cytrusy.txt

(10 KB) Pobierz
Cytryna podobnie jak większoć (chyba wszystkie) cytrusów jest gatunkiem południowej częci strefy klimatu umiarkowanego, czyli niestety potrzebuje przechłodzenia w zimie (bardzo jasne pomieszczenie o temp. 10-15 stopni). Poza tym duzo słońca, umiarkowane podlewanie, w czasie wzrostu nawożenie nawozami z żelazem.
Bananowce, a przynajmniej te sprzedawane w sklepach u nas nazywane handlowš nazwš bananarama lub Musa (Musa to w rzeczywistoci nazwa rodzajowa wszystkich gatunków bananowców, więc nic nie mówi o tym jaki to gatunek), to najczęciej Musa acuminata, tyle, że karłowa forma (2-3 m wysokoci). Ten gatunek wymaga słońca, ciepła i wilgotnego powietrza. "Pije" doć dużo wody w czasie wzrostu i wymaga silnego nawożenia. Ale jest to forma wyselekcjonowana do uprawy w suchym powietrzu mieszkań, w zwišzku z tym wytrzymuje warunki domowe. le znosi zimowy brak wiatła i krótki dzień, wtedy trzeba ograniczyć podlewanie.

Zarówno cytrusy jak i bananowce przycišgajš przędziorki i trzeba często przeglšdać spód lici czy nie ma tych drobnych pajęczaków i ich pajęczynek bo potrafiš zniszczyć roliny.

To pytanie jekie z pewnociš wiele osób sobie zadaje po zasadzeniu pestki z cytrusa do ziemi. Czy taka siewka kiedykolwiek zakwitnie?

Cytrusy dobrze kwitnš i owocujš tylko wtedy, gdy pobierzemy sadzonki zielne z już owocujšcych egzemplarzy. Roliny cytrusowe wyhodowane z pestki bardzo póno wchodzš w okres dojrzewania i pojawienie się na nich owoców jest raczej nierealne. 

wieże owoce Na możliwoć zakwitnięcia i póniejszego wydania owoców ma wpływ wiele czynników, z których najważniejszy jest klimat. W warunkach naturalnego występowania cytrusy wchodzš w okres owocowania po kilkunastu latach od wysiania. Widzielimy takie drzewko mandarynki w Hiszpanii, całe obsypane soczystymi owocami. Jego właciciel twierdził, że zaowocowało po trzynastu latach.


Cytrusy w Polsce 

W Polsce proces wegetacji rolin w rocznym cyklu, taki jak w naturze, jest zachwiany, głównie z powodu zbyt małej iloci wiatła, nieodpowiedniej temperatury i wilgotnoci powietrza. Cytrusy w Polsce nie przechodzš pełnych, około rocznych cykli rozwojowych (intensywnej wegetacji latem i upienia zimš). Co się z tym wišże, także czas potrzebny na wejcie w stan biologicznej dojrzałoci, czyli kwitnienia i owocowania, może wydłużyć się do 18-25 lat. Znajomy hodowca posiada 23-letnie drzewko cytryny zasiane przez jego babcię, które dotychczas jeszcze ani razu nie owocowało. 

Nie znamy nikogo, komu udałoby się doczekać owocowania cytrusa wyhodowanego z pestki. Jeli więc kto sadzi pestkę (nasionko) cytrusa z mylš, że kiedykolwiek zakwitnie i zaowocuje, to musi być naprawdę dużym optymistš. Jednakże próby majš to do siebie, że nieraz wychodzš. I może dobrze było by na staroć, oprócz zapisanego w testamencie majštku, swoim dzieciom przekazać włanie takie drzewko wyhodowane z pestki i na dodatek pięknie owocujšce. 



Hodowla cytryn w doniczce - opadanie lici  
  Przyczyny tego stanu mogš być następujšce:
- zbyt obfite podlewanie jesienia i zimš
- przędziorki (pojawia się pajeczyna, a licie zwijajš się i zasychajš)
- zbyt wysoka temperatura zimš (powinna być nawet 4-6 stopni celsjusza), zbyt dużo wody, a za mało słońca
- zbyt suche powietrze (kaloryfery)
Na zimę należy umiecić cytrynę w chłodnym, jasnym pomieszczeniu, podlewać umiarkowanie, a jeli wystšpi pajęczyna - zwalczyć przędzioki stosujšc kilkakrotnie oprysk APHISOL-BIO lub połšczyć zabieg APHISOL-BIO z preparatem typowo przędziorkobójczym np stosujšc Mitac.   
  
Oryginalna ozdoba mieszkania? Podręczna hodowla witamin? Jedno i drugie!
Starożytni Grecy nazywali cytrusy czarodziejskimi owocami. Nie bez powodu, bo sš one bogatym ródłem wielu cennych substancji.

W domu co prawda nie zawsze łatwo doczekać się owoców, ale zielone licie i pachnšce białe kwiaty wynagradzajš trudy uprawy. Ponieważ cytrusy pochodzš z odmiennej strefy klimatycznej, uprawia się je u nas w domach. Można je też traktować jak roliny tarasowe  chłodne pory roku spędzajš w domu lub oranżerii, a na lato wystawiane sš do ogrodu, na taras lub balkon. Do prawidłowego rozwoju cytrusy potrzebujš ciepła i słońca. W domach najlepiej czujš się na parapetach południowych okien. Potrzebujš temperatury 2328OC w lecie, a zimš  kiedy przechodzš okres spoczynku  muszš mieć 1215OC. 
Zanim wystawimy je na dwór, należy je zahartować. Najpierw wystawiamy rolinę na taras na 23 godziny dziennie, wydłużamy ten czas,
w końcu pozostawiamy jš na stałe na dworze. Nie ustawiamy jej w słońcu, lecz najpierw w półcieniu. 



Czego potrzebujš? 
Podczas hodowli cytrusów warto pamiętać o zraszaniu listków miękkš i odwapnionš wodš. Najlepiej robić to rankiem lub wieczorem, ponieważ zraszanie nagrzanych lici może się skończyć powstaniem na nich bršzowych plam szpecšcych rolinę. Zaleca się umiarkowane podlewanie  ziemia powinna być wilgotna, ale nazbyt mokre podłoże grozi gniciem korzeni. Cytrynę, grejpfrut czy kumkwat należy nawozić co tydzień od marca do padziernika, najlepiej płynnym nawozem wieloskładnikowym. Młode dobrze przesadzać do większej doniczki raz w roku, starszym wystarczy przesadzanie co 23 lata. Cytrusy wietnie znoszš cięcie, co jaki czas można je strzyc, by pobudzić wzrost i uzyskać pożšdany kształt. Pestki cytrusów bardzo szybko tracš zdolnoć kiełkowania. Natychmiast po wyjciu z owocu trzeba je posadzić w wilgotnej, lekko kwanej ziemi. Przedtem nasiona warto lekko porysować żyletkš lub przetrzeć papierem ciernym. Doniczkę mona przykryć kapturkiem z folii, by podłoże nie przesychało. Aby wykiełkować, nasiona potrzebujš temperatury 2025OC. Pędy pojawiš się po 45 tygodniach. Cytrusy szybko rosnš, ale na kwiaty i owoce trzeba czekać nawet 1520 lat. 



Domowa hodowla
Wyhodowanie roliny z sadzonki sporzšdzonej z pędu  zwane też rozmnażaniem wegetatywnym daje gwarancję, że rolina zakwitnie i zaowocuje już po 23 latach.Sadzonki należy pobrać z już owocujšcego drzewka; powinny być one przygotowane z pędów młodych, ale lekko zdrewniałych, i mieć 34 licie. Najlepiej ukorzeniajš się pónš wiosnš i latem. Końce pędów zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w ziemi. Sadzonki powinny stać w temp. 2025OC, w miejscu jasnym, ale nie nasłonecznionym. Po 68 tygodniach wyrastajš korzenie, trochę póniej pędy. Czasem najpierw ukazujš się pški kwiatowe. Należy je usuwać, bo osłabiajš rozwój roliny. Uwaga! Pomarańcze rozmnaża się poprzez okulizację  oczko, czyli pšk pobrany z roliny matecznej, szczepi się na gałšzce pomarańczy, która wyrosła z nasienia. 



Prosto ze sklepu
 Jeli nie mamy zaufania do swoich umiejętnoci w dziedzinie rozmnażania drzewek cytrusowych, lepiej będzie, gdy kupimy gotowš sadzonkę. Na zmianę miejsca i warunków często reagujš one zrzucaniem lici  jest to objaw tzw. choroby przystosowawczej. Jeli jednak będziemy dbać o rolinę, po około dwóch tygodniach odzyska równowagę. Rolinę ustawmy w ciepłym i jasnym miejscu, ale raczej nie na ostrym słońcu. Dbamy o niš tak samo, jak o dorosłe drzewko cytrusowe. 



Do uprawy w warunkach domowych przez cały rok
Najlepiej nadajš się do tego mandarynka, kumkwat i najpopularniejsza ze wszystkich cytrusów cytryna. Odmiany, które z powodzeniem można hodować
w mieszkaniu, to: Citrus limon eureka, Citrus limonMejer, Citrus limon Lisbon, Citrus limon Villafranca.


cytryne skierniewickš
Cytryny wyhodowane z nasion szybko rosnš, ale owocujš, jak już powiedziano, po dobrych kilku, a nawet kilkunastu latach. Roliny rozmnażane z sadzonek zaczynajš kwitnšć i owocować po 2-3 latach. 
Powinny mieć zapewnionš dostateczna iloć wiatła, najlepiej ustawić je na parapecie południowo-wschodniego lub zachodniego okna. Optymalna do wzrostu temperatura to 18-22°C. Nie lubiš przegrzewania. Podlewać należy umiarkowanie, ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna, lecz rolina nie może stać w wodzie. Wiosnš i latem dobrze jest rolinę zraszać, najlepiej rano lub wieczorem. Podłoże powinno być lekko kwane (pH 5-6) o lunej strukturze zapewniajšcej dostęp powietrza do korzeni. Cytryny nawozi się w okresie wzrostu, czyli od marca do wrzenia, najlepiej nawozem wieloskładnikowym. Od listopada do lutego roliny przechodzš okres spoczynku, przenosi się je wówczas do chłodniejszego pomieszczenia, mniej podlewa i nie nawozi. Wpływa to korzystnie na owocowanie i kwitnienie. Cytryny kwitnš zazwyczaj na wiosnę. Rolina może mieć kilkanacie kwiatów, które zapyla się następnego dnia po otwarciu, jednak tylko z nielicznych powstanš owoce. Jeli się uda owoc będzie rozwijał się kilka miesięcy. Cytryny warto również przycinać, najlepiej wczesnš wiosnš, sprzyja to tworzeniu rozgałęzień.



wujek wyhodował owoc cytryny.Była bardzo ładna i pachniało w całym pokoju. Z pestki sie to nie uda, bo to dzika rolina. Trzeba zasadzić pestkę i gdy wyronie zerwać zaszczepkę i jš hodować. Dopiero z tej zaszczepki będš owoce.



Sš 2 metody rozmnażania cytrusów: 
-Wegetacyjna 
-Szczepienie 

Wegetacyjna to znaczy ukorzenianie uciętych pędów z owocujšcej roliny.Najczesciej ona owocuje już w 4 roku po ukorzenieniu(oczywicie jeli zapewni im dobre warunki). Wyjštkiem jest Pomarańcza która się nie ukorzenia. 

Szczepienie. Jeli posadzicie nasionka jakiego cytrusa to wyronie dzika rolinka.Na niš mówimy innaczej pestkowiec albo szczepka.Nie znam innej teori któa mówi że jak czubek urwiemy to zaowcuje. To nie jest prawda.Taka rolina owocuje w wieku około 20 lat. Ale można to przyspieszyć szczepišc tę rolinę. 
TZN.Podkładka musi być (a włšsciwie pęd na którym szczepimy)jeszcze nie zdrewniały.Jak mamy podkładkę to musimy mieć zraz.(wszystkie słowa wytłumacze potem)Taki zaraz pobieramy od roliny owocujšcej !!I mamy do wyboru szczepienie 
-tz. "oczko" 
-i na przystawkę. 

Jest też co t...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin