21-25.doc

(18 KB) Pobierz
21

 

 

21. Proszę omówić ustawę o prowizorium budżetowym.

 

Do prowizorium budżetowego stosujemy przepisy dotyczące ustawy budżetowej, ale podstawową różnicą jest to, że prowizorium budżetowe może być uchwalone na okres krótszy niż rok. Budżet uchwalony tymczasowo, na pewien czas przed budżetem rocznym, a także budżet roczny w formie ogólnych jego założeń. Jest to tryb awaryjny, wchodzi w życie gdy ustawa budżetowa z pewnych względów nie może być uchwalona. Prowizorium budżetowe ma charakter tymczasowy, wygasa wraz z upływem terminu na który zostało uchwalone, bądź też gdy ustawa budżetowa zostanie uchwalona. Określa dochody i wydatki Państwa. Tryb tworzenia prowizorium budżetowego jest taki sam jak ustawy budżetowej, czyli inicjatywa ustawodawcza przysługuje tylko Radzie Ministrów.

W przypadku przedstawienia Sejmowi projektu ustawy o prowizorium budżetowym Rada Ministrów przedstawia Sejmowi projekt ustawy budżetowej nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem okresu obowiązywania ustawy o prowizorium budżetowym.

 

 

22.Jaki akt prawny stanowi podstawę gospodarki finansowej państwa, jeśli nie zostanie uchwalona ustawa budżetowa ani ustawa o prowizorium budżetowym?

 

Art. 127. (U.o f.p.)

W przypadku gdy ustawa budżetowa lub ustawa o prowizorium budżetowym nie zostaną ogłoszone przed dniem 1 stycznia, to do czasu ogłoszenia odpowiedniej ustawy:

1)              podstawą gospodarki finansowej jest przedstawiony Sejmowi odpowiedni projekt ustawy, o którym mowa

Rada Ministrów uchwala projekt ustawy budżetowej i wraz z uzasadnieniem przedstawia go Sejmowi w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Rada Ministrów wraz z projektem ustawy budżetowej przedstawia Sejmowi opinię w sprawie projektu dochodów i wydatków.

 

 

23.Proszę omówić etapy prac nad założeniami do ustawy budżetowej.

 

Minister Finansów przedstawia Radzie Ministrów założenia projektu budżetu pań­stwa na rok następny.

2. Łącznie z założeniami, o których mowa w ust. 1, Minister Finansów może przed­stawić Radzie Ministrów wykaz jednostek podsektora rządowego, których plany finan­sowe mogą być ujęte w ustawie budżetowej.

3. Materiały do projektu ustawy budżetowej opracowują i przed­stawiają Ministrowi Fi­nansów dysponenci części budżetowych.

4. Kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, opra­cowują i przedstawiają projekty planów finansowych właściwym ministrom w ter­minach określonych w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 5.

5. Minister Finansów określa, w drodze rozporządzenia, szczegó­łowy sposób, tryb i terminy opracowania materiałów, o których mowa w ust. 3, w tym:

1)              planów rzeczowych zadań realizowanych ze środków budżetowych;

2)              projektów planów dochodów i wydatków poszczególnych części budżetowych;

3)              kwotę wartości kosztorysowej inwestycji wieloletniej;

4)              wykazów inwestycji i programów wieloletnich;

5) wykaz wydatków związanych z realizacją Wspólnej Polityki Rolnej oraz programów i projektów dofinansowywanych ze środków pochodzących z bud?etu Unii Europejskiej;

6)              wzory formularzy

- kierując się koniecznością uwzględnienia klasyfikacji dochodów i wydatków bud­żetowych oraz zakresem pod­miotowym i przedmiotowym spraw wymagających ujęcia w projekcie ustawy budżetowej.

 

 

 

 

Po krótce więc:

 

Minister finansów przygotowuje założenia do ustawy budżetowej, na podstawie przygotowanych przez dysponentów części budżetowych materiałów (w drodze rozporządzenia może wyznaczyć termin do przygotowania tych materiałów)

 

 

24.Proszę omówić etapy prac nad projektem ustawy budżetowej.

 

1.       Minister Finansów przedstawia Radzie Ministrów projekt ustawy budżetowej na rok następny wraz z uzasadnieniem.

2.       Rada Ministrów uchwala projekt ustawy budżetowej i wraz z uzasadnieniem przedstawia go Sejmowi w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy. Rada Ministrów wraz z projektem ustawy budżetowej przedstawia Sejmowi opinię w sprawie projektu dochodów i wydatków.

Jeżeli Rada Ministrów nie uchwali projektu ustawy budżetowej w terminia do 30 września zmuszona jest do uchwalenia ustawy o prowizorium budżetowym.

Projekt ustawy budżetowej zwyczajowo przedstawia na posiedzeniu plenarnym Sejmu Premier albo Minister Finansów. Jest to obszerne wystąpienie tzw. „expose budżetowe". W ten sposób prezentuje główne założenia, zadania państwa oraz koncepcje polityki finansowej na rok budżetowy.

3.       Pierwsze czytanie. Odbywa się na posiedzeniu plenarnym Sejmu. W tym też czasie mogą być zgłaszane pytania posłów dotyczące projektu. Ten moment odróżnia tryb uchwalania ustawy budżetowej od innych ustaw, których pierwsze czytanie jest na posiedzeniu komisji sejmowych. Pierwsze czytanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu kończy się skierowaniem projektu ustawy do komisji sejmowych

 

4.       Projekty i plany, Sejm kieruje do rozpatrzenia do Komisji Finansów Publicznych. Komisja Finansów Publicznych oraz komisje rozpatrujące części budżetowe mogą występować do właściwych komisji sejmowych o dodatkowe opinie, a także zwracać się do nich z pytaniami w celu uzyskania informacji w sprawie poszczególnych części projektów lub sprawozdań.

 

5.       Drugie czytanie. W skład jego wchodzą następujące elementy:

- przedstawienie Sejmowi sprawozdania komisji,

- przeprowadzenie debaty,

- zgłaszanie poprawek i wniosków

6.       Komisja Finansów Publicznych po rozpatrzeniu przy udziale przedstawicieli poszczególnych komisji sejmowych stanowisk przekazanych przez komisję przedstawia następnie na posiedzeniu Sejmu sprawozdanie wraz z wnioskami o ich przyjęcie bez poprawek lub z poprawkami, a także informuje sejm o nie uwzględnionych wnioskach poszczególnych komisji sejmowych. W dalszej części odbywa się debata w trakcie, której mogą być zgłaszane propozycje poprawek i wniosków.

 

7.       Trzecie czytanie. Obejmuje następujące elementy:

- przedstawienie przez posła sprawozdawcę poprawek lub wniosków przedstawionych podczas drugiego czytania,

- głosowanie (uchwalenie przez Sejm zwykłą większością głosów tzn. za jest więcej niż przeciw a wstrzymujących, nie bierze się pod uwagę przy połowie ustawowej liczby posłów)

8.       Marszałek Sejmu po głosowaniu przesyła niezwłocznie Marszałkowi Senatu i Prezydentowi potwierdzony swoim podpisem tekst uchwalonej przez Sejm ustawy.

9.       Komisje Senackie w trakcie prac nad częściami poszczególnymi ustawy mogą kierować zapytania do reprezentantów poszczególnych resortów z wnioskami o udzielenie wyjaśnień. Senatorowie mogą zgłaszać poprawki do projektu ale z jednym zastrzeżeniem (wynikającym z przepisu art. 220 ust 1) że zwiększenie wydatków nie może powodować zwiększenia deficytu budżetowego niż przewiduje to projekt ustawy.

10.   Senat sejmowi w uchwale a polegające na dokonaniu bezpośrednich zmian Marszałek Sejmu kieruje do Komisji Finansów Publicznych, która przedstawia sejmowi swoje sprawozdanie. Uchwałę Senatu proponującą poprawkę uznaje się za przyjętą jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględna większością głosów (tzn. za jest więcej niż przeciw i wstrzymujących się przy połowie ustawowej liczby posłów).

11.   Tekst ustawy ustalony w wyniku rozpatrzenia propozycji Senatu potwierdzony podpisem Marszałka Sejmu zostaje przez niego niezwłocznie przesłany Prezydentowi. Prezydent składając podpis działa w oparciu o przepis Konstytucji (art. 224 ust 1) wobec czego nie może odmówić podpisu ustawy budżetowej jak również nie może zatem skierować ustawy do Sejmu celem ponownego rozpatrzenia.

12.   Prezydent podpisuje Ustawę w ciągu 7 dni i zarządza jej ogłoszenie w dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku gdyby Prezydent skierował ustawę budżetową do trybunału Konstytucyjnego to Trybunał musi orzec w tej sprawie w okresie do dwóch miesięcy czasu od chwili złożenia takiego wniosku.

 

 

 

25. Proszę scharakteryzować elementy uzasadnienia do projektu ustawy budżetowej.

Do projektu ustawy budżetowej dołącza się uzasadnienie zawierające w szczególności:

1) główne cele polityki społecznej i gospodarczej;

2)              założenia makroekonomiczne na rok budżetowy i dwa kolejne lata, dotyczące prognozy:

a)              produktu krajowego brutto i jego składowych, w tym:

-              wielkości eksportu netto,

-              popytu krajowego, w tym konsumpcji prywatnej i zbiorowej,

-              nakładów brutto na środki trwałe,

b)              poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych,

c)              kursu walutowego,

d)              przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej,

e)              poziomu zatrudnienia i bezrobocia,

f)              salda obrotów bieżących;

3)              przewidywane wykonanie budżetu państwa za rok budżetowy poprzedzający rok budżetowy, którego dotyczy projekt ustawy budżetowej;

4)              omówienie projektowanych:

a)              przychodów i rozchodów oraz dochodów i wydatków budżetowych,

b)              przychodów i wydatków państwowych funduszy celowych,

c)              zestawień określonych w art. 99 ust. 2 pkt 8 i 9;

5)              omówienie przewidywanego salda i długu sektora finansów publicznych;

6) omówienie wielkości środków własnych Unii Europejskiej oraz środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej;

7)              informacje o udzielonych przez Skarb Państwa kwotach poręczeń i gwarancji, według przewidywanego wykonania na koniec roku budżetowego poprzedzającego rok budżetowy, którego dotyczy projekt ustawy budżetowej;

8)              kierunki prywatyzacji majątku Skarbu Państwa.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin