Przeobrażone E.doc

(42 KB) Pobierz
Eklogit

Eklogit

Eklogit

Eklogit

Eklogit - skała metamorficzna powstała w wyniku metamorfizmu regionalnego w zakresie facji eklogitowej. Składa się głównie z piroksenów (omfacyt) i granatów (pirop). W Polsce występuje np. w okolicach Zagórza Śląskiego i Międzygórza w Sudetach.

 

 

 

 

 

 

 

Erlan

erlan

Erlan

Erlan – skała metamorficzna wapienno-krzemianowa, zbudowana głównie z piroksenu i plagioklazu. Ciemnoszara, masywna, bezładna, drobnoblastyczna, zafałdowana, laminowana. Tworzy wkładki w innych skałach, często wypreparowane przez erozję o miąższości do kilku centymetrów i sporej rozciągłości. Stanowi ogniwo przejściowe między marmurami a amfibolitami.

Erlan powstał w wyniku przeobrażeń skał osadowych, rzadziej magmowych oraz w wyniku procesów metasomatycznych.

Wyróżnia się:

·         Erlan pochodzenia osadowego – powstały z margli, piaskowców wapnistych oraz rzadziej wapieni. Ważnym wskaźnikiem jego osadowego pochodzenia są stopniowe przejścia w otaczające go metasedymenty lub wzajemne wielokrotne przewarstwianie. Niekiedy wykazuje też reliktowe struktury sedymentacyjne.

·         Erlan grupy orto – tworzy się z wulkanitów i ich tufów. O takim jego pochodzeniu można wnioskować w przypadku, gdy współwystępuje z metawulkanitami lub ich tufami, gdy tworzą wkładki w granulitach, reprezentowane przez bogaty w kwarc erlan diopsydowy lub występuje w formie niezgodnych wkładek wśród różnych skał metamorficznych.

·         Erlan metasomatyczny – powstały wskutek reakcji wymiennych zachodzących na kontaktach pomiędzy skałami o różnym składzie chemicznym (typowym przykładem jest erlan powstały na kontakcie miedzy granitoidem a marmurem), lub wskutek metamorficznej dyferencjacji i dekarbonizacji.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin