BRCpolskie(1).doc

(395 KB) Pobierz
AUDIT OF

© LAW LABORATORIES LTD 2000

 

 

 

 

 

LAWCREDâ

 

              LAW LABORATORIES LIMITED

 

              INSPEKCJA UZYSKANIA STANDARDU PRAWNEGO I ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ

 

 

 

 

 

 

              STANDARDY INSPEKCJI DLA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO

 

 

              Generalne Kryteria Kompetencji

 

 

              dla firm starających się o uzyskanie statusu firm kontrolowanej zgodnie z planem

 

 

 

 

             

 

Law Laboratories Limited

Blakelands House

400 Aldridge Road

Great Barr

Birmingham

B44 8BH

 

 

                Tel: +44 (0)121 344 6000              Fax:  +44 (0)121 344 6060

 

E-Mail: market@lawlabs.com

 

 

 

                Opracował:   Mike Law                                                   Zatwierdził:  James Williams

 

 

 

 

 

                                                                                                                                Wydanie nr 5, październik 2000

 

 

SPIS TREŚCI

 

                                                                                                                                                               STRONA

 

 

              WPROWADZENIE DO STANDARDU INSPEKCYJNEGO                                                          3

                                                                                                                                                                

1.                  SYSTEM HACCP                                                                                                                              5

 

2.                  SYSTEM ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ                                                                                    7

 

3.                  ZAKŁADOWE STANDARDY ŚRODOWISKOWE                                                                      11

 

4.                  KONTROLA PRODUKCJI                                                                                                                17

 

5.                  KONTROLA PROCESU                                                                                                                20

 

6.                  PERSONEL                                                                                                                                            22

 

7.                  WYMOGI OGÓLNE                                                                                                                              24

 

LAWCRED – Food Industry Inspection Standard                                           Page 25 of  25                            Issue No.5   October 2000


WPROWADZENIE DO STANDARDU INSPEKCYJNEGO

 

1.                   Celem tego dokumentu jest ustanowienie wymogów, które muszą zostać spełnione przez firmy starające się o uzyskanie Statusu Firm Zatwierdzonych na mocy planu LAWCRED.

 

Standard oparty jest na oryginalnym dokumencie LAWCRED, w którym poczyniono zmiany niezbędne dla spełnienia wymogów Brytyjskich Standardów technicznych dla Firm Dostarczających Markowe Produkty Spożywcze dla Potrzeb Detalistów (Standard BRC).

 

              Każdy rozdział standardu rozpoczyna się od paragrafu zapisanego drukiem pogrubionym, będącego zapisem intencji, które wszyscy dostawcy muszą spełnić w celu uzyskania certyfikatu inspekcyjnego Standardu LAWCRED i / lub podstawowego / wyższego Standardu BRC. Numery paragrafów odnoszą się do numerów standardu BRC.

 

              Bezpośrednio pod zapisem intencji podano dalsze wymogi, dokonując ich podziału na poszczególne kategorie w prawej kolumnie, z oznaczeniem literowym: F, H, R, L. Numer podany w nawiasie oznacza numer odpowiedniego paragrafu. 

 

              F – Poziom podstawowy

              Wszystkie kryteria oznaczone jako “F” muszą zostać spełnione w celu uzyskania certyfikatu inspekcji na poziomie podstawowym standardu BRC.

 

              H – Poziom wyższy

              Pożądane jest aspirowanie do spełnienia kryteriów określanych jako “H”. Firma spełniająca wszystkie wymogi kategorii F i H uzyskuje certyfikat inspekcji do standardu BRC na poziomie wyższym.

 

              R – Rekomendacje Dobrej Praktyki

              Kryteria te określono w BRC jako najwłaściwsze praktyki przemysłowe.

 

              L – Lawcred

              Firma spełniająca wszystkie wymogi kategorii F, H i L uzyska status Firmy Poddanej Inspekcji do Standardu LAWCRED.

 

2.              Dostosowanie się do uznanych standardów przemysłowych, np. właściwą praktyką wytwarzania czy kodeksami postępowania, zwiększa zgodność prawną i tym samym zgodność ze standardem LAWCRED. Z tego względu firmom zaleca się identyfikację i uzyskanie tychże referencji standardowych wraz z odpowiednimi kodami i stosowanie się do nich.

 

3.              W ramach planu standardowego nie zakłada się potrzeby gromadzenia nadmiernej dokumentacji. Od firmy zależy stopień udokumentowania procedur. Obowiązkiem firmy jest wykazać że procedury zostały ustanowione i wdrożone, a wszelkie informacje są w odpowiedni sposób kontrolowane, uaktualniane i upowszechniane. Sam fakt istnienia dokumentacji nie stanowi dowodu wdrożenia procedur. Z tego względu wymaga się istnienia obiektywnych dowodów ich wdrożenia, np. przechowywania odpowiedniej dokumentacji.

 

 

 

 

Potrzeba utrzymywania dokumentacji ma pierwszorzędne znaczenie, ponieważ dzięki niej możliwe jest przedstawienie dowodów na istnienia i efektywność procedur zakładowych. Zgromadzona dokumentacja powinna stanowić dowód właściwości procedur, działań kontrolnych oraz szkoleniowych.

 

4.              Przyjmuje się, że wiele firm korzysta z analiz HACCP jako podstawowego elementu prawidłowości stosowanych przez nie systemów. Przyjmuje się również, iż istnieje wiele sposobów zobowiązania się przez firmę do realizacji HACCP w ramach stosowanego systemu. Standard LAWCRED nie zaleca żadnego konkretnego podejścia do tego zagadnienia.  Jednakże, główne zasady HACCP obecne są w ramach standardu, a firmy powinny korzystać z zasad HACCP w celu spełnienia wymogów tego standardu.  

 

5.              Zakres inspekcji przeprowadzanej w celu uzyskania standardu obejmuje kwestie związane z bezpieczeństwem żywności i zgodnością z prawem, w tym zagadnienia dotyczące natury i jakości żywności w rozumieniu następujących aktów prawnych:

 

Ustawa dot. Bezpieczeństwa Żywności 1990

Ustawa dot. Ochrony Konsumenta - 1987 Część II

Przepisy ogólne dot. Bezpieczeństwa Żywności - 1994

Ustawa dot. Wag i Miar - 1985

Ustawa dot. Handlu - 1968. 

 

Zagadnienia związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem nie stanowią przedmiotu inspekcji. Kierownictwu zakładu przypomina się o ich statutowych zobowiązaniach dotyczących tych kwestii.

W przypadku zauważenia zagrożeń dla zdrowia i żywności inspektorzy zobowiązani są do poczynienia odpowiednich komentarzy. 

 

 

 

 

 

1.

SYSTEM              HACCP

Poziom

 

 

 

1.1

Podstawę systemu kontroli bezpieczeństwa żywności Firmy stanowi plan HACCP (systematyczny, zrozumiały i całościowy), sporządzony w oparciu o zasady Codex Alimentarius HACCP.

F

 

 

 

 

 

 

 

W oparciu o zasady HACCP firma:

 

 

 

 

 

-              Przeprowadza analizę zagrożeń.  (1.1.1)

F

 

 

 

 

-              Identyfikuje Krytyczne Punkty Kontrolne  (CCPs).  (1.1.2)

F

 

 

 

 

-              Ustala Limity Krytyczne.  (1.1.3)

F

 

 

 

 

-              Ustala system monitorowania kontroli Krytycznych Punktów Kontrolnych (1.1.4)

F

 

 

 

 

-              Decyduje o koniecznych działaniach naprawczych w sytuacji przekroczenia przez któryś z Krytycznych Punktów Kontrolnych limitów krytycznych (1.1.5)

F

 

 

 

 

 

-                      Ustala procedury weryfikacyjne w celu potwierdzenia efektywności działania Systemu

               HACCP.  (1.1.6)

F

 

 

 

 

-                      Ustala dokumentację dotyczącą wszystkich procedur i zapisów odnoszących się do      

               rzeczonych zasad i ich zastosowania. (1.1.7)

F

 

 

 

1.2

Podczas prac nad planem HACCP należy wziąć pod uwagę wszelkie związane akty prawne, kodeksy postępowania lub zalecenia.

 

Studium HACCP należy sporządzić w oparciu o ocenę ryzyka, identyfikując zagrożenia, których usunięcie lub ograniczenie do akceptowalnych poziomów jest istotne dla właściwej produkcji żywności. Podczas dokonywania analizy zagrożeń, należy wziąć pod uwagę:

F

 

 

F

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin