Prawo administracyjne - K. Wlaźlak ćwiczenia 6 2008-2009.doc

(67 KB) Pobierz

Ćwiczenia 6 1.12.2008

Biuletyn Informacji Publicznej

Art. 8. 1. Tworzy się urzędowy publikator teleinformatyczny - Biuletyn Informacji Publicznej - w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej, zwany dalej "Biuletynem Informacji Publicznej".

 

Zasada jawności działania administracji

Co do zasady obowiązuje podmioty administrujące (szerzej niż organy administracji).

Zasada ta ma dwie strony. Nakłada na podmioty administrujące obowiązek informowania o swojej szeroko rozumianej działalności a z drugiej daje obywatelowi prawo do dostępu do takiej informacji.

 

Art. 61. Konstytucji

1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

2. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

3. Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.

4. Tryb udzielania informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, określają ustawy, a w odniesieniu do Sejmu i Senatu ich regulaminy.

 

Art. 4. Ustawy o dostępie do informacji publicznej

 1. Obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności:

  1)   organy władzy publicznej,

  2)   organy samorządów gospodarczych i zawodowych,

  3)   podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa,

  4)   podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego,

  5)   podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.

2.  (1) Obowiązane do udostępnienia informacji publicznej są organizacje związkowe i pracodawców reprezentatywne, w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. Nr 100, poz. 1080, z późn. zm.), oraz partie polityczne.

3. Obowiązane do udostępniania informacji publicznej są podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, będące w posiadaniu takich informacji.

 

Definicja informacji publicznej

Art. 1. 

1. Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie.

2. Przepisy ustawy nie naruszają przepisów innych ustaw określających odmienne zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami publicznymi.

 

Zakres podmiotowy

Art. 4. 1. Obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności:

  1)   organy władzy publicznej, (np. wójt, wojewoda, burmistrz, prezydent miasta, Minister, kurator oświaty)

  2)   organy samorządów gospodarczych i zawodowych,(Okręgowa Izba Lekarska, samorządy architektów, cechy rzemiosł, Krajowa Izba Gospodarcza)

  3)   podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa,(Prokuratura, Wojewoda)

  4)   podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, (państwowe osoby prawne – Uniwersytet, przedsiębiorstwa państwowe, samorządowe osoby prawne - szpitale)

  5)   podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.(Spółki z udziałem Skarbu Państwa)

 

Zakres udzielanej informacji

Zakres udzielanej informacji jest ukazany egzemplifikacyjnie (przykładowo) w art. 6.

Art. 6. 

1. Udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o:

  1)   polityce wewnętrznej i zagranicznej, w tym o:

a)  zamierzeniach działań władzy ustawodawczej oraz wykonawczej,

b)  projektowaniu aktów normatywnych,

c)  programach w zakresie realizacji zadań publicznych, sposobie ich realizacji, wykonywaniu i skutkach realizacji tych zadań,

  2)   podmiotach, o których mowa w art. 4 ust. 1, w tym o:

a)  statusie prawnym lub formie prawnej,

b)  organizacji,

c)  przedmiocie działalności i kompetencjach,

d)  organach i osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencjach,

e)  strukturze własnościowej podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3-5,

f)  majątku, którym dysponują,

  3)   zasadach funkcjonowania podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1, w tym o:

a)  trybie działania władz publicznych i ich jednostek organizacyjnych,

b)  trybie działania państwowych osób prawnych i osób prawnych samorządu terytorialnego w zakresie wykonywania zadań publicznych i ich działalności w ramach gospodarki budżetowej i pozabudżetowej,

c)  sposobach stanowienia aktów publicznoprawnych,

d)  sposobach przyjmowania i załatwiania spraw,

e)  stanie przyjmowanych spraw, kolejności ich załatwiania lub rozstrzygania,

f)  prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach oraz o sposobach i zasadach udostępniania danych w nich zawartych,

g)   (2) naborze kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska, w zakresie określonym w przepisach odrębnych,

h)   (3) konkursie na wyższe stanowisko w służbie cywilnej, w zakresie określonym w przepisach odrębnych,

  4)   danych publicznych, w tym:

a)  treść i postać dokumentów urzędowych, w szczególności:

  treść aktów administracyjnych i innych rozstrzygnięć,

  dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających,

b)  stanowiska w sprawach publicznych zajęte przez organy władzy publicznej i przez funkcjonariuszy publicznych w rozumieniu przepisów Kodeksu karnego,

c)  treść innych wystąpień i ocen dokonywanych przez organy władzy publicznej,

d)  informacja o stanie państwa, samorządów i ich jednostek organizacyjnych,

  5)   majątku publicznym, w tym o:

a)  majątku Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych,

b)  innych prawach majątkowych przysługujących państwu i jego długach,

c)  majątku jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządów zawodowych i gospodarczych oraz majątku osób prawnych samorządu terytorialnego, a także kas chorych,

d)  majątku podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 5, pochodzącym z zadysponowania majątkiem, o którym mowa w lit. a)-c), oraz pożytkach z tego majątku i jego obciążeniach,

e)  dochodach i stratach spółek handlowych, w których podmioty, o których mowa w lit. a)-c), mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych, oraz dysponowaniu tymi dochodami i sposobie pokrywania strat,

f)  długu publicznym,

g)  pomocy publicznej,

h)  ciężarach publicznych.

2. Dokumentem urzędowym w rozumieniu ustawy jest treść oświadczenia woli lub wiedzy, utrwalona i podpisana w dowolnej formie przez funkcjonariusza publicznego w rozumieniu przepisów Kodeksu karnego, w ramach jego kompetencji, skierowana do innego podmiotu lub złożona do akt sprawy.

 

Wyłączenia

Art. 23. Ustawy o ochronie informacji niejawnych

1. Informacje niejawne zaklasyfikowane jako stanowiące tajemnicę państwową oznacza się klauzulą:

  1)   "ściśle tajne" - zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy (część I);

  2)   "tajne" - zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy (część II).

2. Informacje niejawne zaklasyfikowane jako stanowiące tajemnicę służbową oznacza się klauzulą:

  1)   "poufne" - w przypadku gdy ich nieuprawnione ujawnienie powodowałoby szkodę dla interesów państwa, interesu publicznego lub prawnie chronionego interesu obywateli;

  2)   "zastrzeżone" - w przypadku gdy ich nieuprawnione ujawnienie mogłoby spowodować szkodę dla prawnie chronionych interesów obywateli albo jednostki organizacyjnej.

 

Sposób udostępniania informacji publicznej

Art. 7. 

1. Udostępnianie informacji publicznych następuje w drodze:

  1) &#...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin