Przeobrażone A.doc

(55 KB) Pobierz
Amfibolit

Amfibolit

Amfibolit

Amfibolit

Amfibolit (z grec. amphibolos = narzucony, lithos = kamień) - to skała metamorficzna powstająca relatywnie średnich temperaturach i relatywnie średnich ciśnieniach w skład której wchodzą przede wszystkim z amfiboli - hornblendy, aktynolitu, tremolitu oraz plagioklazu.

Niewielką domieszkę może stanowić kwarc, epidot, biotyt, chloryt oraz minerały akcesoryczne. Kolorystyka amfibolitu waha się od ciemnoszarego do ciemnozielonego. Jest przeważnie średnio lub drobnoziarnisty. Ułożenie minerałów (tekstura) może być kierunkowe lub bezładne. Skała ta powstaje w wyniku przeobrażeń skał magmowych (takich jak gabro), ich odpowiedników wylewnych, piroklastycznych (ortoamfibolity) lub margli dolomitycznych (tworzą się wtedy paraamfibolity). Szeroko występuje w Polsce w Tatrach i Sudetach.

Wykorzystywany jest jako kruszywo łamane przy budowie dróg, linii kolejowych, ostatnio jako kamień ozdobny do urozmaicania ogrodów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Amifibolity

Amifibolity, skały metamorficzne zawierające jako główne składniki amfibole i plagioklazy, stosowane są na przykład jako tłuczeń drogowy.

Amfibolity powstają w wyniku metamorfizmu zasadowych skał magmowych (np. bazaltów, gabr). Oprócz amfiboli (hornblendy) i plagioklazu mogą zawierać m.in. takie minerały, jak epidot, granat, tytanit, ilmenit, kwarc. Większe wystąpienia amfibolitów w Polsce zlokalizowane są na Dolnym Śląsku oraz w Tatrach.

 

 

 

 

 

 

 

Antracyt (węgiel)

Antracyt

Antracyt

Antracyt - skała osadowa lub/i metamorficzna, organogeniczna, stanowiąca odmianę węgla kopalnego.

Jest to najsilniej przeobrażona odmiana węgla kamiennego, charakteryzująca się największą zawartością węgla, a co za tym idzie najwyższą wartością energetyczną ze spalania.

Charakterystyka

·         Typ węgla oznaczony w PN symbolem 42 charakteryzuje się bardzo małą zawartością części lotnych (3-10%), wysokim ciepłem spalania, brakiem zdolności spiekania oraz własności koksujących.

·         Zawiera 1-3% wilgoci, 3-8% popiołu.

·         Zawartość węgla w antracycie wynosi 90-97%.

·         Barwa: Jest koloru czarnego lub ciemnoszarego

·         Połysk: ma silny szklisty, półmetaliczny

Jest skałą zbitą i twardą, zawiera niewielkie ilości węglowodorów, niekiedy także pirytu i kwarcu. Jest najbardziej uwęgloną odmianą węgla.

Występowanie

Antracyt powstaje w wyniku działania bardzo wysokich temperatur i olbrzymiego ciśnienia; podczas procesów diagenetycznych (diageneza) oraz metamorficznych. Jego złoża występują na dużych głębokościach, głównie w osadach karbońskich.
Miejsca występowania: Karbońskie zagłębia w Anglii - (Wielka Brytania), Francja, Belgia, Niemcy, Ukraina, USA, Kanada. Także w utworach permskich: Chiny, Australia, Syberia.
W Polsce - w okolicach Wałbrzycha i Nowej Rudy - (eksploatacja nie jest już obecnie prowadzona; na terenach pokopalnianych należących do zlikwidowanej KWK Nowa Ruda utworzono muzeum, które udostępnia do zwiedzania podziemną trasę turystyczną biegnącą autentycznymi wyrobiskami górniczymi.

Wydobycie w Polsce

Antracyt był w Polsce wydobywany w latach 1993-1998 z jedynego, udokumentowanego w kraju złoża Wałbrzych-Gaj. Po likwidacji kopalń KWK Wałbrzych i KWK Victoria skreślono antracyt z listy zasobów geologicznych Polski.

Zastosowanie

·         Jest używany jako wysokokaloryczne paliwo.

·         Wykazuje duże przewodnictwo elektryczne, dzięki czemu służy także do wyrobu elektrod.

·         stosowany w przemyśle chemicznym i gumowym

·         stosowany w przemyśle hutniczym

·         do produkcji barwników

·         do produkcji gazu przemysłowego i koksu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin