ściąga.docx

(27 KB) Pobierz

Legislacja- proces tworzenia przez org. państwowe i samorządowe aktów prawnych powszechnie obowiązujących na danym terenie.

Prawo- zespół, całokształt norm postępowania, które zostały ustanowione przez organy państwa, uznane przez organy państwowe, które regulują zachowania doniosłe z punktu widzenia państwa i których przestrzeganie jest zagwarantowane przez państwo.

 

Prawo krajowe-> konstytucja ->ustawy ->rozporządzenia ->akty wykonawcze i prawa miejscowego

Prawo wspólnotowe unijne-> tzw. prawo pierwotne (traktatowe) ->prawo wtórne tzn. rozporządzenia wykonawcze do traktatu

Norma prawna- to norma postępowania, która została ustanowiona przez upoważniony organ państwa.

Poza podziałem normy na hipotezę, dyspozycje i sankcje, wyróżniamy następujący podział:

wg. szkoły poznańskiej:

normy sankcjonowanej (hipoteza i dyspozycja) skierowanej do adresatów tej normy, nakazującej określony sposób postępowania, np. każdy ma prawny obowiązek powstrzymywania się od kradzieży

normy sankcjonowane (sankcja) skierowane do organów państwa, nakazujące stosowanie określonej w przepisach sankcji, w sytuacji gdy adresat z p.1 zachowa się w sposób niezgodny z normą sankcjonowaną.

Powstawanie prawa,charakter:

spontaniczny-w ten sposób dokonuje się prawo zwyczajowe

zorganizowany-oparty jest na tworzeniu prawa według określonych reguł i przez określone podmioty

Istnieją 4 rodzaje form powstawania norm prawnych:

prawo zwyczajowe- to najstarsza forma powstawania prawa. Procedura powstawania prawa: w danej społeczności musi się wykształcić powszechnie akceptowany zwyczaj postępowania w określony sposób, w określonej sytuacji, z którym wiąże się przekonanie, że postępowanie to zostało wytworzone przez normę zwyczajową. Potem, gdy organ państwowy, np. sąd jako podstawę swojego rozstrzygnięcia wskaże tą normę, wówczas norma ta staje się normą prawa zwyczajowego. Czynność podjęcia przez organ państwowy rozstrzygnięcia na podstawie normy zwyczajowej nazywa się aktem uznania tej normy.

precedens prawotwórczy- miał on miejsce przede wszystkim w anglosaskim systemie prawotwórczym. W sytuacji braku uregulowań prawnych, w danym zakresie, gdy podmiot uprawniony zwrócił się do sądu o rozstrzygnięcie danej sprawy-wówczas konkretny sposób rozstrzygnięcia tej sprawy stanowił precedens. Na jego podstawie w późniejszych sprawach wynikających z tego samego stanu faktycznego organ państwowy zobowiązany był do wydania rozstrzygnięcia o identycznej treści, tzn. wyrok w sprawie pierwszej tego typu stawał się również normą prawną.

umowa-charakteryzuje się tym, że twórcy umowy są jednocześnie adresatami postanowień zawartych w tejże umowie. Umowa jako źródło prawa posiada szczególne znaczenie na gruncie prawa międzynarodowego, np. państwa międzynarodowe zawierają umowy dwustronne lub wielostronne na podstawie których uzgadniane są uprawnienia i obowiązki, np. o unikaniu podwójnego podatku- Polska- Holandia lub organizacje międzynarodowe. Umowy jako źródło prawa mogą być także w prawie krajowym, np. układy zbiorowe pracy występujące na gruncie kodeksu pracy. Jest to rodzaj umowy zawieranej pomiędzy pracodawcą a pracownikami, którzy ustalają wzajemne uprawnienia i obowiązki. Normy prawa pracy zawierają przepisy bezwzględnie obowiązujące, natomiast tzw. układy zbiorowe nadają co do zasady większe uprawnienia pracownikom, np. dłuższy urlop, dodatkowe gratyfikacje. W sytuacji sporu między pracownikami a pracodawcą w zakresie spraw objętych postanowieniami układu zbiorowego pracy podstawą rozstrzygnięcia sądu pracy nie będą postanowienia-normy KP, lecz układu zbiorowego pracy.

stanowienie prawa- to najbardziej sformalizowana forma powstawania prawa. Na stanowienie prawa składają się poniżej wskazane zagadnienia, które regulowane są przez normy prawne, które określają:

*podmioty uprawnione do stanowienia prawa, np. sejm

*zakres praw, które mogą być regulowane w akcie prawnym danego rodzaju, np. normy nakładające kary

*formę aktu prawnego, np. ustawa, rozporządzenie

*regulują całą procedurę procesu prawotwórczego

procedurę uchwalania aktów prawnych, np. przepisy dotyczące działania sejmu

*regulują także tematykę/problematykę ogłaszania aktów prawnych

*regulują problematykę aktów prawnych całych, bądź też poszczególnych jego części, np. przepisy dotyczące funkcjonowania parlamentu oraz ustawy samorządowe

Akt normatywny- zbiór przepisów prawnych, który jest w odpowiedni sposób wydawany przez uprawniony i kompetentny organ państwa, np. parlament. Wyraża on normy generalne i abstrakcyjne oraz zaopatrzony w nazwę, np. ustawa.

Zakres obowiązywania prawa.

Każda norma prawna trwa w  określonym czasie. Sytuację tę można odnieść do całego aktu normatywnego bądź poszczególnych przepisów prawnych, które zawarte zostały w tym akcie. Sytuacja ta oznacza, że istnieje taki moment, od którego dana norma prawna staje się elementem systemu prawnego i taki moment, od którego ta norma przestaje być elementem tego systemu prawnego.

Przepis prawny obowiązuje i jest elementem systemu prawnego w sytuacji, gdy została wprowadzona do tego systemu zgodnie z procedurami prawotwórczymi i nie została z tego systemu zgodnie z ww. regułami wyeliminowana. W sytuacji, gdy norma prawna powstała w rezultacie stanowienia prawa, wówczas norma ta staje się elementem systemu prawnego z chwilą dokonania ostatniej czynności konwencjonalnej wchodzącej w skład stanowienia prawa. Tą ostatnią czynnością jest zazwyczaj czynność polegająca na ogłoszeniu aktu normatywnego w dzienniku ustaw.

Wejście w życie- jest to pojęcie odmienne od pojęcia obowiązywania prawa.

Akt prawny wchodzi w życie w określonym momencie czasu. Oznacza to, że od tego momentu akty prawne, które weszły w życie muszą wyć stosowane i realizowane przez wszystkich adresatów tego aktu.

Istnieje zasada, iż termin wejścia w życie aktu prawnego wyznacza organ tworzący prawo, który jest upoważniony do ustanowienia tego prawa, np. parlament w przypadku ustaw, ministrowie w przypadku rozporządzeń wykonawczych.

Termin wejścia w życie aktu można wyznaczyć na dzień ogłoszenia tego aktu albo w okresie późniejszym.

W tej sytuacji mamy do czynienia z vacatio legis- czasokresem od daty ogłoszenia aktu prawnego do daty wejścia w życie tego aktu prawnego.

Istnieją różne podstawy vacatio legis:

konieczność zapoznania się przez adresatów nowego aktu z jego treścią, tak aby był on prawidłowo stosowany przez obywateli, sądy, itd. Stosuje się długie vacatio legis regulowane przepisami całkowicie nowego aspektu, bądź całkowite zmodyfikowanie prawa obowiązującego wcześniej.

względy finansowe- kiedy wraz z wprowadzeniem nowej noty prawnej istnieje konieczność poniesienia nowych wydatków najczęściej z budżetu państwa, np. wprowadzenie dwuinstancyjnego wojewódzkiego sądu administracyjnego- powstanie tych sądów wiązało się z koniecznością wybudowania gmachów dla SA, zakupienie urządzeń biurowych, zatrudnienie pracowników.

Eliminacja aktów prawnych z obowiązującego systemu prawnego.

Zasadą jest, iż akt normatywne/prawne nie wskazują w swojej treści daty końcowej obowiązywania takiego aktu. Sytuacja ta oznacza, że dany akt prawny należy stosować aż do momentu jego uchylenia w trybie:

*Zwyczajnym

*Nadzwyczajnym

Istnieją wyjątki od tej zasady, spowodowane są one określonymi okolicznościami:

*Dotyczą charakteru prawnego danego aktu normatywnego (ustawa budżetowa, obowiązuje wyłącznie w jednym roku budżetowym)

*Zmiana sytuacji społeczno- ekonomicznej (rozporządzenia wykonawcze, wydawane przez komisję europejską, Radę ministrów, na podstawie których to rozporządzenia wyłączone zostają spod zakazu niektóre rodzaje porozumień ograniczających konkurencje zawierane na rynkach bankowych, ubezpieczeniowych, w zakresie sprzedaży i serwisu samochodów-w tych rozporządzeniach wskazany jest trzyletni termin obowiązywania takiego rozporządzenia)

*W sytuacji, gdy dany akt prawny nie wskazuje czasokresu swojego obowiązywania, wówczas obowiązywanie trwa tak długo aż nie utraci swej mocy obowiązującej.

Podstawową zwyczajną procedurą eliminacji aktów prawnych z obowiązującego systemu prawnego jest uchylanie tychże aktów:

*przez uprawniony do tego podmiot

*zgodnie z określoną w przypadku prawa procedurą uchylania

*czynność konwencjonalna, mocą której przepis prawa czy norma prawna zostaje wyeliminowana z obowiązującego systemu prawnego

Podmioty uprawnione do uchylania aktów prawnych.

Zasadą jest iż uprawnienie do uchylania aktów prawnych posiada ten sam podmiot, który ustanowił daną normę (sejm uchwala i uchyla ustawy).

Zasadniczo akt prawny jest uchylany w takiej samej formie w której został on ustanowiony.

Od wyżej wymienionej zasady istnieje wyjątek dotyczący tożsamości podmiotu czy organu, który dany akt prawny uchyla (prezes Rady Ministrów posiada uprawnienie do uchylania aktów prawa miejscowego, które zostały wydane przez wojewodów, a które to akty są sprzeczne z bieżącą polityką rządu, jest to przejaw tak zwanej kontroli wewnętrznej dokonywanej przez organy kontroli administracji publicznej).

Uchylenie aktów prawnych może mieć dwojaki charakter:

*całkowity- polega na eliminacji całego aktu prawnego

*częściowy- polega na eliminacji części niektórych przepisów zawartych w danym akcie prawnym

Eliminacja aktów prawnych z systemu prawnego w trybie nadzwyczajnym-Istnieją 2 metody eliminacji przepisów prawych w tym trybie. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż uchylenie następuje na podstawie rozstrzygnięcia organu ochrony prawnej. Rozstrzygnięcie to wywołuje ten skutek, iż akt prawny traci swoją moc obowiązującą.

Uprawnienia do uchylania/eliminowania posiadają następujące organy:

Trybunał Konstytucyjny- posiada uprawnienia do eliminowania przepisów prawa z powodu ich niezgodności z Konstytucją

Sądy Administracyjne- posiadają uprawnienia do eliminacji tak zwanych aktów prawa miejscowego

 

Konstytucyjne źródła prawa.

Źródła prawa uregulowane zostały w rozdziale 3 Konstytucji RP. Konstytucja w artykule 87 reguluje źródła prawa, do źródeł tych zaliczając:

*konstytucję

*ratyfikowane umowy międzynarodowe

*ustawy

*akty prawa miejscowego

Źródła prawa (a-c) są zaliczane do kategorii źródeł prawa powszechnie obowiązującego, oznacza to iż źródła te obowiązują i znajdują zastosowanie na całym terytorium naszego kraju.

Źródła prawa (d) posiadają one charakter powszechnie obowiązujący, jednakże źródła te posiadają ograniczony zasięg terytorialny swojego obowiązywania, obowiązują na obszarze działania organu, który wydał dany akt prawa miejscowego (gmina, powiat, województwo).

Do źródeł prawa nie są zaliczane:

*wszelkiego rodzaju wyjaśnienia i wytyczne, a więc wskazówki zawierające dyrektywy interpretacji aktów prawnych, wyjaśnienia te są wydawane w następujących sytuacjach:

-gdy treść norm prawnych jest lakoniczna, bądź też w tak zwanym słowniczku zawarto definicje legalne, który zawarty jest w ustawie; brak jest przepisów wyjaśniających i interpretujących treść danego terminu/pojęcia zawartego w akcie prawnym (ustawa o ochronie konkurencji konsumentów, która nie zawiera definicji wolnej czy też skutecznej konkurencji).

-złe prawo- np. przepisy szeregu ustaw podatkowych; minister finansów wielokrotnie wydaje wyjaśnienia dotyczące interpretacji poszczególnych przepisów prawa z zakresu prawa podatkowego, a także w sytuacji gdy istnieją przepisy, które mogą być ze sobą sprzeczne.

-wytyczne uszczegóławiają treść norm prawnych zawartych w ustawie-a to bardzo często w sytuacji braku delegacji ustawowej do wydania rozporządzeń. Tego typu wyjaśnienia nie stanowią obowiązującego źródła prawa, ale mają na celu zwiększenie przejrzystości prawa i to zarówno przez obywateli jak też przez organy stosujące prawo (wyjaśnienia prezesa urzędu ochrony konkurencji i konsumentów w sprawie administracji kar pieniężnych). Wyjaśnienia te zostały wydane z uwagi na lakoniczność przesłanek dotyczących nakładania na administrację kar pieniężnych, które zostały zawarte w ustawie. Ustawa wskazuje, iż prezes UOKiK decydując się na nałożenie kary pieniężnej zobowiązany jest brać pod uwagę przede wszystkim okres naruszenia przepisów ustawy oraz stopień tego naruszenia. Brak jest przepisów wykonawczych w tym zakresie, dlatego też prezes UOKiK wskazuje, w jaki sposób on przy wydawaniu decyzji o nałożeniu kary interpretuje wyżej wymienione wyrażenia ustawowe. Wyjaśnienia te są przejawem aktualnej polityki administracyjnej organów administracji. Akty te uzupełniają treść przepisów prawnych zawartych w ustawach.

Prawo wspólnotowe.

Wyjaśnienia i wytyczne w prawie wspólnotowym są bardzo często stosowaną metodą informowania obywateli i organów stosujących daną dziedzinę prawa.

Nie posiadają charakteru wiążącego prawnie, jednakże bardzo często wyjaśnienia i wytyczne. Z czasem przekształcają się w obowiązujące prawo w ten sposób, iż prawodawca wspólnotowy reguluje materię zawartą w wytycznych-VAT prawny.

Kolejnym instrumentem mającym na celu wyjaśnienie treści przepisów prawnych są orzeczenia Sądu Najwyższego, które wydane zostały:

*na skutek zapytania prawnego złożonego przez sądy rozstrzygające daną sprawę, które posiadają poważne wątpliwości prawne przy rozstrzygnięciu danej sprawy

*na skutek skarg konstytucyjnych w trybie kontroli działalności sądów niższej instancji

*tak zwane orzeczenia interpretacyjne wydawane przez Trybunał Konstytucyjny- istnieje w poglądach doktryny spór co do możliwości wydawania przez Trybunał Konstytucyjny orzeczeń interpretacyjnych

Do organów uprawnionych do wydawania rozporządzeń zaliczamy:

*prezydenta

*Radę Ministrów

*prezesa Rady Ministrów

*poszczególnych ministrów

*Krajową Radę Radiofonii i Telewizji

Podstawą do wydania rozporządzenia jest upoważnienie zawarte w ustawie ( tzw. delegacja ustawowa). Ustawa w hierarchii źródeł prawa zajmuje po Konstytucji drugą pozycję i zawiera co do zasady przepisy prawa o charakterze ogólnym, dlatego istnieje konieczność uregulowania kwestii szczegółowych w aktach o charakterze wykonawczym.

Upoważnienie to powinno zawierać:

*określenie podmiotu uprawnionego do wydania rozporządzenia wykonawczego

*określenie zakresu spraw przekazanych do uregulowania w formie rozporządzenia

*powinno wskazać wytyczne dotyczące treści tego aktu

 

Zgodnie z zasadą techniki prawodawczej ta delegacja ustawowa powinna być zawarta w 1 przepisie zawartym w ustawie.

Polska Konstytucja wprowadza zakaz tak zwanej subdelegacji, a więc zakaz przekazywania uprawnień innemu organowi niż ten, który został określony w delegacji ustawowej.

Akty prawa miejscowego stanowią konstytucyjne źródło prawa. Stanowią one źródła prawa, które posiadają charakter obowiązujący wyłącznie na terytorium gminy, powiatu, województwa. Wydawane są przez terenowe organy administracji publicznej. Obowiązują na terytorium działania danego organu oraz posiadają moc obowiązującą powszechnie na danym terenie.

Źródła prawa dzielimy na: powszechnie obowiązujące i akty prawa miejscowego.

Generalne akty wydawane przez administrację różnią się od aktów indywidualnych:

*określeniem adresata (a.generalne:nie został określony w sposób indywidualny, a w sposób ogólny przez wskazanie cech charakterystycznych adresata aktu: „każdy kto…”

*okoliczności, w jakich adresat zobowiązany jest zachować się w danej sytuacji muszą być sformułowane w ten sposób iż istnieje potencjalna możliwość wielokrotnego zastosowania danej normy prawnej. Doktryna wskazuje, że generalne akty cechują się podwójną abstrakcją zarówno w stosunku do adresata jak i okoliczności.

*Indywidualny akt (decyzja) charakteryzuje się tym, że stanowi on przejaw woli organu administracji publicznej o charakterze władczym, który kształtuje uprawnienia, lub nakłada obowiązki na rzecz ściśle określonego adresata tego aktu w ściśle określonej sytuacji.

*Działalność organów administracji to działalność o charakterze władczym-działalność prawodawcza oraz działalność-stosowanie prawa

 

Podział generalnych aktów administracji biorąc jako podstawę tego podziału charakter i usytuowanie organów administracji wydającego dany akt generalny:

*akty generalne, które stanowione są na szczeblu centralnym (rozporządzenia ministra finansów itp.)

*akty generalne stanowione na szczeblu lokalnym, które mogą być wydawane przez:

*terenowe organy administracji publicznej (wojewoda)

*organy samorządu terytorialnego (gmina)

Cechy działalności prawodawczej terenowych organów administracji.

Konstytucja przewidziała możliwość funkcjonowania różnorodnych form działalności.

Podstawy konstytucyjne działalności samorządu:

aby organy samorządu mogły w sposób prawidłowy wykonywać swoje funkcje wynikające z ustaw muszą także posiadać kompetencje do wydawania aktów, które będą obowiązywały członków danej społeczności.

Uwarunkowania celowościowe polegają na tym, że organy o charakterze lokalnym posiadają najlepszą wiedzę w zakresie potrzeb danej społeczności lokalnej, a ponadto w sposób szybki i jak najbardziej efektywny reagują na nagłe zjawiska-pożary, powodzie, itd., bez potrzeby działania w tym zakresie organów na szczeblu centralnym.

Akty prawa miejscowego mogą być wydawane przez:

*terenowe organy administracji rządowej-działające na podstawie ustawy z dn. 5.06.1998- o *terenowych organach administracji rządowej w województwie

*organy samorządu terytorialnego-działające na podstawie ustawy z dnia 8.03.1990 o gminie;5.06.1998 o wojewódzkim samorządzie

Wyróżniamy 2 rodzaje aktów prawa miejscowego wydawanych przez organy gminy:

-akty prawne, które posiadają charakter wykonawczy do ustaw i wydawane są na podstawie delegacji ustawowej z tym że ich zakres obowiązywania jest lokalny, np. są to przepisy o podatkach i ich wysokościach

-akty prawne-przepisy porządkowe-mogą być wydawane jeżeli jest to niezbędne do ochrony życia lub zdrowia lub w celu zapewnienia porządku i spokoju publicznego

akty prawa miejscowego wydawane przez organy powiatu.

Organem uprawnionym do wydania ww. aktów jest rada powiatu, która działa w formie uchwały. Przepisy wydawane przez organy powiatowe są powszechnie obowiązujące na terytorium powiatu.

Wyróżniamy 2 rodzaje aktów prawa miejscowego stanowione przez powiat:

*przepisy dotyczące mienia powiatu oraz dysponowania mieniem

*przepisy porządkowe, które są uchwalone czy też ustanowione, gdy jest to niezbędne dla ochrony-zdrowia czy życia, mienia obywateli, ochrony środowiska, o ile przyczyny te występują na terenie więcej niż 1 gminy. Za nieprzestrzeganie ww. przepisów istnieje możliwość nałożenia kary grzywny.

Akty prawa miejscowego wydawane przez organy/samorząd województwa.

Organem uprawnionym jest sejmik województwa.

Akty wydawane przez wojewodę:

wydawanie na podstawie i w granicach delegacji ustawowej, które obowiązują:

*w województwie

*w części województwa

*tzw. rozporządzenia porządkowe- ochrona obywateli, życia i mienia, za przekroczenie rozporządzenia-kara grzywny

Publikacja aktów normatywnych.

Aktem publikacji aktów normatywnych jest zaznajamianie się adresatów z nowymi rozporządzeniami, treściami aktów prawnych. Adresaci dowiadują się z dzienników ustawowych tzn. publikatorów o treści i nowych przepisach ich obowiązujących.

Są 2 rodzaje dzienników:

*promulgacyjne- które wywołują określone skutki prawne, polegające na tym, iż zamieszczanie danego aktu jest warunkiem koniecznym do tego, aby ten akt prawny mógł uzyskać moc obowiązującą

*informacyjne- informują one tylko i wyłącznie adresatów aktu o treści tego aktu.

 

Podstawą prawną do uregulowania omawianej problematyki jest ustawa z dnia 30.07.200 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych aktów prawnych. Ustawa ta jest tą ustawą, do której odsyła Konstytucja-> konieczne jest ogłoszenie aktów normatywnych.

Reguluje ona 2 kwestie:

*zasady oraz tryb ogłaszania aktów prawnych

*zasady oraz tryb wydawania dzienników ustawowych

Ogłoszenie aktu w dzienniku ustawowym jest konieczne i obowiązkowe i stanowi przejaw demokratycznego państwa. Zasada ta także reguluje problematykę wejścia w życie:

przepisów powszechnie obowiązujących

przepisów porządkowych

Zasadą jest, że akt normatywny wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia jego ogłoszenia.

Wyjątki:

*akt prawny wchodzi w życie w terminie dłuższym niż 14 dni, przy czym termin wejścia w życie musi być zawarty w nowym akcie prawnym

*krótszym niż 14 dni- może to mieć miejsce w przypadkach uzasadnionych

*w trybie natychmiastowym- sytuacje ekstremalne i gdy zasady demokracji wskazane w Konstytucji nie stoją na przeszkodzie ku temu; w takich przypadkach akt normatywny wchodzi w życie w dniu ogłoszenia go w dzienniku ustawowym

Istnieją odmienne zasady w zakresie przepisów porządkowych-wchodzą w życie w terminie 3 dni od dnia ich ogłoszenia w dzienniku ustawowym.

Wyjątki:

krócej niż 3 dni- przypadki uzasadnione

natychmiast-w dniu ogłoszenia danego aktu-> w sytuacji, gdy zwłoka wejścia w życie dla tych przepisów mogłaby spowodować nieodwracalne skutki dla życia, zdrowia, mienia obywateli.

Dziennik Ustaw- w Dzienniku Ustaw ogłasza się m.in. Konstytucje, rozporządzenia, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dot. aktów prawnych, które są ogłaszane w Dz.U.

Monitor Polski-ogłasza rodzaje aktów:

uchwały Zgromadzenia Narodowego

uchwały Sejmu i Senatu, np. akty urzędowe prezydenta, a dotyczące powoływania Prezesa RM, sędziów, ministrów, nadawania tytułu profesora

Monitor Polski B-ogłaszane są w nim przede wszystkim informacje o działalności przedsiębiorstw, m.in. sprawozdania finansowe przedsiębiorców zawarte w ustawie o rachunkowości

Dzienniki Urzędowe ministrów kierujących działaniem administracji rządowej zawiera: akty karne, które dotyczą działalności danego ministerstwa (ustawy, rozporządzenia), posiadają one charakter informacyjny, ogłaszane są też orzeczenia TK dotyczące aktów prawnych ograniczonych przedmiotowo do zakresu działalności danego aktu, wyjaśnienia i wytyczne dotyczące interpretacji przepisów prawnych, które dokonywane są przez poszczególnych ministrów, np. wyjaśnienia ministra finansów w zakresie interpretacji przepisów podatkowych. Te same wyjaśnienia oraz akty prawne zamieszczane są w dziennikach urzędowych, które wydawane są przez urzędy centralne.

Orzeczenia sądów powszechnych oraz administracyjnych dotyczące działalności urzędów publikowane są w dziennikach urzędowych.

W wojewódzkim dzienniku ustawowym ogłasza się: akty prawa miejscowego, orzeczenia sądów administracyjnych- stwierdzających niezgodność aktów prawa miejscowego z przepisami prawnymi, akty Prezesa Rady Ministrów uchylające akty prawa miejscowego wydawane przez wojewodę z innymi przepisami prawa.

Dziennik Urzędowy UE składa się z 3 serii:

Seria L- Legislacja-  m.in. rozporządzenia, dyrektywy, opinie

Seria C- Komunikaty- m.in. streszczenia orzeczeń sądów wspólnotowych

Seria S- Suplement- m.in. umowy zawierane między członkami UE, czy też umowy z państwami poza UE

 

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin