Scenariusz zajęć
z zakresu edukacji społeczno - przyrodniczej
Data:
Grupa wiekowa: 3-6 latki
Treści programowe:
- poznanie zjawisk atmosferycznych zachodzących w przyrodzie, wyjaśnienie jak one powstają,
- poznaje nową technikę,
Temat zajęć: „Malujemy tęczę” – malowanie kawałkami pociętych gąbek,
Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:
- wie jak wygląda tęcza,
- wyjaśnia jak powstaje tęcza,
- poznaje kolory tęczy, zwraca uwagę na kolejność ich występowania,
- maluje farbami plakatowymi za pomocą gąbki na dużym arkuszu papieru,
- wypowiada się nt ilustracji,
Metody nauczania:
- czynne
- słowne
- oglądowe
Formy organizacyjne:
- zbiorowe
- indywidualne
Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracja przedstawiająca tęczę, paski papieru w kolorach tęczy, gąbeczki, kartki, farby plakatowe, arkusze białego papieru A3, pokrywki od pudełek do rozłożenia farbek,
Szczegółowy przebieg zajęć:
Tok zajęć
Czynności nauczyciela
Czynności dzieci
Wstęp
Rozwinięcie
Zakończenie
Powitanie zaproszenie dzieci na dywan,
Zagadki dot. tęczy, deszczu, słońca,
Rozmowa o zjawisku powstawania tęczy (na podst. ilustracji na tablicy):
Co to jest tęcza?
Jak powstaje tęcza?
Ile ma kolorów? Jakie? W jakiej kolejności występują?
Przyczepianie kolorów tęczy na tablicy, zachowanie ich kolejności, nazywanie kolorów tęczy,
Zabawa ruchowa „Świeci słonko – pada deszczyk”,
Praca przy stolikach „Malujemy tęczę” – malowanie kawałkami pociętych gąbek,
Ocena prac dzieci, podsumowanie,
dzieci odgadują zagadki,
odpowiadają na pytania na podst. ilustracji,
przyczepiają do tablicy kolory tęczy w odpowiedniej kolejności, nazywają te kolory, w efekcie tworzą tęczę,
na sygnał „świeci słonko” podnoszą rączki do góry i kołyszą nimi, na sygnał „pada deszczyk” stukają paluszkami o podłogę,
malują kawałkami gąbek siedmiobarwną tęczę, poznają nową technikę,
aniaroli