Złacza nawigacji.doc

(31 KB) Pobierz

Podłączenia nawigacji satelitarnych
Mimo, że jak na razie jest problem z mapą Polski do samochodych nawigacji satelitarnych to coraz częściej spotyka się nawigacje w samochodach. Chyba więc czas rozpocząć ten dział.
Część nawigacji ze złączem ISO jest opisana w dziale o złączach ISO (Audi/VW, Becker, Blaupunkt Travel Pilot).

Zanim podam opisy co i jak jest wyprowadzone w nawigacji napiszę jakie sygnały są potrzebne aby nawigacja działała poprawnie.
Podstawowa sprawa to sygnał prędkości jazdy. Może być on pobrany z sygnału GALA, SCV (kontrola głośności w zależności od prędkości jazdy), który w wielu pojazdach (jednak nie wszystkie wersje) jest wyprowadzony na styk A1 w złączu ISO. Może być wymagane doprowadzenie tego sygnału z obu przednich kół - w takim przypadku producent wyprowadza go z czujników do ABS. Jeszcze inna opcja to impulsatory montowane na kołach (zwykle opcja gdy nie ma innego sposobu). W wielu nowych pojazdach sygnał prędkości (i nie tylko) jest pobierany z magistali CAN lub Multiplex pojazdu (tu można pobrać właściwie wszystkie sygnały z czujników).
Drugi istotny sygnał to sygnał cofania. Podbiera się go od lampy wstecznej.
Oczywiście aby nawigacja działała potrzeba odbierać sygnał z nadajników GPS. Służy do tego specjalna antena montowana najczęściej na klapie bagażnika, na tylnej szybie lub też na desce pojazdu od strony pasażera pod przednią szybą (w zasadzie jedyne rozwiązanie na nasze warunki). Antena powinna być odpowiednia do danej jednostki nawigacyjnej - jest kilka typów anten. Są też dostępne anteny kombinowane obejmujące zakres dla radia, telefonu GSM/DCS oraz nawigacji satelitarnej. Na szczęście anteny produkowane są przez dobrych producentów i nie powinno być z nimi problemu.
Oprócz sygnału z anteny potrzebna jest informacja o ustawieniu samochodu - do tego służy żyroskop (kompas). W wielu nawigacjach jest już wbudowany - jedyne co należy zrobić to ustawić zgodnie z ustawieniem pojazdu w zaleźności od kąta montażu zestawu (zwykle po boku nawigacji jest odpowiednia regulacja dostępna).
Teraz można już tylko włożyć płytę z danym regionem i słuchać wskazówek, choć w niektórych przypadkach potrzeba jeszcze cały system skalibrować.

Clarion
model: NVS613
 

styk

sygnał

kolor przewodu

1

-

-

2

 

fioletowy z brązowym paskiem

3

 

pomarańczowy z białym paskiem

4

-

-

5

 

różowy

6

masa (GND)

czarny

7

-

-

8

 

zielony z brązowym paskiem

9

+12V po stacyjce (ACC)

czerwony

10

+12V podtrzymanie (BATT)

żółty

Numeracja umowna, opis na podstawie takiego modelu. Jest to sama nawigacja pracująca jako niezależne urządzenie. Nie wiem do czego są pozostałe przewodu (tzn. wiem, tylko nie wiem, który to który). Powinno tam być: sygnał zależny od prędkości jazdy, sygnał wsteczny, wyciszenie radia i sygnał parkowania. Mam rozpisaną nawigację Alpine, muszę sprawdzić czy kolory są w jakiś sposób znormalizowane.

Powrót do spisu kabli

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin