Test klasa szósta anoreksja, bulimia.doc

(39 KB) Pobierz
Test klasa szósta

Test klasa szósta

Imię i nazwisko ucznia                                                                                                                data: ……………..

………………………………………………….

Tekst publicystyczny

Elżbieta Haber

Jeść albo nie jeść - oto jest pytanie

Na pewno znacie osoby które stale się odchudzają: mamy, siostry lub koleżanki. A może same jesteście na diecie? Podobno stosuje ją prawie połowa kobiet i około 20 proc. mężczyzn. Odchu­dzanie zaczyna się już w szkole podstawowej i czasem może mieć dramatyczne konsekwencje.

Moda na szczupłą sylwetkę jest tylko jedną z przyczyn anoreksji i bulimii. Tak naprawdę, jedzenie (lub powstrzymywanie się od niego) jest formą zmagania się z własnymi emocjami. Ci, którzy nie lubią siebie, mają potrzebę niezależności, a także nie znajdują oparcia w rodzinie, są na anoreksję i bulimię narażeni szczególnie.

Anorektyczka najpierw bardzo boi się przytyć, gdyż według niej nawet odrobina tłuszczyku to brak atrakcyjności. W konsekwencji ogranicza pokarm, zażywa środki przeczyszczające, codziennie wykonuje ćwiczenia fizyczne, wywołuje wymioty Z czasem traci kontrolę nad tym, co robi, a jej życie koncentruje się wokół ograniczania jedzenia i liczenia kalorii. Chudnie do tego stopnia, że wygląda jak kościotrup. Jej organizm jest w stanie wyniszczenia.

Dziewczyny z bulimią wyglądają normalnie. Ale to tylko pozory. W stanach przygnębienia pochłaniają ogromne ilości jedzenia, zupełnie tego nie kontrolując. Żeby zrzucić kalorie, prowo­kują wymioty, zażywają tabletki przeczyszczające lub intensywnie ćwiczą.

Zrzucenie paru kilogramów lub przytycie nie rozwiązuje problemu. Chore dziewczęta muszą zrozumieć własne uczucia i stosunki panujące w rodzinie. Leczenie, rozpoczęte w pierwszym roku trwania choroby i połączone z odpowiednią terapią rodzinną i indywidualną, w większości

przypadków kończy się powodzeniem. Z problemem można się udać do psychologa lub psychia­try w przychodni rejonowej. W cięższych przypadkach chore kierowane są do szpitala.

„Victor" nr 19/1999.

Każde z podanych niżej zdań zaczyna się od stwierdzenia na temat tekstu. Jeśli zgodzisz się z tym stwierdzeniem, zaznaczasz odpowiedź TAK, jeśli stwierdzenie jest - Twoim zdaniem - nieprawdziwe, zaznaczasz kratkę z napisem NIE.

Stwierdzenie

 

Tak

Nie

1. Anoreksja i bulimia są chorobami.

 

 

2. Nadmierne ograniczanie przyjmowania pożywienia prowadzi do ukształtowania się pięknej i zdrowej sylwetki.

 

 

3. Moda na szczupłość może być przyczyną powstawania anoreksji lub bulimii.

 

 

4. Tytuł artykułu nawiązuje do kwestii z dramatu Szekspira pt. Hamlet dotyczącej wyboru jednej z dwóch możliwości.

 

 

5. Bulimiczka ogranicza jedzenie, co prowadzi do skrajnego wychudzenia jej organizmu.

 

 

6. Dziewczyna chora na bulimię lub anoreksję powinna szybko udać się do psychologa lub psychiatry

 

 

7. Dziewczęta, które mają problemy emocjonalne, rodzinne, są szczególnie narażone na anoreksję i bulimię.

 

 

8. Autorka artykułu chce poinformować czytelników o zagrożeniu anoreksją i bulimią, pragnie też przestrzec przed tymi chorobami.

 

 

9. Trudno jest wyleczyć chore osoby bez odpowiedniej terapii rodzinnej i indywidualnej .

 

 

10. Anoreksja i bulimia to choroby nieuleczalne.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin