Scenariusz zajęcia - POMAGAMY PANI JESIENI.doc

(42 KB) Pobierz

-                     SCENARIUSZ ZAJĘCIA

z zakresu edukacji matematycznej

 

 

1.     Data:

2.     Grupa wiekowa: 5-6 latki

3.     Treści programowe:

- klasyfikuje przedmioty pod względem jednej i dwóch cech wspólnych,

- tworzenia prac plastycznych inspirowanych muzyką

4.     Temat zajęć:  „Pomagamy Pani Jesieni”

5.     Cele edukacyjne (dziecko):

- klasyfikuje przedmioty wg przeznaczenia oraz wielkości i koloru

- słucha utworu, wypowiada się na jego temat,

- tworzy prace plastyczną inspirowaną muzyką

- poznaje nową techniką plastyczna

 

6.     Metody nauczania:

- słowna: rozmowa, objaśnienie, pochwała

- czynna (działalność praktyczna dzieci): kierowanie własną działaniem, zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń

- oglądowa: pokaz,

 

7.     Formy organizacyjne

- indywidualna,

- zbiorowa,

 

8.     Środki dydaktyczne:

Obrazek Pani Jesieni, pudełko z kasztanami, żołędziami, orzechami, trzy kółka lub szarfy, pudełko z wyciętymi kolorowymi liśćmi, małymi i dużymi, tamburyn, płyta CD, kartki, farbki, kubeczki z wodą,

 

9.     Literatura przedmiotu:

Czapara E., Żaba-Żabińska W.[red.] „Przedszkole czterolatka. Przewodnik metodyczny”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2008;

Kwaśniewska M., Żaba-Żabińska W. „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2009;

 

 

10. Przebieg zajęć

Tok zajęć

Czynności n-la

Czynności dzieci

Czynności organizacyjno-porządkowe

Wprowadzenie do tematyki zajęć

Uświadomienie celu zajęć

 

Realizacja tematu – klasyfikacja przedmiotów

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie oddechowe

 

 

Zabawa ruchowa

 

 

 

 

 

 

 

Rozwijanie wrażliwości słuchowej

 

 

 

Tworzenie prac plastycznych inspirowanych muzyką

 

Podsumowanie i ocena pracy dzieci

- zaproszenie dzieci na dywan,

 

 

- piosenka na powitanie „Wszyscy są, witam Was…”

- s-tka przykleja na tablicy obrazek przedstawiający Panią Jesień, pyta:

„Jak myślicie kto to taki?”

- S-tka mówi, że jesień przynosi ze sobą różne dary, pomożemy jej je uporządkować. Kładzie na środku pudełko z kasztanami, żołędziami, orzechami. Prosi, by dzieci je uporządkowały wkładając je do trzech kółek, znajdujących się na środku.

- S-tka kładzie na dywanie kolejne pudełko z wyciętymi kolorowymi liśćmi, małymi i dużymi. Tym razem zadaniem dzieci jest klasyfikowanie liści wg wielkości i koloru.

- s-tka poleca, by każde dziecko wzięło jeden listek, położyło go na dłoni i dmuchało na niego tak by nie odleciał, nast. dzieci dmuchają tak, by listek odleciał jak najdalej.

- studentka poleca, by dzieci stanęły w rozsypce, na dźwięk tamburyna biegają, wirują po sali jak listki na wierze, na hasło studentki ,, ogrodnik idzie,,  wszystkie listki zastygają w bezruchu, ogrodnik (wybrane wcześniej jedno dziecko) szuka listków, które się poruszą odpadają z zabawy i siadają na dywanie.

- słuchanie fragm.. utworu Vivaldiego „Cztery pory roku-Jesień”,

- rozmowa z dziećmi na temat utworu

czy jest szybki/wolny, wesoły/smutny?

czy pasuje do jesieni, dlaczego?

jakie kolory się z nim kojarzą?

- praca przy stolikach do muzyki Vivaldiego „Cztery pory roku - Jesień”, wyjaśnienie kolejności pracy.

- oglądanie prac wszystkich dzieci, udzielenie pochwały,

- S-tka prosi by dzieci pokazały czy podobały im się zajęcia poprzez mimikę,

- podziękowanie za wspólną zabawę,

- dzieci siadają w rozsypce na dywanie,

 

-dzieci śpiewają i pokazują do słów piosenki,

- dzieci odgadują na podstawie rysunku,

 

 

 

- dzieci siedzą w kole, każde kolejno bierze jeden przedmiot z pudełka i wkłada do odpowiedniego kółka;

 

 

- dzieci klasyfikują liście wg dwóch cech jakościowych,

- dzieci dmuchają z różnym natężeniem na listki,

 

 

- dzieci biegają po sali, jedno  jest ogrodnikiem który czeka na hasło s-tki i wyszukuje dzieci które się poruszą,

 

 

 

 

- dzieci słuchają utworu z zamkniętymi oczami,

- mówią o swoich odczuciach na temat wysłuchanego utworu

 

- dzieci najpierw zgniatają kartkę papieru, a nast. lekką ją prostując malują farbkami przy użyciu dużej ilości wody z użyciem jesiennych barw,

- dzieci oglądają swoją pracę i prace kolegów i koleżanek,

- dzieci uśmiechają się jeśli zajęcia się podobały,

„robią” smutną minę jeśli zajęcia im się nie podobały,

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin