukturalnych w pierwszym okresie członkowstwa Polski w Unii Europejskiej

Uzupełnienie  Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (U ZPORR) – dokument wdrażający strategię i priorytety pomocy, zawierający także  szczegółowe elementy na poziomie działania, przygotowany przez Instytucję Zarządzającą i w razie potrzeby korygowany. W dokumencie tym przedstawione zostały szczegółowe kryteria wyboru projektów, system wdrażania, budżet działań

Ostateczny Odbiorca (Beneficjent) – podmiot korzystający ze wsparcia w ramach Działania, na podstawie umowy o dofinansowanie projektu.

Beneficjent Ostateczny (BO) –  Osoba, instytucja lub środowisko (grupa społeczna) bezpośrednio korzystająca z wdrażanej pomocy.

Dni – ilekroć w tekście jest mowa o dniach – należy rozumieć dni kalendarzowe.

Działanie – Grupa projektów realizujących ten sam cel. Działanie stanowi etap pośredni między priorytetem a projektem.

Beneficjent Końcowy (Instytucja Wdrażająca) – podmiot publiczny lub prywatny, odpowiedzialny za realizację działania w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (odpowiednio Urząd Marszałkowski lub inna Instytucja, której Samorząd Województwa powierzył realizację Działania).

Instytucja Pośrednicząca (IP) – jednostka publiczna podlegająca Instytucji Zarządzającej, do której Instytucja Zarządzająca deleguje część uprawnień; rolę tę pełni Urząd Wojewódzki.

Instytucja Zarządzająca (IZ) – instytucja lub organ administracji publicznej wyznaczony przez państwo członkowskie, odpowiedzialny za zarządzanie programem operacyjnym, której rolę pełni Departament Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego (DRR) w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (MRR).

Konkurs – procedura mająca na celu wyłonienie najlepszych projektów składanych przez Ostatecznych Odbiorców.

Mikroprzedsiębiorca – Beneficjent Ostateczny Działania 2.5 Promocja Przedsiębiorczości ZPORR, który założył działalność gospodarczą w trakcie korzystania ze wsparcia szkoleniowo-doradczego w ramach Działania 2.5 ZPORR, który spełnia kryteria określone dla mikroprzedsiębiorcy, gdzie za mikroprzedsiębiorcę uznaje się osobę fizyczną, która: 

    1) zatrudnia średnio rocznie mniej niż 10 pracowników (włączając przedsiębiorstwo jednoosobowe) i

    2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych  nie przekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub  suma aktywów jej bilansu sporządzonego na koniec ostatniego roku obrotowego nie przekracza  równowartości w złotych 2 milionów euro.

Lider Ostateczny Odbiorca, który zgłasza wniosek o dofinansowanie projektu w imieniu wszystkich Partnerów i odpowiada przed Beneficjentem Końcowym za jego realizację.

Partner – organizacja spełniająca te same kryteria co Ostateczny Odbiorca, współpracująca przy przygotowywaniu i realizacji projektu, zgodnie z podpisaną umową/porozumieniem o współpracy.

Projekt – przedsięwzięcie realizowane w ramach Działania, opisane we wniosku, będące przedmiotem umowy
o dofinansowanie projektu zawartej pomiędzy Beneficjentem Końcowym a Ostatecznym Odbiorcą.

Priorytet – zestaw sprecyzowanych celów w ZPORR

Ramowy Plan Realizacji Działania (RPRD) – dokument strategiczny opracowywany przez Beneficjenta Końcowego na dany rok realizacji Działania.

Wkład prywatny Ostatecznego Odbiorcy są to środki Ostatecznego Odbiorcy uwzględnione w budżecie projektu, których wysokości nie uwzględnia się przy obliczaniu wysokości dofinansowania.

Wkład własny Beneficjenta Ostatecznego – są to środki własne Beneficjenta Ostatecznego uwzględnione w budżecie projektu, przeznaczone na pokrycie części kosztów uczestnictwa w projekcie (w tym pokrycie m.in. 25% kosztów inwestycji objętej jednorazową dotacją inwestycyjną na rozwój działalności – działanie 2.5 ZPORR). Wkład własny ma postać finansową.

Wniosek – wniosek o dofinansowanie projektu przygotowany przez Ostatecznego Odbiorcę.

Wydatki kwalifikowalne ogółem – ogół kosztów, które kwalifikują się do refundacji ze środków Funduszy Strukturalnych, poniesionych w trakcie realizacji projektu oraz w trakcie wdrażania, zarządzania, monitorowania programów, w ramach których powyższy projekt jest realizowany.

Zasada de minimis –  zgodnie z zasadą de minimis, o której mowa w rozporządzeniu 69/2001/WE z dnia 12 stycznia w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis ( Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001), pomoc może być udzielana w ograniczonej wysokości (do 100 tys. euro) dla jednego przedsiębiorcy w ciągu trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Pomoc de minimis nie może być udzielana w rolnictwie, rybołówstwie i nie może być przeznaczana na subsydia eksportowe lub mieć na celu uprzywilejowania produktów krajowych wobec zagranicznych. Pomoc udzielana w ramach zasady de minimis sumuje się tylko z inną pomocą de minimis, udzieloną jako pomoc indywidualna oraz w ramach programu pomocowego.


PODSTAWY PRAWNE

Regulacje krajowe

·         Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. z 2004 r., nr 116, poz. 1206)

·         Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2004 r., nr 19, poz., 177 z pózn. zm)

·         Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej
(Dz. U. z 2004 r., nr 123, poz.1291)

·         Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 200 4r. nr 173, poz. 1807 z pózn. zm)

·         Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r., nr 76, poz. 694 z pózn. zm.)

·         Ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. nr 15, poz. 148 z późn. zm.)

·         Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia  Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004–2006 (Dz. U. z 2004 r., Nr 166, poz. 1745)

·         Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006  (Dz. U z 2004 r., Nr 200, poz. 2051 z późn. zmianami)

·         Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 17 listopada 2004 w sprawie udzielania pomocy na wspieranie inwestycji w zakresie zatrudnienia (Dz. U. z 2004 r. Nr 267, poz. 2653).

·         Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 3 grudnia 2004 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na wspieranie promocji przedsiębiorczości (Dz. U. Nr 267, poz. 2655 z późn. zm.)

·         Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 3 grudnia 2004 r. w sprawie trybu składania
i wzorów wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. Nr 257, poz. 2575)

·         Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 22.09.2004 r. w sprawie trybu, terminów
i zakresu sprawozdawczości dotyczącej realizacji Narodowego Planu Rozwoju, trybu kontroli realizacji Narodowego Planu Rozwoju oraz trybu rozliczeń (Dz. U. Nr 216, poz. 2206)

·         Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 grudnia 2004 r. w sprawie wzorów sprawozdań okresowych, rocznych i końcowych sporządzanych w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. Nr 284, poz. 2843)

·         Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 października 2004 r. w sprawie wzorów umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. Nr 225, poz. 2285)

·         Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wzorów umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. nr 137, poz. 1153).

 

 

Regulacje wspólnotowe

 

·         Rozporządzenie Rady nr 1260/99/WE wprowadzające ogólne przepisy dotyczące funduszy strukturalnych

·         Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1784/1999/WE w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego

·         Rozporządzenie Komisji nr 1685/2000 z dnia 28 lipca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad wdrażania rozporządzenia Rady nr 1260/1999 w zakresie uznawania wydatków na działania współfinansowane z funduszy strukturalnych

·         Rozporządzenie Komisji nr 1159/2000 z 30 maja 2000 r. w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych podejmowanych przez państwa członkowskie i dotyczące pomocy z Funduszy Strukturalnych

·         Rozporządzenie Komisji nr 438/2001 z dnia 2 marca 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady dla wdrożenia rozporządzenia Rady nr 1260/1999 w sprawie systemów zarządzania i kontroli w zakresie pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych

·         Rozporządzenie 2204/20 z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE
w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia (Dz.U. WE L 337, 13.12.2002)

·         Rozporządzenie Komisji (WE) nr 448/2004 z dnia 10 marca 2004 roku zmieniające Rozporządzenie (WE)
nr 1685/2000 ustanawiające szczegółowe zasady rozporządzenia Rady (WE) nr 1260/1999 odnośnie kwalifikowalności wydatków związanych z projektami współfinansowanymi z Funduszy Strukturalnych oraz anulujące Rozporządzenie (WE) nr 1145/2003

·         Załącznik I Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, tekst skonsolidowany uwzględniający zmiany wprowadzone Traktatem z Nicei (Dz. Urz. WE C 235 24.12.2002 r.)

ROZDZIAŁ I: OGÓLNE ZASADY KWALIFIKOWALNOŚCI WYDATKÓW
W RAMACH PRIORYTETU 2 ZPORR

Pojęcie wydatków kwalifikowalnych dotyczy wszystkich pieniężnych wydatków i rzeczowych wkładów związanych z realizacją projektu. Za wydatki kwalifikowalne mogą być uznane wszystkie wydatki związane
z projektem realizowanym w ramach działań Priorytetu 2 ZPORR, o ile:

§         są niezbędne dla realizacji projektu i bezpośrednio z nim związane;

§         zostaną uwzględnione w budżecie projektu, we wniosku stanowiącym załącznik do umowy
o dofinansowanie projektu (uwzględnienie w budżecie projektu wydatków niekwalifikowalnych jest również możliwe, ale jedynie jako dodatkowy element budżetu, finansowany wyłącznie ze środków własnych – ponad zobowiązanie wynikające z warunków uzyskania dofinansowania);

§         spełniają wymogi efektywnego zarządzania finansami, w szczególności osiągania wysokiej jakości za daną cenę;

§         zostały faktycznie poniesione (niekoniecznie w formie gotówkowej), wykazane w dokumentacji finansowej Ostatecznego Odbiorcy i są poparte stosownymi dokumentami (faktury lub inne dokumenty księgowe o równoważnej wartości dowodowej)[1]. W przypadku działania 2.2 wydatkiem kwalifikowalnym jest wypłata stypendium przez Ostatecznego Odbiorcę na rzecz Beneficjenta Ostatecznego. Dopuszczono dokumentowanie wydatków poniesionych przez uczniów (Beneficjentów Ostatecznych) także na podstawie paragonów, biletów – Instytucja Zarządzająca ZPORR, przyjęła zasadę, że celem przedstawiania przez uczniów dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków jest zapewnienie wykorzystania stypendiów na cele edukacyjne. W związku z powyższym nie ma konieczności, by spełniały one równie restrykcyjne wymogi, jak dokumenty przedstawiane przez Ostatecznego Odbiorcę.

Za wydatki kwalifikowalne projektów realizowanych w ramach działań Priorytetu 2 ZPORR uznaje się wydatki zgodne z:

1.       rozporządzeniem Komisji (WE) nr 448/2004 z dnia 10 marca 2004 r. zmieniającym rozporządzenie 1645/2000 ustanawiające szczegółowe zasady wprowadzania rozporządzenia Rady 1260/1999 w sprawie kwalifikowania wydatków związanych z projektami współfinansowanymi z Funduszy Strukturalnych i uchylające rozporządzenie 1145/2003 (Dz. Urz. WE L 72, z 11.03.2004 r.);

2.       Uzupełnieniem ZPORR stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy
z dnia 25 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. 2004 r. Nr 200, poz. 2051 z późn. zmianami).

W przypadku Priorytetu 2 ZPORR za kwalifikowalne uznaje się wydatki, które zostały poniesione w okresie realizacji projektu, nie wcześniej niż w dniu złożenia przez Ostatecznego Odbiorcę wniosku o przyznanie dofinansowania i nie później niż do momentu finansowego zakończenia projektu (finansowe zakończenie realizacji projektu odnosi się do daty obejmującej zapłatę wszystkich wydatków w ramach projektu).
W przypadku, gdy data rozpoczęcia realizacji projektu została ustalona we wniosku przed datą określoną przez Beneficjenta Końcowego jako dzień otwarcia procedury naboru wniosków, wydatki ponoszone na realizację projektu przed datą ogłoszenia konkursu nie będą uznawane za kwalifikowalne. W sytuacji, gdy Ostateczny Odbiorca jest zobowiązany do zastosowania procedur dotyczących udzielania zamówień publicznych, wydatki są kwalifikowalne wyłącznie w przypadku, gdy zostały poniesione zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2004 r. Nr 19 poz. 177).

 

 

1.       Przychody w projektach współfinansowanych w ramach Priorytetu 2 ZPORR

 

Co do zasady, projekty współfinansowane z EFS nie powinny być nastawione na zysk, bowiem głównym ich celem jest rozwój zasobów ludzkich. Niemniej jednak w projektach realizowanych przez szereg różnych podmiotów mogą zajść przypadki uzyskania przychodu.

Za przychody uważane są środki uzyskane w trakcie realizacji projektu, z tytułu:

-          sprzedaży (np. sprzedaż wyników badań przeprowadzonych przy współfinansowaniu z EFS, sprzedaż materiałów wytworzonych podczas szkolenia współfinansowanego z EFS);

-          wynajmu;

-          świadczenia usług (np. usługi gastronomiczne świadczone przez uczestników projektu szkoleniowego z zakresu gastronomii);

-          dodatkowych opłat od osób indywidualnych uczestniczących w projekcie (np. wpisowe, czesne);

-          innych równoważnych dochodów (np. opłaty za udostępnianie telefonu lub kopiarki).

Powyższy katalog nie ma charakteru zamkniętego. Należy pamiętać, iż każdy przychód planowany do osiągnięcia w projekcie w okresie jego współfinansowania, musi zostać włączony do budżetu projektu i po...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin